sympa - en to tr translation catalogue (375 entries)

en:  The %1 most active lists
tr: En aktif %1 liste

en:  for %1 days
tr:  %1 gün için

en:  on %1
tr: %1 üzerinde

en: %1 / subscribing to %2
tr: %2'e kayıt olunuyor / %1

en: %1 / unsubscribing from %2
tr: %2'den kayıt siliniyor / %1

en: %1 / your environment
tr: %1 / Bilgileriniz

en: %1 addresses have been subscribed
tr: %1 adres üye yapıldı

en: %1 admin page
tr: %1 Yönetim sayfası

en: %1 by day
tr: Gün başına %1

en: %1 mailing list creation
tr: %1 liste oluşturma

en: %1 occurrence(s) found
tr: %1 sonuç bulundu

en: %1 subscribers added
tr: %1 üye eklendi

en: %1@%2 mailing list has been activated by listmaster.
tr: %1@%2 listesi listmaster tarafından açıldı.

en: %1@%2 mailing list has been rejected by listmaster.
tr: %1@%2 listesi listmaster tarafından reddedildi.

en: %2@%3 archives use %4% of allowed disk quota.
tr: %2@%3 listesi kotasının %4% kısmını kullanıyor.

en: (This sentence,
tr: (Bu cümle,

en: ***** V I R U S    A L E R T *****
tr: ***** VİRÜS ALARMI *****

en: -----End of original message from %s-----
tr: -----%s'in orjinal mesajının sonu-----

en: --Select a topic--
tr: --Bir konu başlığı seçin--

en: 1 day
tr: 1 gün

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 1 week
tr: 1 hafta

en: 10 minutes
tr: 10 dakika

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: 6 hours
tr: 6 saat

en: <strong>%1</strong> is subscribed to the following mailing lists
tr: <strong>%1</strong>, belirtilen mail listelerine kayıt yaptırmıştır

en: A few lines describing the list
tr: Listeyi tanımlayan birkaç satır

en: A virus in your email
tr: Mesajınızda virüs var.

en: ADD <list> user@host Full name  * To add a user to a list
tr: ADD <liste> kullanıcı@host Tam isim * Belirlenmiş listeye, bir kullanıcı eklemek

en: Access
tr: Erişim

en: Account
tr: Hesap

en: Add
tr: Ekle

en: Add a bookmark
tr: bookmark ekle

en: Add selected addresses
tr: Seçili adresleri ekle

en: Add subscribers
tr: Üyeleri Ekle

en: Admin
tr: Yönetici

en: Advanced search
tr: Ayrıntılı arama

en: Aliases have been installed.
tr: Aliaslar yüklendi

en: All commands must be sent to the electronic address %1
tr: Tüm komutlar %1 adresine gönderilmeli

en: Anonymous sender
tr: Bilinmeyen gönderici

en: Antivirus scan failed
tr: virüs taraması hatası

en: Apply
tr: Onayla

en: Archive
tr: Arşiv

en: Archive Management
tr: Arşiv Yönetimi

en: Archive encrypted mails as cleartext
tr: Şifrelenmiş epostaları açık olarak arşivle

en: Archive powered by
tr: Arşiv altyapı

en: Archives
tr: Arşiv

en: Attachment type
tr: Ek dosya tipi

en: Author
tr: Yazar

en: Available commands are:
tr: Kullanılabilir komutlar

en: Available subscription options
tr: Kullanılabilir üyelik tercihleri

en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    notified that they might be removed from list %2:
tr: Alınan birçok ulaşamama mesajından sonra aşağıda listelenen %1 listesi üyeleri listeden çıkartılabilecekleri konusunda uyarıldı.

en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    removed from list %2:
tr: Alınan birçok ulaşamama mesajından sonra aşağıda listelenen %1 listesi üyeleri listeden çıkartıldı.

en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    selected by Sympa as severe bouncing addresses:
tr: Alınan birçok ulaşamama mesajından sonra aşağıda listelenen %1 listesi üyeleri ulaşılamayan üyeler olarak seçildiler.

en: Body
tr: Mesaj

en: Bounce Settings
tr: Ulaşılamayan üye ayarları

en: Bounces
tr: Geri Dönen Epostalar

en: Bounces management
tr: Geri Dönen Eposta Yönetimi

en: Bouncing address
tr: Geri Dönen eposta adresleir

en: Cancel
tr: İptal

en: Certificate expiration date
tr: Sertifika bitiş süresi

en: Certificate issuer
tr: Sertifika yayıncısı

en: Changing your email address
tr: Eposta adresinizin değiştirilmesi

en: Changing your password
tr: Şifre değişikliği

en: Check Sympa log files for more precise information
tr: Ayrıntılı bilgi için sympa loglarını kontrol edin

en: Check Sympa log files for more precise information.
tr: Ayrıntılı bilgi için sympa loglarını kontrol edin.

en: Cipher key size used
tr: Şifre anahtarı boyutu

en: Close it
tr: Kapat

en: Closed list
tr: Kapatılmış liste

en: Closed lists
tr: Kapalı listeler

en: Colors
tr: Renkler

en: Configuration file
tr: Ayar dosyası

en: Configuration file has been updated
tr: Ayar dosyası güncellendi

en: Confirm
tr: Onay

en: Continue search
tr: Aramaya Devam et

en: Create Shared
tr: Paylaşım Oluştur

en: Create a new file
tr: Yeni dosya oluştur

en: Create list
tr: Liste oluştur

en: Creation date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Creation of the list
tr: Listenin oluşturulması

en: Custom header field
tr: Özel başlık alanı

en: Customize templates
tr: Şablonları kişiselleştir

en: Customizing
tr: Kişiselleştiriyor

en: DEL <list> user@host            * To delete a user from a list
tr: DEL <liste> kullanıcı@host * Belirlenmiş listeden, bir kullanıcı silmek

en: DISTribute <list> <key>        * Moderation: to validate a message
tr: DISTribute <liste> <key> * Moderasyon: mesakı onaylamak

en: Daily evaluation of bouncing users
tr: Geri dönen kullanıcıların günlük değeri

en: Data Source
tr: Veri Kaynağı

en: Data sources setup
tr: Veri Kaynağı ayarları

en: Date
tr: Tarih

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Selected Month(s)
tr: Seçili ayları sil

en: Delete Shared
tr: Paylaşımı sil

en: Delete selected email addresses
tr: Seçili eposta adresleri sil

en: Description:
tr: Açıklama :

en: Digest frequency
tr: Özet frekansı

en: Directory
tr: Dizin

en: Directory where the database is stored (used for DBD::CSV only)
tr: Veritabanının tutulduğu dizin (sadece DBD::CSV  için kullanılır)

en: Distribute
tr: Dağıt

en: Do you really want to delete Selected Archives?
tr: Seçili arşivleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to delete this message ?
tr: Bu mesajı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to rename this list?
tr: Liste adını değiştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to subscribe to list %1?
tr: %1 listesine üye olmak istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to unsubscribe from list %1?
tr: %1 listesinden ayrılmak istediğinizden emin misiniz?

en: Document
tr: Döküman

en: Domain
tr: Alan adı

en: DownLoad ZipFile
tr: Zip dosyasını indir

en: Dump
tr: Çöplük

en: Edit
tr: Değiştir

en: Edit List Config
tr: Liste ayar dosyasını değiştir

en: Edit access
tr: Erişim ayarlarını değiştir

en: Edit the file %1
tr: %1 dosyasını değiştir

en: Edition of the bookmark %1
tr: %1 bookmarkının değiştirilmesi

en: Edition of the file %1
tr: %1 dosyasının değiştirilmesi

en: Editor
tr: Editör

en: Email
tr: Eposta

en: Empty folder
tr: Boş dizin

en: End of %1 Digest %2
tr: %1 listesi özetinin sonu , %2

en: End of digest for list %1 - %2
tr: %1 listesi özetinin sonu - %2

en: Error(s) found in the file %1.
tr: %1 dosyasında hata(lar) bulundu.

en: Errors occured while copying family %2 file in list %1 directory.
tr: %2 aile dosyasını, %1 liste klasörüne kopyalarken hata oluştu.

en: Expert mode
tr: Uzman modu

en: Expiration of unmoderated messages
tr: Modere edlimemiş mesajların sonlanması

en: Families
tr: Aileler

en: File %1 saved
tr: %1 dosyası kaydedildi

en: File %1 successfully uploaded!
tr: %1 dosyası başarıyla yüklendi

en: File %1 unziped!
tr: %1 dosyası açıldı

en: File %1 waiting for moderation
tr: %1 dosyası onay için bekliyor

en: File inclusion
tr: Dosya ekleme

en: Forced reply address
tr: Zorunlu Cevap Adresi

en: Forwarded mega-bytes        :      %1
tr: İletilen mb: %1

en: From
tr: Kimden

en: From: %1
tr: Kimden :%1

en: GET <list> <file>           * To get <file> of <list> archive
tr: GET <listeadı> <dosya> * <liste> arşivine ait arşivi almak için

en: Go
tr: Git

en: HELp                        * This help file
tr: HELp * bu yardım dosyası

en: HTTPS authentication information
tr: HTTPS doğrulama bilgisi

en: Help
tr: Yardım

en: Help on Sympa: %1%2
tr: Sympa Yardım : %1%2

en: Here are the subscribers of %1@%2 mailing list:
tr: %1@%2 listesinin üyeleri:

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Hotline mailing list
tr: Hotline eposta listesi

en: I am not a spammer
tr: Ben spammer değilim

en: I subscribe to list %1
tr: %1 listesine üye oluyorum

en: I unsubscribe from list %1
tr: %1 listesi üyeliğinde çıkıyorum

en: INDex <list>                * <list> archive file list
tr: INDex <listeadı> * <listeadı> arşiv listesi

en: INFO <list>                 * Information about a list
tr: INFO <liste> * Bir liste hakkında bilgi

en: INVITE <list> <email>       * Invite <email> for subscription in <list>
tr: INVITE <listeadi> <eposta> * <eposta> yı <listeadı>na üye yapmak için davet gönderir

en: If you don't want to subscribe just ignore this message.
tr: Eğer kayıt olmak istemiyorsanız, bu mesajı gözardı etmeniz yeterlidir.

en: If you want to unsubscribe from some list, please save this mail.
tr: Bazı listelerden kaydınızı silmek istiyorsanız, bu mail'i kaydedin.

en: Inclusions timeout
tr: İlaveler zaman aşımına uğradı.

en: Info
tr: Bilgi

en: Information regarding list %1
tr: %1 listesi hakkında bilgi

en: Install
tr: Kur

en: Install it
tr: Belirtileni kur

en: Invitation to join list %1
tr: %1 listesine katılmak için davet

en: January:February:March:April:May:June:July:August:September:October:November:December
tr: Ocak:Şubat:Mart:Nisan:Mayıs:Haziran:Temmuz:Ağustos:Eylül:Ekim:Kasım:Aralık

en: LAST <list>                 * Used to received the last message from <list>
tr: LAST <listeadı> * <listeadı> listesindeki son mesaj almak için kullanılır

en: LDAP 2-level query inclusion
tr: LDAP 2-seviyesi sorgu kapsamı

en: LDAP query inclusion
tr: LDAP sorgu kapsamı

en: LISts                       * Directory of lists managed on this node
tr: LISts * Bu "node"da yönetilen listelerin klasörü

en: Language of the list
tr: Listenin dili

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Last update of config
tr: Ayarın son güncellemesi

en: Last update:
tr: Son güncelleme

en: List "%1" customizations have been removed
tr: "%1" Listesi kişiselleştirmeleri kaldırıldı

en: List %1 / %2
tr: %1 / %2 Liste

en: List %1 archive quota exceeded
tr: %1 listesinin arşivi kotayı aştı

en: List %1 automatic bounce management
tr: %1 listesi otomatik "geri gelen mesaj" yönetimi

en: List %1 configuration does not respect family %2 rules.
tr: %1 Listesi ayarları, %2 ailesi kurallarına uymuyor.

en: List %1 is closed
tr: %1 listesi kapatıldı

en: List Administration Panel
tr: Liste Yönetim Paneli

en: List Definition
tr: Liste Tanımı

en: List aliases have been removed.
tr: Liste özellikleri kaldırıldı

en: List classification in the directory
tr: Klasördeki liste sınıflandırması

en: List definition
tr: Liste tanımı

en: List inclusion
tr: Liste kapsamı

en: List name:
tr: Liste adı:

en: List not yet activated
tr: Liste henüz aktifleştirilmemiş

en: List of lists
tr: Listelerinizin bir listesi

en: List requested by
tr: Liste talebi yapan:

en: List unknown
tr: Liste bilinmiyor

en: Listing messages to moderate
tr: Modere edilecek mesajları listeliyor

en: Listing of documents shared to moderate
tr: Modere edilecek paylaşılan belgeleri listeliyor

en: Listing of folder
tr: Klasörün listelenmesi

en: Listing of root folder
tr: root klasörünün listelenmesi

en: Listname
tr: Listeadı

en: Lists
tr: Listeler

en: Load certificate
tr: Sertifika yükle

en: Login
tr: Giriş

en: Logout
tr: Çık

en: Mailing list configuration to be used for a news letter
tr: Bülten için kullanılacak mail listesi ayarı

en: Mailing list configuration to be used for a news letter providing both text plain and HTML formats
tr: Düz metin ve HTML biçemlerini kullanan bülten için kullanılacak mail listesi ayarı

en: Mailing list for intranets
tr: İntrenet için mail listesi

en: Mailing lists categories
tr: Mail listeleri kategorileri

en: Mailing lists server
tr: Mail liste kategorileri

en: Manage Archives
tr: Arşivleri Yönet

en: Manage your subscriptions
tr: Aboneliklerinizi yönetin

en: Management of bouncers, 1st level
tr: Mesajı geri dönenlerin (bouncer) yönetimi, 1. seviye

en: Management of bouncers, 2nd level
tr: Mesajı geri dönenlerin (bouncer) yönetimi, 2. seviye

en: Managing bouncing subscribers:
tr: Bounce (mesajı geri dönenlerin) olan kayıtlı kullanıcıların yönetimi:

en: Maximum message size
tr: Azami mesaj büyüklüğü

en: Message
tr: Mesaj

en: Messages are still archived but you should contact %2@%1
tr: Mesajlar hala arşivleniyor fakat %2@%1 ile temas kurunuz

en: Messages can either be read via email (subscription) or
    via the web (web archives)
tr: Mesajlar eposta yolu ile (üyelik) ya da web üzerinden (arşivler)okunabilir.

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Moderate
tr: Modere et

en: Moderated
tr: Modere edilmiş

en: Moderated, for non subscribers sending multipart messages
tr: Modere ediliyor, çok parçalı mesaj yollayıp, kayıtlı olmayan kullanıcılar için

en: Moderated, restricted to subscribers
tr: Modere ediliyor, kayıtlı kullanıcılara kısıtlı

en: Moderation
tr: Moderasyon

en: Moderation spool for list %1
tr: %1 Listesi için moderasyon zinciri (spool)

en: Moderators
tr: Moderatörler

en: Multiple add
tr: Çoklu ekle

en: Name
tr: İsim

en: New list name:
tr: Yeni liste adı:

en: New search
tr: Yeni arama

en: Newest messages first
tr: İlk önce en yeni mesajlar

en: Newsletter, restricted to moderators
tr: Bülten, moderatörle kısıtlı

en: Newsletter, restricted to moderators after confirmation
tr: Bülten, onay sonrası moderatörleri kısıtlı

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: No Virtual Robot defined on this server
tr: Bu sunucuda tanımlamış bir Sanal Robot yok

en: No mailing list available.
tr: Uygun olan mail listesi yok

en: No message and no document to moderate for list %1
tr: Liste %1 için modere edilecek mesaj ve belge yok

en: No owner is defined for list %1.
tr: Liste %1'in sahibi tanımlanmamış

en: No subject
tr: Konu yok

en: No subscription requests
tr: Kayıt olma talebi yok

en: No subscriptions with address <strong>%1</strong>!
tr: <strong>%1</strong>! Adresi ile kayıt yok

en: Number of forwarded messages:      %1
tr: Yönlendirilmiş mesaj sayısı: %1

en: Number of received messages :      %1
tr: Alınan mesajların sayısı: %1

en: Old file %1 has been erased
tr: Eski dosya %1 silindi

en: Oldest messages first
tr: İlk olarak en eski mesaj

en: Open in a new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Operation successful. The message will be deleted as soon
    as possible. This task may be performed in a few minutes.
tr: İşlem başarılı. Mesaj en kısa sürede silinecektir
    Bu görev birkaç dakika içinde yerine getirilecektir.

en: Other
tr: Diğer

en: Others
tr: Diğerleri

en: Our viruschecker found a virus named %1
    in a message addressed to %2 and that seems
    to be yours (From: %3).
tr: Virüs denetleyicilerimiz adı %1
    olan bir virüsü, %2 adresinine giden bir mesaj içinde bulmuştur ve
    bu mesaj size ait gibi görünüyor (From: %3)

en: Owner
tr: Sahip

en: Owner:
tr: Sahip

en: Owners
tr: Sahipler

en: Page size
tr: Sayfa büyüklüğü

en: Path
tr: Yol

en: Pending lists
tr: Bekleyen listeler

en: Pending subscriptions
tr: Bekleyen kayıtlar

en: Please activate JavaScript in your web browser
tr: Lütfen "web browser"ınızda JavaScript'i aktif hale getiri

en: Please contact the listmaster.
tr: Lütfen Listmaster ile temas kurun

en: Post
tr: Postala

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Priority
tr: Öncelik

en: Private working group setup
tr: Özel çalışma gurubu yapılandırması

en: Private, confirmation for non subscribers
tr: Özel, kayıtlı olmayan kullanıcılar için onay

en: Private, moderated for non subscribers
tr: Özel, kayıtlı olmayan kullanıcılar için modere ediliyor

en: Privileged owner
tr: Öncelikli sahip

en: Privileges
tr: Ayrıcalıklar

en: Properties
tr: Özeliikler

en: Properties of the bookmark %1
tr: %1 yer iminin özellikler

en: Properties of the directory %1
tr: %1 klsörünün özellikleri

en: Properties of the file %1
tr: %1 dosyasının özellikleri

en: Public discussion mailing list
tr: Topluluk tartışma listesi

en: Public lists
tr: Topluluk listeleri

en: Publish
tr: Yayımla

en: Purge selected lists
tr: Seçilen listeleri temizle

en: QUIT                        * Indicates the end of the commands (to ignore a signature)
tr: QUIT * Komutların sonlandığını belirtir (bir imzayı göz ardı etmek için)

en: REJect <list> <key>            * Moderation: to reject a message
tr: REJect <liste> <key> * Moderasyon: Bir mesajı reddetmek

en: REMIND <list>                   * Send a reminder message to each subscriber (this is a way to inform anyone what is his real subscribing email).
tr: REMIND <liste> * Her kayıtlı kullanıcıya bir hatırlatma mesajı gönderme (bu, herhangi bir kişinin gerçek kayıtlı emailini kendisine bildirmek için bir yoldur)

en: REView <list>               * Displays the subscribers to <list>
tr: REView <liste> * <liste>'ye kayıtlı kullanıcıları gösterir

en: RFC 2369 Header fields
tr: RFC 2369 Başlık alanı

en: RSS Active lists
tr: RSS'te aktif olmayan listeler

en: RSS Latest documents
tr: RSS'te son paylaşılan belgeler

en: RSS Latest lists
tr: RSS'te son listeler

en: RSS Latest messages
tr: RSS En son mesajlar

en: RSS news
tr: RSS haberleri

en: Read access
tr: Okuma erişimi

en: Rebuild all
tr: Hepsini tekrar oluştur

en: Rebuild archive
tr: Arşivi tekrar oluştur

en: Reception
tr: Kabul

en: Reject
tr: Reddet

en: Reject selected addresses
tr: Seçilen adresleri reddet

en: Remind all subscribers
tr: Bütün kayıtlı kullanıcılara hatırlat

en: Reminder of your subscription to %1
tr: %1'e Kaydınız için hatırlatıcı

en: Remote file inclusion
tr: Uzak dosya içeriği

en: Remove List
tr: Listeyi Kaldır

en: Removed from %1
tr: %1'den kaldırıldı

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Rename List
tr: Listeyi Yeniden Adlandır

en: Rename directory %1
tr: %1 klasörünü yeniden adlandır

en: Rename file %1
tr: %1 dosyasını yeniden adlandır

en: Rename this list
tr: Bu listeyi yeniden adlandır

en: Replace the file %1 with your file
tr: Dosyayı sizin %1 dosyanızla yer değiştir

en: Reply
tr: Cavap

en: Reply address
tr: Cevap adresi

en: Reply to           : %1
tr: Cevapla : %1

en: Requested by
tr: Talep eden:

en: Reset errors
tr: Hataları Sıfırla

en: Reset errors for selected users
tr: Seçilen kullanıcı için hataları sıfırla

en: Restore identity
tr: Kimlik ayarlarını eski haline getir

en: Restore shared
tr: Paylaşılanları eski haline getir

en: Result of your search in the archive
tr: Arşiv içinde yaptığınız aramanın sonucu

en: Results of your commands
tr: Komutlarınızın sonuçları

en: Return to archive %1
tr: %1 Arşivine geri dön

en: Review lists from this family
tr: Bu aile için listeleri gözden geçir

en: Review members
tr: Üyeleri Gözden Geçir

en: SQL query
tr: SQL sorgulaması

en: SQL query inclusion
tr: SQL sorgu kapsamı

en: Save
tr: Kaydet

en: Scenario test module
tr: Senaryo test modülü

en: Search
tr: Ara

en: Search User
tr: Kullanıcı Ara

en: Search lists
tr: Liste Ara

en: Select below Archives months you want to delete or download (ZiP format):
tr: Aşağıdan silmek veya indirmek için Arşiv aylarını seçin (ZiP formatı):

en: Selection too wide, can not show selection
tr: Seçim çok geniş, seçimi gösteremiyor

en: Sender
tr: Gönderici

en: Serial number of the config
tr: Ayarın seri numarası

en: Server error
tr: Sunucu hatası

en: Set owner
tr: Sahibi belirle

en: Set the owner of the directory %1
tr: %1 dizini için sahip belirleyin

en: Setting defaults list templates
tr: Liste şablonları ön tanımlı değerleri uygulanıyor

en: Setting site templates
tr: Site şablonu uygulanıyor

en: Shared documents
tr: Paylaşılan belgeler

en: Size
tr: Büyüklük

en: Size (Kb)
tr: Büyüklük (kb)

en: Skins administration page
tr: Kabuk (skin) yönetim sayfası

en: Skins, CSS and colors
tr: Kabuk (skin), CSS ve renkler

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Status
tr: Durum

en: Status of the list
tr: Listenin durumu

en: Sub date
tr: Alt tarih

en: Subject
tr: Konu

en: Subject of the list
tr: Listenin konusu

en: Subject:
tr: Konu

en: Submit
tr: Gönder

en: Submit your creation request
tr: Yaratma isteğinizi gönderin

en: Subscribe
tr: Kayıt ol

en: Subscriber
tr: Kayıtlı kullanıcılar

en: Subscriber Options
tr: Kayıtlı kullanıcı seçenekleri

en: Subscriber information
tr: Kayıtlı kullanıcı bilgisi

en: Subscribers
tr: Kayıtlı kullanıcılar

en: Subscribers:
tr: Kayıtlı kullanıcılar

en: Subscription profile
tr: Kayıtlanma profili

en: Subscription summary
tr: Kayıtlanma özeti

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Summary of your subscription (using the e-mail %1).
tr: Kayıtlarınızın özeti (%1 email adresini kullanarak)

en: Sunday:Monday:Tuesday:Wednesday:Thursday:Friday:Saturday
tr: Pazar:Pazartesi:Salı:Çarşamba:Perşembe:Cuma:Cumartesi

en: Sympa admin
tr: Sympa yöneticisi

en: Sympa could not load family %2 for list %1.
tr: Sympa, %1 listesi için %2 ailesini yükleyemiyor.

en: Sympa could not modify list %1 (Family %2)
tr: Sympa, %1 listesini değiştiremiyor (Aile %2)

en: Sympa error - could not display web page
tr: Sympa hatası - web sayfası görüntülenemiyor

en: Synchronize members with data sources
tr: Üyeleri veri kaynakları ile senkronize et

en: Table of contents:
tr: İçerik tablosu:

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Text archives
tr: Metin arşivleri

en: The %1 most active lists
tr: %1 En aktif liste

en: The list of list members will be built/updated soon (a few minutes).
tr: Liste üyelerinin listesi birkaç  dakika içinde oluşturulacaktır/güncellenecektir.

en: The list's subject
tr: Listenin konusu

en: The most active lists
tr: En aktif listeler

en: This is an automatic response sent by Sympa Mailing Lists Manager.
tr: Bu Sympa Mail Listesi Yöneticisnden gönderilmiş otomatik bir yanıttır.

en: This server provides you access to your mailing list environment. Starting from this web page, you can perform subscription options, unsubscription, archive, list moderation, list configuration.
tr: Bu sunucu sizin posta listesinize erişim sağlar. Bu sayfadan itibaren, abonelikler ayarlarını düzenleyebilir, abonelik iptali gerçekleştirebilir, arşive şöyle bir göz atabilir, listelerinizi yönetebilir ve hatta yapılandırabilirsiniz.

en: Unsubscribe
tr: Abonelik iptali

en: You have logged in with email address %1
tr: %1 eposta adresi ile bağlandınız

en: Your preferences
tr: Tercihleriniz

en: admin
tr: yönetici

en: last login from %1
tr: %1 'den sonra son giriş

en: quiet
tr: Mesaj Göndermeden

en: suffix
tr: Sonek

en: summary message
tr: özet mesajı

en: tag this mail for deletion
tr: silmek için işaretle

en: the file %1 already exists
tr: %1 dosyası zaten var

en: this sentence
tr: bu cümle

en: threshold
tr: Eşik

en: title
tr: başlık

en: to moderate
tr: Onaya

en: value
tr: değer

en: virus infection message
tr: virüs bulaşma mesajı

en: visibility
tr: görünürlük

en: warn rate
tr: uyarı oranı

en: welcome message
tr: hoşgeldin mesajı
