sympa - en to ru translation catalogue (1818 entries)

en: 
    -----Delivery Status Report-----
ru: 
    -----Отчёт о доставке-----

en: 
    -----End of Delivery Status Report-----
ru: 
    -----Конец отчёта о доставке-----

en: 
    Be careful: the CSS file is overwritten using css.tt2 template, usually this file is comming from Sympa distribution so your CSS customization may be erased when doing this.
ru: 
    Будьте внимательны: файл CSS перезаписывается при помощи шаблона css.tt2, обычно этот файл поставляется с дистрибутивом Sympa, так что Ваши настройки CSS при этом могут быть удалены.

en: 
    [** Unable to process HTML message part **]
ru: 
    [** Невозможно обработать часть HTML сообщения **]

en: 
    [An attachment of type %s was included here]
ru: 
    [Вложение типа %s было добавлено сюда]

en: 
    [Attached message follows]
    -----Original message-----
ru: 
    [Прикреплённое сообщение ниже]
    -----Исходное сообщение-----

en: 
    or send an email to %1 with the following subject:
ru: 
    или отправьте письмо по адресу %1 со следующей темой:

en:                                 User's Guide
ru:                                 Руководство пользователя

en:                        (Automatic Mailing System)
ru:                        (Автоматическая система почтовых рассылок)

en:   May take a lot of CPU time,  be careful!
ru: Может занять много процессорного времени, будьте внимательны!

en:  %1 hits on message From field
ru: %1 совпадений в поле "От" сообщения

en:  (old email: %1)
ru:  (старый адрес: %1)

en:  Active lists
ru:  Активные рассылки

en:  Most recent shared documents
ru:  Последние общие документы

en:  Other similar subscriber's email(s) (%1)
ru: Другие похожие почтовые адреса подписчика (%1)

en:  Recent messages
ru: Новые сообщения

en:  The %1 most active lists
ru:  %1 самых активных рассылок

en:  The %1 most recent messages
ru: %1 последних сообщений

en:  The %1 most recent shared documents
ru: %1 последних общих документов

en:  The latest lists of this robot
ru:  Последние рассылки этого робота

en:  The most recent messages for this list
ru: Последние сообщения в этой рассылке

en:  User %1 has encountered a system error
ru: Пользователь %1 обнаружил системную ошибку.

en:  User %1 has encountered an internal server error
ru: Пользователь %1 столкнулся с внутренней ошибкой сервера

en:  active lists
ru:  активные рассылки

en:  for %1 days
ru:  за 1% дней

en:  most recent documents
ru:  самые последние документы

en:  most recent messages
ru:  самые последние сообщения

en:  new lists
ru:  новые рассылки

en:  on %1
ru:  %1

en:  pick the color you want to test.
ru: выберите цвет, который Вы хотите протестировать.

en:  validated by %1
ru:  проверено %1

en: # of bounces
ru: № возвратов

en: %1 / subscribing to %2
ru: %1 / подписка на %2

en: %1 / unsubscribing from %2
ru: %1 / отказ от подписки на %2

en: %1 / your environment
ru: %1 / Ваше окружение

en: %1 Digest %2
ru: %1 Дайджест %2

en: %1 addresses have been removed
ru: %1 адресов удалено

en: %1 addresses have been subscribed
ru: %1 адресов было подписано

en: %1 admin page
ru: страница администратора %1

en: %1 archive quota exceeded. 
    Total size used for %1@%2 archive is %3 Bytes. Messages
    are no longer being web-archived. Please contact %5@%4.
ru: %1 квота архива превышена
    Всего для архива %1@%2 использовано %3 байт. Сообщения
     более не добавляются в web-архив. Пожалуйста,свяжитесь с %5@%4

en: %1 by day
ru: %1 в день

en: %1 has copied list "%2" as a new list "%3"
ru: %1 скопировал рассылку "%2" в новую рассылку "%3"

en: %1 has renamed list "%2" to "%3"
ru: %1 переименовал рассылку "%2" в "%3"

en: %1 hits on message Body
ru: %1 совпадений в теле сообщения

en: %1 hits on message Date field
ru: %1 совпадений в поле "Дата" сообщения

en: %1 hits on message Subject field
ru: %1 совпадений в поле "Тема" сообщения

en: %1 impossible.
ru: %1 невозможно.

en: %1 is already subscribed to the list %2
ru: %1 уже подписан на рассылку %2

en: %1 is not an available reception mode
ru: %1 не является доступным режимом получения

en: %1 mailing list creation
ru: создание списка рассылки %1

en: %1 mailing list does not provide subscriber preferences.
ru: Рассылка %1 не позволяет настраивать предпочтения пользователя.

en: %1 message(s)
ru: сообщений: %1

en: %1 occurrence(s) found
ru: найдено совпадений : %1

en: %1 requested creation of list "%2"
ru: %1 запросил создание листа "%2"

en: %1 results
ru: результаты %1

en: %1 subscribers added
ru: %1 подписчиков добавлено

en: %1's picture
ru: аватар %1

en: %1: No such file or directory
ru: %1: Нет такого файла или каталога

en: %1: action completed
ru: %1: действие завершено

en: %1: action will complete soon
ru: %1: действие скоро будет завершено

en: %1: file not editable
ru: %1: нередактируемый файл

en: %1: incorrect name
ru: %1: неверное имя

en: %1: unknown family
ru: %1: неизвестное семейство

en: %1: unknown robot
ru: %1: неизвестный робот

en: %1@%2 - %3: %4 messages
ru: %1@%2 - %3: %4 сообщений

en: %1@%2 is no longer an instance of family %3.
    This list has been closed.
ru: %1@%2 больше не является экземпляром семейства %3.
    Эта рассылка закрыта.

en: %1@%2 mailing list has been activated by listmaster.
ru: Список рассылки %1@%2 был активирован глобальным администратором.

en: %1@%2 mailing list has been rejected by listmaster.
ru: Список рассылки %1@%2 был отвергнут глобальным администратором.

en: %2@%3 archives use %4% of allowed disk quota.
ru: Архивы %2@%3 используют %4% выделенной дисковой квоты.

en: %d %b %Y  %H:%M
ru: %d %b %y %H:%M

en: %d %b %Y at %H:%M:%S
ru: %d %b %Y в %H:%M:%S

en: %d %b %y  %H:%M
ru: %d %b %y %H:%M

en: %m/%d/%Y
ru: %d/%m/%Y

en: &lt;Possible follow-up(s)&gt;
ru: &lt;Возможные продолжения&gt;

en: '%1' list already exists
ru: рассылка с именем '%1' уже существует

en: '%1': bad listname
ru: '%1': неверное название списка рассылки

en: (All of these words,
ru: (Все эти слова

en: (Each of these words,
ru: (Каждое из этих слов

en: (Subject of your mail: %1)
ru: (Тема Вашего письма: %1)

en: (This sentence,
ru: (Это предложение

en: (the validation link was requested from host %1)
ru: (ссылка для подтверждения была запрошена с хоста %1)

en: (unknown date)
ru: (неизвестная дата)

en: ** Warning: Message part using unrecognised character set %s
        Some characters may be lost or incorrect **
ru: ** Внимание: часть сообщения использует нераспознанную кодировку %s
        Некоторые символы могут отображаться неправильно или не отображаться вовсе **

en: ***** V I R U S    A L E R T *****
ru: ***** В И Р У С Н А Я    Т Р Е В О Г А *****

en: *: Required element
ru: *: Требуемый элемент

en: , <em>(continued)</em>
ru: , <em>(продолжающееся)</em>

en: , in addition to the personnal informations requested.
ru: , в дополнение к запрошенной персональной информации.

en: ----- Malformed message ignored -----
ru: ----- Неправильно сформированное сообщение проигнорировано -----

en: -----End of original message from %s-----
ru: -----Конец исходного сообщения от %s-----

en: --Select a topic--
ru: --Выберите тему--

en: 1 day
ru: 1 день

en: 1 hour
ru: 1 час

en: 1 week
ru: 1 неделя

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: 6 hours
ru: 6 часов

en: : can be anything you like; available if you defined a user custom attribute named "name".
ru: : может быть чем угодно; доступно, если будет определён пользовательский атрибут "name"

en: : can be anything you like; available if you defined a user custom attribute named "organization".
ru: : может быть чем угодно; доступно, если будет определён пользовательский атрибут "organization"

en: : can be anything you like; available if you defined a user custom attribute named "title" (see the list configuration, section "Miscellaneous").
ru: : может быть чем угодно; доступно, если будет определён пользовательский атрибут "Title" (смотри конфигурацию списка рассылки, раздел "Различное").

en: : the - human readable - user's subscription date; always available.
ru: : дата подписки пользователя (человекочитаемая); всегда доступна.

en: : the listname; always available.
ru: : название списка рассылки; всегда доступно.

en: : the name of the host the list is intalled on; always available.
ru: : имя хоста, на котором работает список рассылки; всегда доступно.

en: : the user email; always available.
ru: : почтовый адрес пользователя; всегда доступен.

en: : the user name associated to her email; always available.
ru: : имя пользователя, связанного его с почтовым адресом; всегда доступно.

en: : unable to read '%1'.
ru: : невозможно прочитать '%1'.

en: <em>Message not available</em>
ru: <em>Сообщение недоступно</em>

en: <strong>%1</strong> is subscribed to the following mailing lists
ru: <strong>%1</strong> подписан на следующие рассылки

en: <strong>%1</strong> is subscribed to the following mailing lists:
ru: <strong>%1</strong> подписан на следующие рассылки:

en: A backup of the file has been made: %1
ru: Была создана резервная копия файла: %1

en: A bounce management failed
ru: Обработка возвращаемых писем не удалась

en: A confirmation password has been sent to your email address %1.<br />Please check your e-mail box for the message containing the confirmation link.
ru: Пароль подтверждения был отправлен на Ваш электронный адрес %1.<br />Пожалуйста, проверьте свой почтовый ящик на наличие сообщения с подтверждающей ссылкой.

en: A confirmation password will be sent to the address you supply, after pressing the button. This will take you to the next screen to confirm that your address is operational.
ru: Пароль подтверждения будет выслан на указанный Вами адрес электронной почты после того, как Вы нажмёте на кнопку. На следующей странице необходимо будет подтвердить, что Ваш адрес работоспособен.

en: A confirmation was just sent to this address. By clicking the link it contains, you will be definitively unsubscribed from list %1
ru: Подтверждение было отправлено на указанный адрес. Щелчком мышкой по ссылке, содержащейся в нём, Вы окончательно отпишитесь от списка рассылки %1

en: A directory named '%1' already exists:
ru: Каталог с именем '%1' уже существует

en: A few lines describing the list
ru: Описание рассылки в несколько строк

en: A loop has been detected with the following message
ru: В следующем сообщении обнаружена петля

en: A message archiving failed
ru: Архивирование сообщения не удалось

en: A tool for exploring the list logs.
ru: Инструмент для работы с журналами рассылки.

en: A validation link was sent to you on %1.
ru: Ссылка для подтверждения была отправлена Вам на %1.

en: A virus in your email
ru: В Вашем письме вирус

en: ADD <list> user@host Full name  * To add a user to a list
ru: ADD <рассылка> user@host Полное Имя  * Добавить пользователя в рассылку

en: AUTHORIZATION REJECT (%1)
ru: ОТКАЗ АВТОРИЗАЦИИ (%1)

en: Access
ru: Доступ

en: Access control for the document %1
ru: Контроль доступа для документа %1

en: Account
ru: Аккаунт

en: Action
ru: Действие

en: Add
ru: Добавить

en: Add a bookmark
ru: Добавить закладку

en: Add an user:
ru: Добавить пользователя:

en: Add selected addresses
ru: Добавить выбранные адреса

en: Add subscriber '%1' in DB failed.
ru: Добавление подписчка '%1' в базу данных не удалось.

en: Add subscribers
ru: Добавить подписчиков

en: Add to blacklist
ru: Добавить в чёрный список

en: Add user '%1' in DB failed.
ru: Добавление пользователя '%1' в базу данных не удалось.

en: Added in distributed messages
ru: Добавлено в распространяемые сообщения

en: Adding a user to the list is not allowed.
ru: Добавлять пользователя в этот список рассылки нельзя.

en: Adding a user to the list is restricted to list owners.
ru: Добавление пользователя в список рассылки разрешено только владельцам рассылки.

en: Additional information
ru: Дополнительная информация

en: Address "%1" is incorrect
ru: Адрес "%1" некорректный

en: Address detected via VERP technology
ru: Адрес определён с помощью технологии VERP

en: Admin
ru: Администрирование

en: Admin %1 could not change his admin email address (new email address is %2) because he is included via a the following data sources: %3.
    
    If you are able to do so, you should probably update these data sources with this person's new email address.
ru: Администратор %1 не может изменить свой электронный адрес администратора (новый адрес — %2), поскольку он включен через следующие источники данных: %3.
    
    Если возможно, обновите электронный адрес в этих источниках данных.

en: Advanced archive search
ru: Расширенный поиск в архиве

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: After the list is created, you will be able to adjust it's configuration.
ru: После создания рассылки Вы сможете настроить её конфигурацию.

en: Aliases have been installed.
ru: Алиасы были установлены.

en: All
ru: Все

en: All commands must be sent to the electronic address %1
ru: Все команды должны быть отправлены на электронный адрес %1.

en: Allow message personnalization
ru: Разрешить персонализацию сообщений

en: Allow picture display? (must be enabled for the current robot)
ru: Разрешить отображение картинок? (должно быть включено для текущего робота)

en: Allows you to add or delete list subscribers, moderate subscriptions and so on.
ru: Позволяет вам добавлять или удалять подписчиков рассылки, модерировать подписки и т. п.

en: Allows you to change this list's name. Everything related to the list will be relabeled according to the new name, including the mail aliases and the web archives.
ru: Позволяет Вам изменить имя рассылки. Всё, связанное с рассылкой, будет перемаркировано в соответствии с новым названием, включая почтовые алиасы и web-архивы.

en: Allows you to download and delete list archives.
ru: Позволяет вам загружать и удалять архивы рассылки.

en: An encrypted message from %1 has been distributed to
    Subject: %2
ru: Было разослано зашифрованное сообщение от %1
    Тема: %2

en: Anonymous sender
ru: Анонимный отправитель

en: Antivirus scan failed
ru: Антивирусное сканирование не удалось

en: Apply
ru: Применить

en: April
ru: Апрель

en: Archive
ru: Архив

en: Archive Management
ru: Управление архивами

en: Archive Selection:
ru: Выбор архива:

en: Archive encrypted mails as cleartext
ru: Архивировать криптованные письма как простой текст

en: Archive of %1, file %2
ru: Архив %1, файл %2

en: Archive powered by
ru: Архив работает на

en: Archives
ru: Архивы

en: Archives are empty for this list
ru: Архивы этой рассылки пусты

en: Archives from %1 are not accessible
ru: Архивы %1 недоступны

en: Archives index of list %1
ru: Индекс архива рассылки %1

en: Are you sure you wish to close %1 list?
ru: Вы уверены, что хотите закрыть рассылку %1?

en: Are you sure you wish to close list %1?
ru: Вы уверены, что хотите закрыть рассылку %1?

en: Are you sure you wish to delete the shared documents for list %1?
ru: Вы уверены, что хотите удалить общие документы для списка рассылки %1?

en: Are you sure you wish to restore list %1?
ru: Вы уверены, что хотите восстановить рассылку %1?

en: Article to be tagged for list %1 from %2
ru: Статья, ожидающая присвоения метки, для рассылки %1 от %2

en: As listmaster, you can change your identity and act as someone else. This is may be usefull when providing assistance or to test users privileges. The new identity is attached to the current session
ru: Обладая правами глобального администратора, Вы можете действовать от имени любого пользователя. Это может оказаться полезным при оказании помощи для тестировании полномочий пользователя. Новая 'личность' подключается в текущей сессии.

en: Attachment type
ru: Тип вложения

en: Attribute optionnal/required
ru: Опциональные/необходимые атрибуты

en: August
ru: Август

en: Auth method:
ru: Способ аутентификации:

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Authentication failed
ru: Ошибка авторизации

en: Authentication help
ru: Помощь в аутентификации

en: Author
ru: Автор

en: Automatic messages
ru: Автоматические сообщения

en: Available commands are:
ru: Доступные команды:

en: Available subscription options
ru: Доступные опции подписки

en: Average per day
ru: В среднем за день

en: Background color for the news area of the home page.
ru: Фоновый цвет новостной области на домашней странице.

en: Based on <em><a href="http://www.mhonarc.org/contrib/marc-search/">Marc-Search</a></em>, search engine of MHonArc archives
ru: Основан на <em><a href="http://www.mhonarc.org/contrib/marc-search/">Marc-Search</a></em>, поисковом движке архивов MHonArc

en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    notified that they might be removed from list %2:
ru: Поскольку мы получили МНОГО отчётов о невозможности доставить почту, подписчики %1, указанные ниже, были
     уведомлены, что они могут быть удалены из списка рассылки %2:

en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    removed from list %2:
ru: Поскольку мы получили МНОГО отчётов о невозможности доставить почту, подписчики %1, указанные ниже, были
    удалены из списка рассылки %2:

en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    selected by Sympa as severe bouncing addresses:
ru: Поскольку мы получили МНОГО отчётов о невозможности доставить почту, подписчики %1, указанные ниже, были
     отобраны Sympa, как имеющие нерабочие адреса:

en: Because we received many non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    notified that they might be removed from list %2:
ru: Поскольку мы получили много отчётов о недоставке сообщений, подписчики %1, перечисленные ниже, были
     уведомлены, что они могут быть удалены из списка рассылки %2:

en: Because we received many non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    removed from list %2:
ru: Поскольку мы получили много отчётов о недоставке сообщений, подписчики %1, перечисленные ниже, были
     удалены из списка рассылки %2:

en: Because we received many non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    selected by Sympa as severe bouncing addresses:
ru: Поскольку мы получили много отчётов о недоставке сообщений, подписчики %1, перечисленные ниже, были
     отобраны Sympa, как имеющие некорректные адреса:

en: Below are some examples of TT2 parameters usable in messages.
ru: Ниже представлены примеры параметров TT2, пригодных для использования в сообщениях.

en: Blacklist
ru: Чёрный список

en: Blacklist management
ru: Управление чёрным списком

en: Blacklist:
ru: Чёрный список:

en: Body
ru: Тело сообщения

en: Bookmark %1
ru: Внести в закладки %1

en: Bookmark URL
ru: URL закладки

en: Bounce Settings
ru: Настройки для возвращаемых сообщений

en: Bounce count:
ru: Количество возвратов:

en: Bounce management
ru: Обработка возвращаемых писем

en: Bounce rate in list %1 is %2.
    
    You should delete bouncing subscribers:
ru: Доля возвращаемых писем в рассылке %1 составляет %2.
     
     Необходимо удалить адреса подписчиков, с которых возвращаются сообщения:

en: Bounce score
ru: Доля ошибок

en: Bounces
ru: Возврат сообщений

en: Bounces management
ru: Управление возвратами писем

en: Bounces:
ru: Возвращено сообщений:

en: Bouncing address
ru: Адрес, с которого идут возвраты

en: Bulk mailer error
ru: Ошибка рассыльщика

en: CONFIRM <key>               * Confirmation for sending a message (depending on the list configuration)
ru: CONFIRM <ключ>                        * Подтверждение отправки сообщения (зависит от конфигурации рассылки).

en: Calendar
ru: Календарь

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cannot connect to database %1, still trying...
ru: Невозможно соединиться с базой данных %1, повторяю попытку...

en: Cannot create shared for list '%1'.
ru: Невозможно создать общее пространство для рассылки '%1'.

en: Cannot delete shared for list '%1'.
ru: Невозможно удалить общее пространство для рассылки '%1'.

en: Cannot delete this file '%1'
ru: Невозможно удалить этот файл '%1'

en: Cannot open file '%1'
ru: Невозможно открыть файл '%1'

en: Cannot overwrite file %1:
ru: Невозможно перезаписать файл %1:

en: Cannot restore shared for list '%1'.
ru: Невозможно восстановить общее пространство для рассылки '%1'.

en: Cannot save config file for list '%1'.
ru: Невозможно сохранить конфигурационный файл для рассылки '%1'.

en: Cannot unzip file '%1'.
ru: Не могу разархивировать файл '%1'

en: Cannot upload file %1:
ru: Невозможно загрузить файл %1:

en: Cannot upload file '%1'.
ru: Невозможно загрузить файл '%1'.

en: Cascading Style Sheet
ru: Каскадные таблицы стилей (CSS)

en: Case:
ru: Регистр:

en: Casual administration
ru: Повседневные операции

en: Cc: %s
ru: Копия: %1

en: Certificate expiration date
ru: Дата истечения годности сертификата

en: Certificate issuer
ru: Поставщик сертификата

en: Change Email
ru: Изменить электронный адрес

en: Change identity
ru: Изменить 'личность'

en: Changing a user's email address will apply the change his memberships but it will also apply to his ownerships if he is owner of some lists.
ru: Изменение электронного адреса пользователя будет применено не только к тем рассылкам, в которых он участвует, но и к тем рассылкам, владельцем которых он является.

en: Changing your email address
ru: Изменение электронного адреса

en: Changing your email address is a sensitive operation so we need to verify your email.
ru: Изменение Вашего электронного адреса — потенчиально опасная операция, поэтому мы должны проверить Ваш электронный адрес.

en: Changing your password
ru: Изменение пароля

en: Changing your picture for this list
ru: Изменение вашего аватара для этой рассылки

en: Changing your subscriber email address
ru: Изменение Вашего электронного адреса

en: Check %1 list usage:
ru: Проверить использование рассылки %1:

en: Check Sympa log files for more precise information
ru: Более точную информацию ищите в журналах работы Sympa

en: Check Sympa log files for more precise information.
ru: Более точную информацию ищите в журналах работы Sympa.

en: Check log file for further details.
ru: Подробнее смотрите в файле журнала работы.

en: Check our translation FAQ if you wish to translate Sympa GUI in your native language:
ru: Если Вы хотите перевести графический интерфейс Sympa на свой родной язык, прочитайте ответы на частозадаваемые вопросы (FAQ) о переводе:

en: Check the additional information
ru: Проверьте дополнительную информацию

en: Check this box if you want to suspend your subscription indefinitely.
ru: Поставьте здесь галочку, если окончательно хотите приостановить подписку.

en: Check your mailbox for new messages and click this link. This will confirm your subscription to list %1.
ru: Проверьте свой почтовый ящик и щёлкните по этой ссылке. Это подтвердит Вашу подписку на рассылку %1.

en: Check:
ru: Проверка:

en: Chronological
ru: Хронологически

en: Cipher key size used
ru: Размер использованного ключа шифрования

en: Close it
ru: Закрыть это

en: Closed list
ru: Закрытый список рассылки

en: Closed lists
ru: Закрытые рассылки

en: Closes the shared document web space. It can be restored using "Restore shared" button.
ru: Закрывает WEB-пространство для общих документов. Оно может быть восстановлено кнопкой "Восстановить общее пространство".

en: Color chart
ru: Таблица цветов

en: Colors
ru: Цвета

en: Command '%1' found: ignoring end of message.
ru: Обнаружена команда '%1': остаток сообщения проигнорирован.

en: Command has been performed:
ru: Команда была выполнена:

en: Command has been rejected:
ru: Команда было отвергнута:

en: Command has failed because of an internal server error:
ru: Команда не была выполнена из-за внутренней ошибки сервера:

en: Command has failed:
ru: Выполнить команду не удалось:

en: Command not understood: ignoring end of message.
ru: Команда не понята: остаток сообщения проигнорирован.

en: Command syntax error.
ru: Синтаксическая ошибка в команде.

en: Completely removes the current list. Listmaster privileges are required to restore a list.
ru: Полностью удаляет данный список рассылки. Чтобы восстановить рассылку, необходимы полномочия глобального администратора.

en: Concerned subscribers have been notified about deleted topics.
ru: Подписчики, которых это касается,  были уведомлены об удалённых темах.

en: Config file has been modified by %1. Cannot apply your changes
ru: Конфигурационный файл был изменён %1. Невозможно применить Ваши изменения

en: Configuration file
ru: Конфигурационный файл

en: Configuration file has been updated
ru: Конфигурационный файл обновлён

en: Configuring the list
ru: Настройка рассылки

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Connection expiration period:
ru: Таймаут подключения:

en: Connection to database %1 restored.
ru: Подключение к базе данных %1 восстановлено

en: Contact owners
ru: Связаться с владельцами

en: Continue search
ru: Продолжить поиск

en: Cookie error: '%1' undefined, authentication failure.
ru: Ошибка cookie: '%1'  не задан, ошибка аутентификации.

en: Copy an existing list.
ru: Копировать существующую рассылку.

en: Copying template
ru: Копирование шаблона

en: Could not change your subscription address for the list '%1' 
         because your new address is not allowed to subscribe/unsubscribe:
ru: Невозможно изменить электронный адрес Вашей подписки на рассылку '%1',
    поскольку Ваш новый адрес запрещено подписывать/отписывать:

en: Create
ru: Создать

en: Create Shared
ru: Создать общее пространство

en: Create a list using a template
ru: Создать рассылку, используя шаблон

en: Create a new file
ru: Создать новый файл

en: Create a new folder inside folder %1
ru: Создать новую папку внутри папки %1

en: Create a new folder inside root folder
ru: Создать новую папку внутри корневой папки

en: Create list
ru: Создать список рассылки

en: Create new rejection messages
ru: Создать новые сообщения об отказе

en: Creation date
ru: Дата создания

en: Creation of the list
ru: Создание рассылки

en: Creator
ru: Создатель

en: Current user email address:
ru: Текущий электронный адрес пользователя:

en: Currently you have not defined the css_path parameter. <strong>You should edit the robot.conf configuration file </strong> (or if not using virtual robot, the sympa.conf file). Setting this parameter allows you to use this page to install static CSS and <strong>make sympa faster</strong>. Don't forget to set parameter css_url, it must be the URL for the directory where css are stored (current value is <a target="test" href="%1">%1</a>).
ru: В настоящий момент Вы не задали параметр css_path. <strong>Вы должны редактировать конфигурационный файл robot.conf</strong> (если виртуальный робот не используется, файл sympa.conf). Настройка этого параметра позволит Вам использовать эту страницу для установки статических CSS <strong>сделать Sympa быстрее</strong>. Не забудьте настроить параметр css_url, это должен быть URL директории, в которой хранятся CSS (текущее значение — <a target="test" href="%1">%1</a>).

en: Custom header field
ru: Особые поля заголовка

en: Custom user attributes
ru: Особые пользовательские атрибуты

en: Customize templates
ru: Настроить шаблоны

en: Customizing
ru: Настройка

en: Customizing:
ru: Настройка:

en: DEL <list> user@host            * To delete a user from a list
ru: DEL <рассылка> user@host                   * Удалить пользователя из рассылки

en: DISTribute <list> <key>        * Moderation: to validate a message
ru: DISTribute <рассылка> <ключ>                 * Модерация: для утверждения сообщения

en: DKIM "d=" tag, you should probably use the default value
ru: Значание поля "d=" DKIM, вероятно, должно иметь значение по умолчанию

en: DKIM "i=" tag, you should probably leave this parameter empty
ru: Значание поля "i=" DKIM, вероятно, необходимо оставить пустым

en: DKIM configuration
ru: Настройка DKIM

en: Daily evaluation of bouncing users
ru: Ежедневная оценка доступности пользователей (количества возвратов сообщений)

en: Data Source
ru: Источники данных

en: Data has changed on disk. Cannot apply your changes
ru: Данные на диске изменились. Невозможно применить Ваши изменения

en: Data sources setup
ru: Настройка источников данных

en: DataBase connection restored
ru: Подключение к базе данных восстановлено

en: Database error.
ru: Ошибка базы данных.

en: Database structure updated
ru: Структура базы данных обновлена

en: Date
ru: Дата

en: Date of crash: %1
ru: Дата фатального сбоя: %1

en: Date: %1
ru: Дата: %1

en: Date: %s
ru: Дата: %1

en: Dear owner of list %1,
    
    A user asked to be deleted from your list. If this is OK 
    with you, you should click on the following link:
ru: Уважаемый владелец рассылки %1,
     
     От Вашей рассылки желает отписаться пользователь. Если Вы согласны,
    щёлкните по следующей ссылке:

en: Dear owner of list %1,
     
    A user asked to be added as a subscriber to your list. In order to list and manage
    pending subscription requests you should click on the following link:
ru: Уважаемый владелец рассылки %1,
     
    Новый пользователь желает стать подписчиком Вашей рассылки. Чтобы просмотреть текущие запросы на подписку 
    и принять решение, перейдите по следующей ссылке:

en: December
ru: Декабрь

en: Default Message
ru: Сообщение, используемое по умолчанию

en: Default background color of the tables.
ru: Фоновый цвет по умолчанию у таблиц.

en: Default rejection message
ru: Сообщение, по умолчанию используемое при запрете распространения сообщения

en: Defines to which part of messages topic keywords are applied
ru: Указывает, к какой части сообщения применяются ключевые слова тем

en: Delay for active sessions (minutes)
ru: Задержка для активных сессий (в минутах)

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Selected Month(s)
ru: Удалить архив за выбранные месяцы

en: Delete Shared
ru: Удалить общее пространство

en: Delete selected email addresses
ru: Удалить выбранные электронные адреса

en: Delete subscriber '%1' in DB failed.
ru: Удаление подписчка '%1' из базы данных не удалось.

en: Delete user in DB for old email '%1' failed.
ru: Удаление пользователя из базы данных по старому адресу электронной почты '%1' не удалось.

en: Deleting a user from the list is restricted to list owners.
ru: Удаление пользователя из списка рассылки разрешено только владельцам рассылки.

en: Deletion message: This message is sent to users when you
    remove them from the list using the DEL command (unless you hit the Quiet button).
ru: Сообщение об удалении: это сообщение отсылается пользователям,
     которых Вы удалили из списка рассылки, используя команду DEL (если при этом не поставили галочку 'Без подтверждений и сообщений').

en: Delivery time (hh:mm)
ru: Время доставки (чч:мм)

en: Describe directory '%1'
ru: Опишите директорию %1

en: Describe file '%1'
ru: Опишите файл %1

en: Description:
ru: Описание:

en: Description: %1
ru: Описание: %1

en: Details
ru: Подробности

en: Digest            : %1
ru: Дайджест             : %1

en: Digest frequency
ru: Частота дайджеста

en: Digest maximum number of messages
ru: Максимальное количество сообщений в дайджесте

en: Directory
ru: Директория

en: Directory %1 and its contents could not be copied: %2
ru: Директория %1 и её содержимое не могут быть скопированы: %2

en: Directory where the database is stored (used for DBD::CSV only)
ru: Директория, где хранится база данных (используется только для DBD::CSV)

en: Disable topics subscription
ru: Отключить тематическую подписку

en: Distribute
ru: Разослать

en: Do Not Notify
ru: Не уведомлять

en: Do you really want to delete %1%2 (%3 Kb)?
ru: Вы действительно хотите удалить %1%2 (%3 Кб)?

en: Do you really want to delete %1%2?
ru: Вы действительно хотите удалить %1%2?

en: Do you really want to delete %1?
ru: Вы действительно хотите удалить %1?

en: Do you really want to delete Selected Archives?
ru: Вы действительно хотите удалить указанные архивы?

en: Do you really want to delete message %1?
ru: Вы действительно хотите удалить сообщение %1 ?

en: Do you really want to delete these messages ?
ru: Вы действительно хотите удалить эти сообщения?

en: Do you really want to delete this message ?
ru: Вы действительно хотите удалить это сообщение ?

en: Do you really want to remove %1?
ru: Вы действительно хотите удалить %1?

en: Do you really want to rename this list?
ru: Вы действительно хотите переименовать эту рассылку?

en: Do you really want to send a subscription reminder message to the %1 subscribers?
ru: Вы действительно хотите отправить сообщение с напоминанием о подписке %1 пользователям?

en: Do you really want to subscribe to list %1?
ru: Вы действительно хотите подписаться на список рассылки %1?

en: Do you really want to unsubscribe ALL selected subscribers?
ru: Вы действительно хотитте отписать ВСЕХ выделенных подписчиков?

en: Do you really want to unsubscribe from list %1?
ru: Вы действительно хотите отписаться от списка рассылки %1?

en: Do you want to DownLoad a Zip of the selected Archives?
ru: Вы хотите загрузить ZIP-файл с выбранными архивами?

en: Do you want to cancel the upload?
ru: Вы хотите отменить загрузку?

en: Do you want to delete the old file %1?
ru: Вы хотите удалить прежний файл %1?

en: Do you want to rename your file %1?
ru: Вы хотите переименовать Ваш файл %1?

en: Document
ru: Документ

en: Domain
ru: Домен

en: DownLoad ZipFile
ru: Скачать ZIP-файл

en: Drastic operations
ru: Серьёзные операции

en: Dump
ru: Дамп

en: E-mail address %1 has not been found in the list %2.
ru: Электронный адрес %1 не был найден в рассылке %2.

en: ERROR (%1)
ru: ОШИБКА (%1)

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit List Config
ru: Редактировать конфигурацию списка рассылки

en: Edit Robot Config
ru: Изменить конфигурацию робота

en: Edit access
ru: Доступ для редактирования

en: Edit list config:
ru: Изменение конфигурации:

en: Edit list templates
ru: Редактировать шаблоны рассылки

en: Edit robot config
ru: Изменение конфигурации робота

en: Edit the file %1
ru: Редактировать файл %1

en: Editing of various files and messages attached to your list.
ru: Редактирование различных файлов и сообщений в списке рассылки.

en: Edition of the bookmark %1
ru: Редактирование закладок %1

en: Edition of the file %1
ru: Редактирование файла %1

en: Editor
ru: Редактор

en: Editors
ru: Редакторы

en: Email
ru: Электронный адрес

en: Email:
ru: Адрес электронной почты:

en: Empty folder
ru: Очистить папку

en: End date
ru: Дата завершения

en: End of %1 Digest %2
ru: Конец дайджеста %1 %2

en: End of digest for list %1 - %2
ru: Конец дайджеста рассылки %1 - %2

en: Enter a list name
ru: Введите название списка рассылки

en: Enter list name:
ru: Введите название рассылки:

en: Error at line %d: %s
ru: Ошибка в строке %d: %s

en: Error at line %d: %s
ru: Ошибка в строке %d: %s

en: Error rate:
ru: Доля ошибок:

en: Error type
ru: Ошибка типа

en: Error while deleting this message, please refer to listmaster with
    complete URL of the message concerned.
ru: Ошибка во время удаления сообщения, пожалуйста, обратитесь к глобальному администратору, сообшив ему полный URL этого сообщения

en: Error(s) found in the file %1.
ru: В файле %1 обнаружена(ы) ошибка(и).

en: Error: %1
ru: Ошибка: %1

en: Errors occured while copying family %2 file in list %1 directory.
ru: При копировании файла семейства %2 в директорию %1 произошли ошибки.

en: Errors while unzipping file '%1'.
ru: Ошибки при разархивировании файла '%1'.

en: Errors:
ru: Ошибки:

en: Everything about this list:
ru: Всё об этой рассылке:

en: Exclude
ru: Исключить

en: Excluded users
ru: Исключить пользователей

en: Expert mode
ru: Режим эксперта

en: Expiration of unmoderated messages
ru: Срок жизни неотмодерированных сообщений

en: FYI command %1 list %2 from %3 %4
ru: Команда FYI %1 список рассылки %2 от %3 %4

en: FYI: %1 List "%2" from %3 %4
ru: FYI: %1 список "%2" от %3 %4

en: FYI: %1 list %2 from %3 %4
ru: FYI: %1 список рассылки %2 от %3 %4

en: FYI: automatic removal of user %1
ru: FYI: автоматическое удаление пользователя %1

en: Failed creating list '%1'. The list might already exist or listname might include forbidden characters.
ru: Ошибка при создании рассылки '%1'. Возможно, эта рассылка уже существует или её имя содержит запрещённые символы.

en: Failed to get your email address from the authentication service.
ru: Не удалось получить Ваш электронный адрес с сервиса аутентификации.

en: Failed to include list admins
ru: Ошибка при добавлении администраторов рассылки

en: Failed to include list admins for list '%1'
ru: Не удалось включить администраторов рассылки в рассылку '%1'

en: Failed to inlude members
ru: Ошибка при добавлении участников

en: Failed to inlude members for list '%1'
ru: Не удалось включить пользователей в рассылку '%1'

en: Failed to install aliases.
ru: Не удалось установить алиас.

en: Failed to instantiate family %2 for list %1
ru: Не удалось создать экземпляр семейства %2 для рассылки %1

en: Failed to moderate a message; it was probably moderated by another moderator
ru: Невозможно модерировать сообщение; возможно, оно уже модерировано другим модератором

en: Failed to remove aliases.
ru: Не удалось удалить алиас.

en: Failed to remove list aliases for list %1
ru: Не удалось удалить алиасы рассылки '%1'

en: Failed to update a file.
ru: Ошибка при обновлении файла.

en: Failed to update admin email in list '%1', list owner has been notified.
ru: Ошибка при обновлении электронного адреса администратора рассылки '%1', владелец рассылки будет уведомлен.

en: Failed to update database.
ru: Ошибка при обновлении базы данных.

en: Failed to update member email in list '%1', list owner has been notified.
ru: Ошибка при обновлении электронного адреса участника рассылки '%1', владелец рассылки будет уведомлен.

en: Failed: %1 not empty
ru: Ошибка: %1 не пуст

en: Failed: your content is empty
ru: Ошибка: нет содержимого

en: Families
ru: Семейства

en: Family name
ru: Название семейства

en: February
ru: Февраль

en: File %1 has been renamed to %2
ru: Файл %1 был переименован в %2

en: File %1 saved
ru: Файл %1 сохранён

en: File %1 successfully uploaded!
ru: Файл %1 успешно загружен!

en: File %1 unziped!
ru: Файл %1 разархивирован!

en: File %1 waiting for moderation
ru: Файл %1 ожидает модерации

en: File %1 was not copied: %2
ru: Файл %1 не был скопирован: %2

en: File inclusion
ru: Подключение списка из файла

en: File name
ru: Имя файла

en: File not found.
ru: Файл не найден.

en: File path for list DKIM private key
ru: Путь к файлу с секретным ключом DKIM списка рассылки

en: File removed
ru: Файл удалён

en: First bounce
ru: Первое возвращённое письмо

en: First login?
ru: Подключаетесь впервые?

en: First you may list a category of templates; the list should include a default template and may include any templates designated for a particular list. You will then have an oportunity to copy and edit templates for the current robot or the named list.
ru: Сперва Вы можете просмотреть категорию шаблона; рассылка должна иметь шаблон, заданный по умолчанию, и может иметь шаблоны, заданные для конкретной рассылки. Затем у Вас будет возможность копировать и редактировать шаблоны для текущего робота или указанной рассылки.

en: Folder name
ru: Имя папки

en: For each list here is a mail address to use if you want to unsubscribe.
ru: В каждой рассылке приводится адрес, по которому Вы можете от нее отписаться.

en: For further information, check the mailing list web site %1
ru: Дальнейшую информацию ищите на web-сайте рассылки %1

en: For further information, please contact %1-request@%2
ru: Чтобы узнать больше, пишите на %1-request@%2

en: For further information, please contact %1@%2
ru: Чтобы узнать больше, пишите на %1@%2

en: For further information, please contact listmaster@%1
ru: За более подробной информацией обращайтесь по адресу listmaster@%1

en: Forced reply address
ru: Принудительное задание адреса ответа

en: Forwarded mega-bytes        :      %1
ru: Переслано мегабайт        :      %1

en: Fr
ru: Пт

en: Friday
ru: Пятница

en: From
ru: От

en: From:
ru: От:

en: From: %1
ru: От: %1

en: From: %s
ru: От: %1

en: GET <list> <file>           * To get <file> of <list> archive
ru: GET <рассылка> <файл>                 * Получить <файл> из архива <рассылки>

en: General informations about mailing lists:
ru: Общая информация о списках рассылки:

en: Go
ru: Перейти

en: HELp                        * This help file
ru: HELp                                              * Этот файл помощи

en: HTML pages
ru: HTML-страницы

en: HTTPS authentication information
ru: Информация об аутентификации HTTPS

en: Handles the set of black-listed mail addresses for this list.
ru: Обрабатывает набор адресов, внесённых в чёрный список для этой рассылки.

en: Help
ru: Помощь

en: Help on Sympa: %1%2
ru: Помощь, касающаяся Sympa: %1%2

en: Here are the lists you are currently subscribed to:
ru: Вот рассылки, на которые Вы сейчас подписаны:

en: Here are the subscribers of %1@%2 mailing list:
ru: Вот список подписчиков рассылки %1@%2:

en: Here is the list of lists from %1@%2
ru: Вот список рассылок с %1@%2

en: Home
ru: Домашняя страница

en: Homepage          : %1
ru: Домашняя страница           : %1

en: Hotline mailing list
ru: Список рассылки горячей линии

en: However, as you are logged in already, you can probably perform the action you requested anyway.
ru: Однако, поскольку Вы уже вошли, Вы, вероятно, можете произвести запрошенное Вами действие.

en: I am not a spammer
ru: Я не спамер

en: I subscribe to list %1
ru: Я подписываюсь на рассылку %1

en: I unsubscribe from list %1
ru: Я отписываюсь от рассылки %1

en: INDex <list>                * <list> archive file list
ru: INDex <рассылка>                                * Список файлов с архивом <рассылки>

en: INFO <list>                 * Information about a list
ru: INFO <рассылка>                                 * Информация о рассылке

en: INTERNAL SERVER ERROR (%1)
ru: ВНУТРЕННЯЯ ОШИБКА СЕРВЕРА (%1)

en: INVITE <list> <email>       * Invite <email> for subscription in <list>
ru: INVITE <рассылка> <электронный адрес>       * Пригласить владельца <электронного адреса> подписаться на <рассылку>

en: If prefered, you can accept this subscription request sending an email to %1 with the following subject:
ru: Кроме того, Вы можете подтвердить согласие на подписку, отправив письмо по адресу %1 со следующей темой:

en: If you are not using css_path and css_url parameters, colors are defined in the robot.conf configuration file. Otherwise, colors are defined in the static CSS. Colors can be changed on your current session using the following color editor. When finished, you may copy the result a new CCS static file. The target is specified by css_path parameter.
ru: Если Вы не используете параметры css_path и css_url, цвета задаются в конфигурационном файле robot.conf. В противном случае, цвета задаются статической CSS. Цвета могут быть изменены в Вашей текущей сессии с помощью следующего редактора цветов. После окончания Вы можете скопировать результат в новый файл статической CSS. Место назначения задаётся параметром css_path.

en: If you are subscribed to the list with a different email address, you should either use that other email address or update your list membership with the new email address.
ru: Если Вы подписаны на список рассылки другим адресом электронной почты, Вы должны либо использовать тот, другой, адрес электронной почты, либо изменить Ваш адрес электронной почты в списке рассылки.

en: If you do not want this action to be taken, you can safely ignore this message.
ru: Если Вы не хотите, чтобы это произошло, Вы можете просто игнорировать это сообщение.

en: If you don't want to subscribe just ignore this message.
ru: Если Вы не хотите подписываться, просто игнорируйте это сообщение.

en: If you want this action to be taken, please
    
    - reply to this mail
    OR
    - send a message to %1 with subject
     %2
    OR
    - hit the following mailto
ru: Если Вы хотите, чтобы это произошло, пожалуйста,
    
    - ответьте на это письмо, 
    ИЛИ
    - отправьте сообщение на %1 с темой
    %2
    ИЛИ
    - щёлкните по следующей почтовой ссылке

en: If you want to unsubscribe from some list, please save this mail.
ru: Если Вы хотите отписаться от какой-либо рассылки, сохраните это письмо, пожалуйста.

en: Ignoring message because of an internal server error.
ru: Сообщение проигнорировано из-за внутренней ошибки сервера.

en: Ignoring message body not in text/plain, please use text/plain only (or put your command in the subject).
ru: Тело сообщения проигнорировано, т. к. оно не в формате text/plain, пожалуйста, используйте формат «только текст» (или поместите свою команду в поле «Тема»)

en: Impossible to browse shared documents for list '%1'.
ru: Невозможно просмотреть общие документы рассылки '%1'.

en: Impossible to distribute your message for list '%1' because of an internal server error.
ru: Невозможно распространить Ваше сообщение в рассылке '%1' из-за внутренней ошибки сервера.

en: Impossible to distribute your message for list '%1' for the following reason:
ru: Невозможно распространить Ваше сообщение в рассылке '%1' по следующей причине:

en: Impossible to distribute your message for the following reason:
ru: Невозможно распространить Ваше сообщение по следующей причине:

en: Impossible to forward your message to '%1-%2' because of an internal server error.
ru: Невозможно переслать Ваше сообщение в '%1-%2' из-за внутренней ошибки сервера.

en: In order to perform a privileged operation (one that requires your email address), you need to login.
ru: Чтобы произвести операцию, требующую привилегий (с использованием Вашего электронного адреса), необходимо войти.

en: In order to use Sympa, you will need to define a password.
ru: Для того, чтобы использовать Sympa, необходимо задать пароль.

en: In the members page
ru: На странице участников

en: Inactive Lists
ru: Неактивные рассылки

en: Include of datasource %1 (type %2) failed.
ru: Сбой подключения источника данных %1 (тип %2)

en: Inclusions timeout
ru: тайм-аут подключения внешней базы данных пользователей

en: Inclusions timeout for message distribution
ru: Тайм-аут подключений внешних баз данных пользователей при распространении сообщения

en: Incoming SMTP header fields to be removed
ru: Удаляемые поля заголовка SMTP у входящих писем

en: Incorrect listname '%1': matches one of service aliases
ru: Неверное имя рассылки '%1': совпадение с одним из служебных алиасов

en: Info
ru: Информация

en: Information about this list:
ru: Информация об этом спискке рассылки:

en: Information file:
ru: Информационный файл:

en: Information regarding list %1
ru: Информация о рассылке %1

en: Information regarding list %1@%2:
ru: Информация о рассылке %1@%2:

en: Information regarding user %1 has been updated for list %2.
ru: Информация, касающаяся пользователя %1, была обновлена в рассылке %2.

en: Initializes the shared document web space.
ru: Инициализирует WEB-пространство для общих документов.

en: Input template
ru: Ввод шаблона

en: Insert DKIM signature to messages sent to the list
ru: Добавьте подпись DKIM для отправки сообщения в список рассылки

en: Install
ru: Установить

en: Install it
ru: Установить это

en: Install my session colors in a new static CSS
ru: Установить цвета моей сессии в новую статическую CSS

en: Instantiation date
ru: Дата создания

en: Internal error: could not build a validation link, please contact the service administrator
ru: Внутренняя ошибка: невозможно создать ссылку для подтверждения, пожалуйста, обратитесь к администратору сервиса.

en: Internal scenario error for 'create_list'.
ru: Внутренняя ошибка сценария 'create_list'.

en: Internet domain
ru: Интернет-домен

en: Invalid filename: '%1'
ru: Ошибка в имени файла: '%1'

en: Invitation to join list %1
ru: Приглашение присоединиться к списку рассылки %1

en: It is not possible to delete a user from the list.
ru: Невозможно удалить пользователя из списка рассылки.

en: It is not possible to unsubscribe from this list.
ru: Невозможно отписаться от этой рассылки.

en: It may be useful to check your system for viruses.
    
    Note, however, that many viruses fake sender's e-mail address, so it is possible that the virus didn't come from your computer. In that case, please disregard this message.
ru: Вероятно, следует проверить Вашу систему на наличие вирусов.
     
     Однако имейте в виду, что многие вирусы подставляют фальшивый электронный адрес в качестве обратного, поэтому, возможно, вирус пришёл не с Вашего компьютера. В этом случае, пожалуйста, не обращайте внимание на данное письмо.

en: It was not possible to send you the message because the mailing list manager
    was unable to access your personal certificate (email %1).
ru: Не удалось отправить Вам сообщение, поскольку менеджер списка рассылки не смог получить доступ к Вашему персональному сертификату (адрес — %1)

en: January
ru: Январь

en: January:February:March:April:May:June:July:August:September:October:November:December
ru: январь:февраль:март:апрель:май:июнь:июль:август:сентябрь:октябрь:ноябрь:декабрь

en: July
ru: Июль

en: June
ru: Июнь

en: Kbytes
ru: Кбайт

en: LAST <list>                 * Used to received the last message from <list>
ru: LAST <рассылка>                  * Получить последнее сообщение из <рассылки>

en: LISts                       * Directory of lists managed on this node
ru: LISts                                                 * Список рассылок, управляемых с этого узла

en: Language of the list
ru: Язык рассылки

en: Language selection
ru: Выбор языка

en: Language:
ru: Язык:

en: Language:
ru: Язык:

en: Last bounce
ru: Последнее возвращённое письмо

en: Last update
ru: Последнее обновление

en: Last update of config
ru: Последнее обновление конфигурации

en: Last update:
ru: Последнее обновление:

en: Last update: %1
ru: Последнее обновление: %1

en: Latest family instantiation
ru: Последний экземпляр семейства

en: Latests Lists
ru: Последние рассылки

en: Layout:
ru: Расположение:

en: Limit the number of days used for the selection:
ru: Ограничить количество дней для выборки:

en: Limit the number of responses:
ru: Ограничить количество ответов:

en: List
ru: Рассылка

en: List "%1" customizations have been removed
ru: Настройки рассылки "%1" были удалены

en: List "%1" renaming
ru: Переименование рассылки "%1"

en: List "%1" warning: archive %2% full
ru: Предупреждение списка рассылки "%1": архив заполнен на %2%

en: List "%1@%2" creation request from %3
ru: Запрос на создание рассылки "%1@%2" от  %3

en: List %1 / %2
ru: Рассылка %1 / %2

en: List %1 allows you to tag your messages, using a set of defined topics. To tag the attached message go to the following page:
ru: Рассылка %1 позволяет Вам установить метки на Ваши сообщения, используя набор предустановленных тем. Чтобы установить метки на прикреплённое сообщение, перейдите на следующую страницу:

en: List %1 archive quota exceeded
ru: Квота архива рассылки %1 превышена

en: List %1 automatic bounce management
ru: Автоматическое управление обработкой возвращаемых писем рассылки %1

en: List %1 configuration does not respect family %2 rules.
ru: Конфигурация рассылки %1 не соответствует правилам семейства %2.

en: List %1 does not accept the DIGEST mode. 
    Your configuration regarding this command has not been updated.
ru: В рассылке %1 не поддерживается режим дайджестов (DIGEST). 
     Ваша конфигурация не была обновлена для выполнения этой команды.

en: List %1 has no subscriber.
ru: Рассылка %1 не имеет подписчиков.

en: List %1 is closed
ru: Рассылка %1 закрыта

en: List %1: Failed to change admin email address
ru: Рассылка %1: Изменение электронного адреса администратора не удалось.

en: List %1: Failed to change member email address
ru: Рассылка %1: Не удалось изменить адрес электронной почты участника

en: List %1@%2 has been reinstantiated (family %3). 
    Some of the customizations have been removed because they no longer respect the family rules:
    
         Parameters: %4
ru: Экземпляр рассылки %1@%2 был пересоздан (семейство %3). 
    Некоторые настройки были удалены, поскольку они не соответствуют правилам семейства:
    
          Параметры: %4

en: List '%1' does not exist.
ru: Рассылка '%1' не существует.

en: List Administration Panel
ru: Панель администрирования рассылки

en: List Definition
ru: Описание рассылки

en: List Management
ru: Управление рассылкой

en: List aliases have been removed.
ru: Алиасы рассылки были удалены.

en: List archive
ru: Архив рассылки

en: List classification in the directory
ru: Классификация рассылки в директории

en: List creation is restricted to listmaster.
ru: Создание рассылок разрешено только глобальному администратору.

en: List creation is restricted to local domain users.
ru: Создание рассылок разрешено только локальным пользователям домена.

en: List definition
ru: Описание рассылки

en: List has been closed
ru: Список рассылки был закрыт

en: List has been purged
ru: Список рассылки был очищен

en: List has been restored
ru: Список рассылки был восстановлен

en: List has been set to the pending status; listmaster need to validate it
ru: Рассылка была переведена в состояние ожидания, глобальный администратор должен утвердить её

en: List has no bouncing subscribers
ru: В рассылке нет подписчиков, которым сообщения не доставляются.

en: List has no subscribers
ru: Рассылка не имеет подписчиков

en: List homepage: HTML text to describe the list. It is printed on the right-hand side of the main list page. (default for this is the list description)
ru: Доманшяя страница списка рассылки: текст в формате HTML, описывающий список рассылки. Он печатается в правой части главной страницы. (по умолчанию, если этот файл пуст, выводится описание списка рассылки)

en: List inclusion
ru: Подключение списка рассылки

en: List information is restricted to list subscribers.
ru: Информация о рассылке доступна только подписчикам рассылки.

en: List informations
ru: Информация о списке рассылки

en: List is private: You can not browse available files.
ru: Конфиденциальная рассылка: Вы не можете просматривать доступные файлы.

en: List is private: You can not read the archives.
ru: Конфиденциальная рассылка: Вы не можете читать архивы.

en: List members
ru: Участники рассылки

en: List name
ru: Название рассылки

en: List name has been lowercased
ru: Название рассылки было переведено в нижний регистр

en: List name:
ru: Название рассылки:

en: List not yet activated
ru: Список рассылки ещё не активирован

en: List of exclude
ru: Список исключений

en: List of headers to be included ito the message for signature
ru: Список заголовков, включаемых в письмо для сигнатуры

en: List of lists
ru: Перечень списков рассылки

en: List owner/editor email changes
ru: Изменение электронного адреса владельца/редактора рассылки

en: List parameter editing is restricted to list owners.
ru: Редактирование параметров рассылки разрешено только владельцам рассылки.

en: List requested by
ru: Рассылка запрошена

en: List type:
ru: Тип рассылки:

en: List unknown
ru: Рассылка неизвестна

en: Listing messages to moderate
ru: Просмотр сообщений для модерирования

en: Listing of documents shared to moderate
ru: Список общих документов для модерации

en: Listing of folder
ru: Содержимое папки

en: Listing of root folder
ru: Содержимое корневой папки

en: Listing of shared documents to moderate
ru: Список общих документов для модерации

en: Listing rejection messages
ru: Сообщения об отказе при распространении сообщений

en: Listing subscription to moderate
ru: Список подписок для модерации

en: Listmaster
ru: Глобальный администратор

en: Listmaster(s):
ru: Глобальные администраторы:

en: Listmaster: internal server error
ru: Глобальный администратор: внутренняя ошибка сервера

en: Listmaster: system error
ru: Глобальный администратор: системная ошибка

en: Listname
ru: Название рассылки

en: Listname:
ru: Название рассылки:

en: Lists
ru: Рассылки

en: Lists sorted by creation date
ru: Рассылки, отсортированные по дате создания

en: Lists sorted by last message date
ru: Рассылки, отсортированные по последнего сообщения

en: Lists which %1 is subscribed
ru: Рассылки, на которые подписан %1

en: Lists you are editor of:
ru: Рассылки, редактором которых Вы являетесь:

en: Lists you are owner of:
ru: Рассылки, владельцем которых Вы являетесь:

en: Load certificate
ru: Загрузить сертификат

en: Log level:
ru: Подробность протоколирования:

en: Login
ru: Войти

en: Logout
ru: Выход

en: Logs
ru: Журналы

en: Logs view
ru: Просмотр журналов

en: Logs:
ru: Журналы:

en: Loop detected
ru: Обнаружена петля

en: Lost password?
ru: Забыли пароль?

en: MODINDEX <list>                 * Moderation: to view the list of messages to moderate
ru: MODINDEX <рассылка>                              * Модерация: для просмотра списка модерируемых сообщений

en: Mail domain:
ru: Почтовый домен:

en: Mailing list configuration to be used for a news letter
ru: Конфигурация списка рассылки, используемая для распространения информационных бюллетеней

en: Mailing list configuration to be used for a news letter providing both text plain and HTML formats
ru: Конфигурация списка рассылки, используемая для писем в текстовом и HTML-формате

en: Mailing list for intranets
ru: Внутрисетевой список рассылки

en: Mailing lists categories
ru: Категории списков рассылки

en: Mailing lists server
ru: Сервер списков рассылки

en: Manage Archives
ru: Управление архивами

en: Manage Subscribers
ru: Управление подписчиками

en: Manage archives:
ru: Управление архивами:

en: Manage bouncing list members
ru: Управление подписчиками c неработающими адресами

en: Manage list members
ru: Управление подписчиками

en: Manage lists
ru: Управление рассылками

en: Manage rejection messages
ru: Управлять сообщениями об отказе

en: Manage subscribers:
ru: Управление подписчиками:

en: Manage your subscriptions
ru: Управление Вашими подписками

en: Management of bouncers, 1st level
ru: Управление возвратами писем, 1-й уровень

en: Management of bouncers, 2nd level
ru: Управление возвратами писем, 2-й уровень

en: Management of list %1
ru: Управление рассылкой %1

en: Manages non-delivery reports (also called bounces).
ru: Управление отчётами о недоставке сообщений (возвращающимися сообщениями)

en: Managing bouncing subscribers:
ru: Управление адресами, с которых возвращаются письма:

en: March
ru: Март

en: Maximum message size
ru: Максимальный размер сообщения

en: Maximum number of month archived
ru: Максимальное количество месяцев, за которые будет храниться архив

en: Maximum size      : %1
ru: Максимальный размер       : %1

en: May
ru: Май

en: Member %1 has changed his owner/editor email address to %2. This change has been performed for the following lists:
ru: Пользователь %1 изменил свой электронный адрес владельца/редактора рассылки на %2. Это изменение коснулось следующих рассылок:

en: Message
ru: Сообщение

en: Message %1 for list '%2' has been distributed.
ru: Сообщение %1 для рассылки '%2' было распространено.

en: Message %1 for list '%2' has been rejected.
ru: Сообщение %1 для рассылки '%2' было отвергнуто.

en: Message %1 for list '%2' has been validated; it will be distributed soon.
ru: Сообщение %1 для рассылки '%2' было утверждено, скоро оно будет распространено.

en: Message ID
ru: Идентификатор сообщения

en: Message Id
ru: идентификатору сообщения

en: Message Name:
ru: Название сообщения:

en: Message distribution
ru: Распространение сообщения

en: Message distribution for this list is restricted to list moderators.
ru: Распространение сообщений в этом списке рассылки разрешено только модераторам рассылки.

en: Message distribution for this list is restricted to list subscribers and local domain users.
ru: Распространение сообщений в этом списке рассылки разрешено только подписчикам рассылки и локальным пользователям домена.

en: Message distribution for this list is restricted to list subscribers check S/MIME signature.
ru: Распространение сообщений в этом списке рассылки разрешено только подписчикам рассылки с проверенной сигнатурой S/MIME.

en: Message distribution in the list is restricted to list subscribers.
ru: Распространение сообщений в этом списке рассылки разрешено только подписчикам рассылки.

en: Message distribution in the list is restricted to local domain users.
ru: Распространение сообщений в этом списке рассылки разрешено только локальным пользователям домена.

en: Message distribution in this list is not allowed.
ru: Распространение сообщений в этом списке рассылки запрещено.

en: Message distribution: Authorization denied
ru: Распространение сообщения: Авторизация запрещена

en: Message distribution: Internal server error
ru: Распространение сообщения:  Внутренняя ошибка сервера

en: Message distribution: User error
ru: Распространение сообщения: Ошибка пользователя

en: Message footer: If this file is not empty, it is added as a MIME attachment at the end of each message distributed to the list.
ru: 'Подвал' сообщения: если этот файл не пуст, то он добавляется как MIME-вложение в конец каждого сообщения, рассылаемого через список рассылки.

en: Message for list %1 from %2 to be approved
ru: Сообщения, требующие утверждения для рассылки %1 от %2

en: Message header: If this file is not empty, it is added as a MIME attachment at the beginning of each message distributed to the list.
ru: Заголовок сообщения: если этот файл не пуст, то он добавляется как MIME-вложение к началу каждого сообщения, рассылаемого через список рассылки.

en: Message name
ru: Название сообщения

en: Message sent
ru: Сообщение отправлено

en: Message tagging
ru: Простановка меток в сообщении

en: Message topic keywords
ru: Ключевые слова для темы сообщения

en: Message topic name
ru: Название темы сообщения

en: Message topic title
ru: Заголовок темы сообщения

en: Messages are still archived but you should contact %2@%1
ru: Сообщения всё ещё архивируются, но Вам следует связаться с %2@%1

en: Messages can either be read via email (subscription) or
    via the web (web archives)
ru: Сообщения могут быть прочитаны через e-mail (подписка) или
     через web (web-архивы)

en: Messages customization: use the template syntax:
ru: Персонализация сообщений: используйте синтаксис шаблонов:

en: Messages from list %1 that were sent to your address %2
    have generated non-delivery reports since %3. 
    If this problem persists, you will be automatically unsubscribed from the list.
ru: Сообщения из рассылки %1, которые отсылались на Ваш адрес %2,
     c %3 возвращали отчёты о недоставке.
     Если эта проблема сохранится, Вы будете автоматически отписаны от рассылки.

en: Miscellaneous
ru: Прочее

en: Missing argument %1
ru: Отсутствует аргумент %1

en: Missing filter
ru: Отсутствует фильтр

en: Mo
ru: Пн

en: Moderate
ru: Модерировать

en: Moderated
ru: Модерируемый

en: Moderated, even for moderators
ru: Модерируемый даже для модераторов

en: Moderated, for non subscribers sending multipart messages
ru: Модерируемый для неподписанных, отправляющих сообщения с вложениями

en: Moderated, need  authentication  from editor
ru: Модерируемый, требуется установление подлинности редактором

en: Moderated, no authentication needed if DKIM signature from editor is OK
ru: Модерируемый, аутентификация не требуется, если подпись DKIM верна

en: Moderated, restricted to subscribers
ru: Модерируемый, разрешено только подписчикам

en: Moderation
ru: Модерация

en: Moderation management
ru: Управление модерацией

en: Moderation spool for list %1
ru: Буфер модерации для рассылки %1

en: Moderator         : %1
ru: Модератор            : %1

en: Moderators
ru: Модераторы

en: Moderators List %1 / %2
ru: Список модераторов %1 / %2

en: Moderators defined in an external data source
ru: Модераторы, заданные из внешнего источника данных

en: Modify or delete existing rejection messages
ru: Изменить или удалить существующие сообщения об отказе

en: Monday
ru: Понедельник

en: More
ru: Больше

en: Most recent documents for this list
ru: Последние общие документы в этой рассылке

en: Most recent message
ru: Самое новое сообщение

en: Most recent messages
ru: Самые последние сообщения

en: Most recent shared documents
ru: Самые последние общие документы

en: Multipart messages are not allowed in this list.
ru: Сообщения с вложениями в этой рассылке запрещены.

en: Multiple add
ru: Добавить несколько

en: My password?
ru: Мой пароль?

en: Name
ru: Имя

en: Name:
ru: Имя:

en: New email address:
ru: Новый электронный адрес:

en: New list name:
ru: Новое название рассылки:

en: New lists
ru: Новые рассылки

en: New message name:
ru: Название нового сообщения

en: New password again:
ru: Новый пароль ещё раз:

en: New password:
ru: Новый пароль:

en: New search
ru: Новый поиск

en: New template name:
ru: Новое название шаблона:

en: New user email address:
ru: Новый электронный адрес пользователя:

en: Newest messages first
ru: Сперва более новые сообщения

en: Newsletter, restricted to moderators
ru: Бюллетень, разрешено только модераторам

en: Newsletter, restricted to moderators after confirmation
ru: Бюллетень, разрешено только модераторам после подтверждения

en: Next page
ru: Следующая страница

en: No DataBase
ru: Отсутствует база данных

en: No DataBase Driver for %1
ru: Нет драйвера базы данных для %1

en: No Database Driver installed for %1; you should download and install DBD::%1 from CPAN.
ru: Драйвер базы данных для %1 не установлен, необходимо загрузить и установить DBD::%1 из CPAN.

en: No HTML version of the message available in '%1'.
ru: Недоступна версия HTML сообщения '%1'.

en: No SOAP service
ru: Нет сервиса SOAP

en: No Virtual Robot defined on this server
ru: На этом сервере не определены виртуальные роботы

en: No action is needed on your side.
ru: С Вашей стороны действий не требуется.

en: No bounce for user  %1
ru: Для пользователя %1 возвратов нет

en: No certificate for this list
ru: Нет сертификата для этой рассылки

en: No command found in message.
ru: Команд в сообщении не обнаружено.

en: No description specified
ru: Описание не задано

en: No entry for user '%1'
ru: Нет записи для пользователя '%1'

en: No mailing list available.
ru: Нет доступных списков рассылки.

en: No message and no document to moderate for list %1
ru: В рассылке %1 нет сообщений и документов для модерации.

en: No message found in archives matching Message-ID '%1'.
ru: В архивах не найдено сообщение с Message-ID '%1'.

en: No name specified
ru: Имя не указано

en: No owner is defined for list %1.
ru: Для рассылки %1 не задан владелец.

en: No owner is defined for the list
ru: Не указан владелец рассылки

en: No owner is defined for the list '%1'
ru: Для рассылки '%1' не задан владелец

en: No page %1
ru: Нет страницы %1

en: No parameter was edited
ru: Параметры не были отредактированы

en: No subject
ru: Нет темы

en: No subscription requests
ru: Нет запросов на подписку

en: No subscription.
ru: Нет подписок.

en: No subscriptions with address <strong>%1</strong>!
ru: Нет подписок с адресом <strong>%1</strong>!

en: No user excluded.
ru: Исключенные пользователи отсутствуют.

en: Not subscribed: %1
ru: Не подписан: %1

en: Notified reject
ru: Отказать с уведомлением

en: Notify subscribers when they are included from a data source?
ru: Уведомлять ли подписчиков в случае, если они были добавлены из базы данных?

en: November
ru: Ноябрь

en: Number of forwarded messages:      %1
ru: Количество пересланных сообщений:         %1

en: Number of messages
ru: Максимальное количество сообщений

en: Number of received messages :      %1
ru: Количество полученных сообщений :             %1

en: Number of subscribers
ru: Количество подписчиков

en: October
ru: Октябрь

en: Old file %1 has been erased
ru: Старый файл %1 был удалён

en: Oldest messages first
ru: Сперва более старые сообщения

en: One new message from list %1 from %2 arrived.
ru: Поступило одно новое сообщение из рассылки %1 от %2.

en: Only possible for direct reception modes.
ru: Возможно только в "нормальном" режиме получения

en: Open in a new window
ru: Открыть в новом окне

en: Operation
ru: Операция

en: Operation requested by users which email is listed in the blacklist file are rejected. The
    blacklist is in use for the following operation:
ru: Операции, запрашиваемые пользователями, электронный адрес которых указан в чёрном списке, отклоняются.
    Чёрный список используется для следующих операций:

en: Operation successful. The message will be deleted as soon
    as possible. This task may be performed in a few minutes.
ru: Операция успешна. Сообщение будет удалено
     в ближайшее время. Это задание может быть выполнено через несколько минут.

en: Or send a message to %1 with subject: "sub %2"
ru: Или отправьте письмо на адрес %1 с темой "sub %2"

en: Or send a message to %1 with the following subject:
ru: Или отправьте сообщение на %1@%2 со следующей темой:

en: Or send a message to %1@%2 with the following subject:
ru: Или отправьте сообщение на %1@%2 со следующей темой:

en: Other
ru: Прочее

en: Other (messages not tagged)
ru: Прочее (сообщения без тэгов)

en: Other events
ru: Другие события

en: Others
ru: Прочее

en: Our viruschecker found a virus named %1
    in a message addressed to %2 and that seems
    to be yours (From: %3).
ru: Наша антивирусная программа обнаружила вирус %1
     в сообщении, адресованном %2 и кажется,
     он Ваш (От: %3).

en: Outgoing SMTP header fields to be removed
ru: Удаляемые поля заголовка SMTP у  исходящих писем

en: Output template
ru: Шаблон вывода

en: Owner
ru: Владелец

en: Owner             : %1
ru: Владелец             : %1

en: Owner and moderator guide:
ru: Руководство владельца и модератора:

en: Owner:
ru: Владелец:

en: Owner: %1
ru: Владелец: %1

en: Owners
ru: Владельцы

en: Owners defined in an external data source
ru: Владельцы, заданные из внешнего источника данных

en: Page size
ru: Размер страницы

en: Pages navigation:
ru: Навигация по страницам:

en: Parameter '%1' has got wrong value: '%2'
ru: Параметр '%1' имеет неверное значение: '%2'

en: Parameter '%1' is mandatory. Ignoring deletion.
ru: Параметр '%1' обязателен. Удаление проигнорировано.

en: Parameter '%1' must have values
ru: Параметр '%1' должен иметь значения

en: Parameter cookie undefined, authentication failure.
ru: Параметр cookie не задан, ошибка аутентификации.

en: Parameter error
ru: Ошибка параметра

en: Parameters
ru: Параметры

en: Parameters of these search make on <strong> &quot;%1&quot;:</strong>
ru: Параметрами этого поиска являются <strong> &quot;%1&quot;:</strong>

en: Path
ru: Путь

en: Path:
ru: Путь:

en: Pending lists
ru: Ожидающие рассылки

en: Pending subscriptions
ru: Ожидающие подписчики

en: Period:
ru: Период:

en: Periodical subscription expiration task
ru: Периодическая проверка истечения времени подписки

en: Periodical subscription reminder task
ru: Задание периодического напоминания о рассылке

en: Picture
ru: Аватар

en: Picture:
ru: Аватар:

en: Please activate JavaScript in your web browser
ru: Пожалуйста, включите JavаScript в вашем браузере

en: Please contact the listmaster.
ru: Пожалуйста, обратитесь к глобальному администратору.

en: Please fill in the form below and then click the validation button
ru: Пожалуйста, заполните форму ниже и щелкните кнопку подтверждения

en: Please login or request a new validation link
ru: Пожалуйста, войдите или запросите новую ссылку для подтверждения

en: Please note that these indications don't cover the exact usage of each color parameter, as it would be far too long to describe. What lies in this table should however give you a correct snapshot of what the color parameters are used for. For more details on rendering, feel free to try changing the colors in your session to see how well all that works.
ru: Пожалуйста учтите, что в приведённой таблице не полностью перечислены элементы пользовательского интерфейса, так как полный список был бы очень велик. Несмотря на некоторую недостоверность таблицы, она даёт верное представление того, для чего используется тот или иной цветовой параметр. Для более полного понимания, попробуйте изменять цвета в рамках Вашей сессии, чтобы посмотреть, как всё будет выглядеть.

en: Please provide email address
ru: Пожалуйста, укажите электронный адрес

en: Please provide your password
ru: Пожалуйста, укажите свой пароль

en: Please select archive months
ru: Пожалуйста, выберите месяцы архива

en: Please select one or more topic(s) that correspond to the messages you wish to distribute:
ru: Пожалуйста, выберите одну или несколько тем, соответствующих сообщениям, которые Вы хотите разослать :

en: Please select one or more topic(s) that corresponds to your message below:
ru: Пожалуйста, выберите одну или несколько тем, соответствующих Вашему сообщению:

en: Please select one or more topic(s) that corresponds to your message:
ru: Пожалуйста, выберите одну или несколько тем, соответствующих Вашему сообщению:

en: Please submit your email address, you will receive a message that gives you access to the appropriate form in order to choose your password.
ru: Пожалуйста, укажите свой электронный адрес. Вы получите сообщение, которое даст Вам доступ к странице для выбора пароля.

en: Please, in order to receive future encrypted messages send a signed message
    to  %1@%2 .
ru: Для того, чтобы в будущем получать криптованные сообщения, отправьте, пожалуйста, подписанное/n письмо на %1@%2 .

en: Post
ru: Отправить сообщение

en: Powered by
ru: Работает на

en: Powered by Sympa
ru: Работает на Sympa

en: Prefer:
ru: Предпочитать:

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Previous process crashed
ru: Предыдущий процесс вызвал фатальный сбой

en: Previous process has died unexpectedly.
ru: Предыдущий процесс неожиданно завершился.

en: Priority
ru: Приоритет

en: Priority rules for template selection:
    <ul>
    <li>IF list context defined, apply list template if exist</li>
    <li>ELSE apply robot defined template if exist</li>
    <li>ELSE apply locally defined template if exist</li>
    <li>ELSE apply template included in the distribution (these must not be edited because Sympa's update will over write these files)</li>
    </ul>
ru: Правила приоритета для выбора шаблона :
    <ul>
    <li>ЕСЛИ контекст рассылки указан, применить шаблон рассылки при наличии такового</li>
    <li>ИНАЧЕ применить шаблон, указанный роботом, если такой шаблон существует</li>
    <li>ИНАЧЕ применить локально заданный шаблон, если такой шаблон существует</li>
    <li>ИНАЧЕ применить шаблон, включенный в дистрибутив (они не должны редактироваться, поскольку при обновлении Sympa эти файлы будут перезаписаны</li>
    </ul>

en: Private working group setup
ru: Настройка для закрытой рабочей группы

en: Private, confirmation for non subscribers
ru: Частный, с подтверждениями для неподписанных

en: Private, moderated for non subscribers
ru: Частный, модерируемый для неподписанных

en: Privileged owner
ru: Привилегированный владелец

en: Privileges
ru: Полномочия

en: Properties
ru: Свойства

en: Properties of the bookmark %1
ru: Свойства закладки %1

en: Properties of the directory %1
ru: Свойства директории %1

en: Properties of the file %1
ru: Свойства файла %1

en: Provided password is incorrect
ru: Указанный пароль неверен

en: Provided path is incorrect for template '%1'
ru: Указанный путь некорректен для шаблона '%1'

en: Public discussion mailing list
ru: Общий дискуссионный список рассылки

en: Public lists
ru: Публичные рассылки

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Purge selected lists
ru: Очистить выбранные рассылки

en: QUIT                        * Indicates the end of the commands (to ignore a signature)
ru: QUIT                                                      * Указывает на конец списка команд (чтобы игнорировать подпись)

en: REJect <list> <key>            * Moderation: to reject a message
ru: REJect <рассылка> <ключ>                       * Модерация: для отклонения сообщения

en: REMIND <list>                   * Send a reminder message to each subscriber (this is a way to inform anyone what is his real subscribing email).
ru: REMIND <рассылка>                                  * Отправить напоминание каждому подписчику (это способ информировать каждого о его подписанном электронном адресе).

en: REView <list>               * Displays the subscribers to <list>
ru: REView <рассылка>                                   * Показывает подписчиков <рассылки>

en: RFC 2369 Header fields
ru: Поля заголовков RFC 2369

en: RSS Active lists
ru: RSS-поток активных списков рассылки

en: RSS Latest documents
ru: RSS-поток последних документов

en: RSS Latest lists
ru: RSS-поток последних списков рассылки

en: RSS Latest messages
ru: RSS-поток последних сообщений

en: RSS channel
ru: Канал RSS

en: RSS news
ru: RSS-лента

en: Re-enter your new password:
ru: Введите новый пароль ещё раз:

en: Read access
ru: Доступ для чтения

en: Rebuild HTML archives using "arctxt" directories as input.
ru: Перестроить архивы HTML, используя директории "arctxt" в качестве входа.

en: Rebuild all
ru: Перестроить всё

en: Rebuild archive
ru: Перестроить архив

en: Received mega-bytes         :      %1
ru: Получено мегабайт        :      %1

en: Receiving mode:
ru: Режим получения:

en: Receiving modes   : %1
ru: Режимы получения    : %1

en: Receiving:
ru: Получение:

en: Reception
ru: Получение

en: Refer to documentation to adapt %1.
ru: См. описание адаптации %1 в документации.

en: Regular expression applied to prevent loops with robots
ru: Регулярное выражение, применяемое для предотвращения зацикливания писем между роботами

en: Reject
ru: Отказать

en: Reject and blacklist sender
ru: Отказать и внести отправителя в чёрный список

en: Reject mail from automates (crontab, etc)?
ru: Отбрасывать почту от ботов (crontab и т.д.)?

en: Reject selected addresses
ru: Отказать выбранным адресам

en: Reject without notification
ru: Отказ без уведомления

en: Rejection message: when a message is rejected by list editor, a notification can be sent to the original author. You may prepare various rejection messages.
ru: Сообщение об отклонении: в случае, если письмо отброшено редактором, автору отправляется уведомление. Вы можете подготовить различные варианты сообщения.

en: Related email:
ru: Связанный электронный адрес:

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Remind all
ru: Напомнить всем

en: Remind all subscribers
ru: Напомнить всем подписчикам

en: Remind message: This message is sent to each subscriber
    when using the command  REMIND. It's very useful to help people who are confused about their own subscription emails or people who are not able to unsubscribe themselves.
ru: Сообщение-напоминание: это сообщение отправляется каждому подписчику при использовании команды REMIND. Эта процедура очень полезна в качестве помощи тем, кто забросил свою подписку или просто не знает, как отписаться.

en: Reminder of your subscription to %1
ru: Напоминание о Вашей подписке на %1

en: Remote IP address:
ru: Удалённый IP-адрес:

en: Remote file inclusion
ru: Подключение списка из файла с удалённого хоста

en: Remote host:
ru: Удалённый хост:

en: Remove List
ru: Удалить рассылку

en: Removed from %1
ru: Удалено из %1

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename List
ru: Переименовать рассылку

en: Rename directory %1
ru: Переименовать директорию %1

en: Rename file %1
ru: Переименовать файл %1

en: Rename this list
ru: Переименовать эту рассылку

en: Renaming the list
ru: Переименование рассылки

en: Replace the file %1 with your file
ru: Замените файл %1 Вашим файлом

en: Reply
ru: Ответить

en: Reply address
ru: Адрес для ответа

en: Reply to           : %1
ru: Ответить           : %1

en: Request first password
ru: Запросить пароль впервые

en: Request new password
ru: Запросить новый пароль

en: Requested by
ru: Запрошено

en: Requested date
ru: Запрошенная дата

en: Required file does not exist.
ru: Запрошенного файла не существует.

en: Research was carried out in list <strong>%1</strong>.
ru: Поиск был произведён в рассылке <strong>%1</strong>.

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset errors
ru: Обнулить счётчик ошибок

en: Reset errors for selected users
ru: Обнулить счётчик ошибок для выбранных пользователей

en: Restore List
ru: Восстановить рассылку

en: Restore Shared
ru: Восстановить общее пространство

en: Restore identity
ru: Восстановить личность

en: Restore shared
ru: Восстановить общее пространство

en: Restores the previously closed shared document web space.
ru: Восстанавливает ранее закрытое WEB-пространство для общих документов.

en: Result of your command
ru: Результат Вашей команды

en: Result of your search in the archive
ru: Результаты Вашего поиска в архиве

en: Results of your commands
ru: Результаты ваших команд

en: Resume my subscriptions
ru: Возобновить действие моих подписок

en: Return to archive %1
ru: Вернуться к архиву %1

en: Return-path of the REMIND command
ru: Куда возвращать не прошедшие по команде REMIND сообщения

en: Review lists from this family
ru: Просмотреть рассылки из этого семейства

en: Review members
ru: Посмотреть список участников

en: Review subscribers: %1
ru: Список подписчиков  : %1

en: Right on this action is '%2' for a '%1'.
ru: Право на это действие '%2' для '%1'.

en: SET <list>|* CONCEAL        * To become unlisted (hidden subscriber address)
ru: SET <paccылка>|* CONCEAL              * Исключить из списка (скрыть адрес подписчика)

en: SET <list>|* DIGEST         * Message reception in compilation mode
ru: SET <paccылка>|* DIGEST                      * Получение сообщений в сборном письме.

en: SET <list>|* MAIL           * <list> reception in normal mode
ru: SET <paccылка>|* MAIL          * Получать <рассылку> в обычном режиме

en: SET <list>|* NOCONCEAL      * Subscriber address visible via REView
ru: SET <paccылка>|* NOCONCEAL            * Показывать адрес подписчика при просмотре командой REView

en: SET <list>|* NOMAIL         * To suspend the message reception for <list>
ru: SET <рассылка>|* NOMAIL             * Чтобы приостановить получение сообщений из <рассылки>

en: SET <list>|* NOTICE         * Receiving message subject only
ru: SET <paccылка>|* NOTICE                * Получить только темы сообщений

en: SET <list>|* SUMMARY        * Receiving the message index only
ru: SET <paccылка>|* SUMMARY            * Получить только список сообщений

en: SET <list|*> DIGESTPLAIN    * Message reception in compilation mode, sent as a plain text email with all attachments
ru: SET <paccылка|*> DIGESTPLAIN      * Получение сообщений в сборном письме, отправленном как обычный текст со всеми вложениями.

en: SQL query
ru: SQL-запрос

en: SSL ciphers used
ru: использованные алгоритмы шифрования SSL

en: SSL version
ru: версия SSL

en: STATS <list>                    * To consult the statistics for <list>
ru: STATS <рассылка>                                 * Обратиться к статистике <рассылки>

en: SUBscribe <list> <name>     * To subscribe or to confirm a subscription to <list>.
ru: SUBscribe <рассылка> <имя>       * Подписаться или подтвердить подписку на <рассылку>.

en: SYMPA is an electronic mailing-list manager that automates list management functions such as subscriptions, moderation, and archive management.
ru: SYMPA — это менеджер электронных списков рассылок, который автоматизирует такие задачи по управлению списком рассылки, как подписку, модерацию и управление архивами.

en: SYSTEM ERROR (%1)
ru: СИСТЕМНАЯ ОШИБКА (%1)

en: Sa
ru: Сб

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Message
ru: Сохранить сообщения об отказе

en: Scenario name:
ru: Название сценария:

en: Scenario test module
ru: Тестовый модуль сценариев

en: Scope:
ru: Граница:

en: Search
ru: Поиск

en: Search User
ru: Поиск пользователя

en: Search area:
ru: Область поиска:

en: Search by IP:
ru: Искать по IP :

en: Search by date from:
ru: Искать по дате с:

en: Search by type:
ru: Искать по типу:

en: Search by:
ru: Искать по:

en: Search field:
ru: Поле поиска:

en: Search lists
ru:  Поиск списков рассылки

en: Search period:
ru: Период поиска: с

en: Search user by e-mail:
ru: Поиск пользователя по электронному адресу:

en: Search user by email
ru: Поиск пользователя по электронному адресу

en: Search:
ru: Поиск:

en: Secret string for generating unique keys
ru: Секретная строка для генерации уникальных ключей

en: See logs for more details.
ru: Подробнее смотрите в журнале работы.

en: Select a list:
ru: Выберите список рассылки:

en: Select below Archives months you want to delete or download (ZiP format):
ru: В приведенном ниже архиве сообщений выберите те месяцы, которые вы хотите удалить или загрузить (в формате ZIP):

en: Select templates type:
ru: Выберите тип шаблонов:

en: Select the parameter you want to change:
ru: Выберите параметр, который Вы хотите изменить:

en: Selection too wide, can not show selection
ru: Выборка слишком широка, невозможно отобразить выборку.

en: Send a message
ru: Отправить сообщение

en: Send an html page
ru: Отправить HTML-страничку

en: Send me a confirmation password
ru: Выслать мне пароль подтверждения

en: Send me a validation link
ru: Выслать мне ссылку для подтверждения

en: Send scenario
ru: Сценарий отправки

en: Send to me
ru: Отправить самому себе

en: Send to selected receipient
ru: Отправить выбранному получателю

en: Sender
ru: Отправитель

en: Sending a message to the list
ru: Отправка сообщения в рассылку

en: Sending an html page to the list
ru: Отправка HTML-страницы в рассылку

en: Sending messages  : %1
ru: Отправка сообщений   : %1

en: Sending/Receiving
ru: Отправка/получение

en: Sending/receiving setup
ru: Настройка отправки/получения

en: September
ru: Сентябрь

en: Serial number of the config
ru: Серийный номер конфигурации

en: Server default rejection message
ru: Сообщение, по умолчанию используемое при отказе в распространении

en: Server error
ru: Ошибка сервера

en: Service
ru: Сервис

en: Service unavailable because list status is '%1'
ru: Сервис недоступен по причине статуса рассылки: '%1'

en: Sessions list
ru: Список сессий

en: Set
ru: Установить

en: Set language
ru: Установить язык

en: Set log level
ru: Задать уровень подробности протоколирования событий

en: Set owner
ru: Установить владельца

en: Set template vars dump
ru: Отобразить дамп переменных шаблона

en: Set the owner of the directory %1
ru: Установить владельца директории %1

en: Setting defaults list templates
ru: Настройка шаблонов рассылки по умолчанию

en: Setting site templates
ru: Настройка шаблонов сайта

en: Setting your picture for this list
ru: Настройка аватара для этой рассылки

en: Shared document directory size:
ru: Размер каталога общих документов:

en: Shared document edition is restricted to list owners.
ru: Редактирование общих документов разрешено только владельцам рассылки.

en: Shared document edition is restricted to list subscribers authenticated with user certificate.
ru: Редактирование общих документов разрешено только подписчикам рассылки, аутентифицированным с помощью пользовательского сертификата.

en: Shared document edition is restricted to list subscribers.
ru: Редактирование общих документов разрешено только подписчикам рассылки.

en: Shared document reading is restricted to list owners.
ru: Чтение общих документов разрешено только владельцам рассылки.

en: Shared document reading is restricted to list subscribers authenticated with user certificat.
ru: Чтение общих документов разрешено только подписчикам рассылки, аутентифицированным с помощью пользовательского сертификата.

en: Shared document reading is restricted to list subscribers.
ru: Чтение общих документов разрешено только подписчикам рассылки.

en: Shared document to be approved for %1
ru: Общие документы на утверждение для %1

en: Shared documents
ru: Общие документы

en: Show only connected users
ru: Показывать только подключенных пользователей

en: Show sessions
ru: Показать сессии

en: Since
ru: Начиная с

en: Size
ru: Размер

en: Size (Kb)
ru: Размер (Кб)

en: Skins administration page
ru: Страница управления скинами

en: Skins, CSS and colors
ru: Скины, CSS и цвета

en: Some of the topics you are subscribed to in the list '%1' have been deleted.
    Deleted topic(s) is(are):
ru: Некоторые из тем, на которые Вы подписаны в рассылке '%1', были удалены.
    Удалённые темы:

en: Somebody (probably you) requested to unsubscribe you from list %1.
    This query was issued from the IP number '%2'.
    To confirm and get removed from the list, please click the link below:
ru: Кто-то (возможно - Вы) запросил удаление из списка рассылки %1.
    Этот запрос был отправлен с IP-адреса %2.
    Для подтверждения и удаления адреса щёлкните по нижеприведённой ссылке:

en: Someone, probably you, requested to allocate or renew your password for your list server account %1. (This request came from host %2).
ru: Кто-то, вероятно — Вы, запрашивал установку или изменение пароля для Вашего аккаунта %1 на сервере почтовых рассылок. (Запрос был с хоста %2).

en: Someone, probably you, requested to subscribe to list %1@%2. (This request came from host %3).
ru: Кто-то, вероятно — Вы, запросил подписку на рассылку %1@%2. (Запрос был с хоста %3).

en: Sorry, this operation can't be performed
ru: Извините, операция не может быть произведена

en: Sources
ru: Источники

en: Start date
ru: Дата начала

en: Status
ru: Статус

en: Status of the list
ru: Статус рассылки

en: Status:
ru: Статус:

en: Su
ru: Вс

en: Sub date
ru: Дата подписки

en: Subject
ru: Тема

en: Subject          : %1
ru: Тема                : %1

en: Subject of the list
ru: Тема рассылки

en: Subject tagging
ru: Метка в теме письма

en: Subject:
ru: Тема:

en: Subject: %1
ru: Тема: %1

en: Subject: %s
ru: Тема: %1

en: Submit
ru: Отправить

en: Submit your creation request
ru: Отправить Ваш запрос на создание

en: Submitting a bug, a feature request
ru: Рассказать об ошибке, запросить функционал

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subscribed since:
ru: Подписан с:

en: Subscriber
ru: Подписчик

en: Subscriber '%1' is not found in list %2.
ru: Подписчик '%1' в рассылке %2 не найден.

en: Subscriber Options
ru: Опции подписчика

en: Subscriber information
ru: Информация о подписчике

en: Subscribers
ru: Подписчики

en: Subscribers:
ru: Подписчики:

en: Subscribing invitation message: sent to a person if someone  
    uses the INVITE command to invite someone to subscribe.
ru: Приглашение к подписке: отправляется человеку, если кто-нибудь
    воспользовался командой INVITE для приглашения присоединиться к списку рассылки.

en: Subscription      : %1
ru: Подписка             : %1

en: Subscription profile
ru: Профиль подписки

en: Subscription reminder sent to each of %1 %2 subscribers.
ru: Напоминание о подписке было отправлено каждому из %1 подписчиков %2.

en: Subscription request to list %1
ru: Запрос подписки на рассылку %1

en: Subscription summary
ru: Сводные данные о подписке

en: Subscription to this list is restricted to local domain users.
ru: Подписка на эту рассылку разрешена только локальным пользователям домена.

en: Subscription to this list requires S/MIME signature.
ru: Для подписки на эту рассылку необходима сигнатура S/MIME.

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: Summary of list %1
ru: Отчёт рассылки %1

en: Summary of your subscription (using the e-mail %1).
ru: Сводные данные о Вашей подписке (на адрес %1).

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Sunday:Monday:Tuesday:Wednesday:Thursday:Friday:Saturday
ru: воскресение:понедельник:вторник:среда:четверг:пятница:суббота

en: Suspend / Resume the selected lists
ru: Приостановить/возобновить выбранные рассылки

en: Suspend my subscriptions
ru: Приостановить действие моих подписок

en: Suspended
ru: Приостановлено

en: Suspended from
ru: Приостановлено с

en: Sympa admin
ru: Админ Sympa

en: Sympa could not archive message '%1'. Moving it into directory '%2'.
ru: Sympa не может архивировать сообщение '%1' и перемещает его в директорию '%2'.

en: Sympa could not check family %2 rules with list %1 param_constraint.conf file.
ru: Sympa не может проверить правила семейства %2 файлом param_constraint.conf рассылки %1.

en: Sympa could not create directory %1
ru: Sympa не может создать директорию %1

en: Sympa could not deliver the requested page for the following reason:
ru: Sympa не может предоставить запрошенную страницу по следующей причине:

en: Sympa could not handle bounce message '%1'. Moving it into directory '%2'.
ru: Sympa не может обработать вернувшееся сообщение '%1' и перемещает его в директорию '%2'.

en: Sympa could not include admins from external data sources; the database or LDAP directory might be unreachable.
ru: Sympa не может включить администраторов из внешнего источника данных; база данных или LDAP могут быть недоступны.

en: Sympa could not include subscribers from the following external data sources:
ru: Sympa не может включить подписчиков из внешнего источника данных:

en: Sympa could not load family %2 for list %1.
ru: Sympa не может загрузить семейство %2 для рассылки %1.

en: Sympa could not modify list %1 (Family %2)
ru: Sympa не может изменить рассылку %1 (семейство %2)

en: Sympa encountered the following error while running upgrade procedures:
ru: Во время работы процедур обновления Sympa зафиксировал следующую ошибку:

en: Sympa error - could not display web page
ru: Ошибка Sympa — невозможно отобразить web-страницу

en: Sympa failed to store a message for list %1 in the bulk mailer. You should check log files !!
ru: Sympa не смог сохранить сообщение для рассылки %1 в рассыльщике. Вам следует проверить файлы журнала работы!!!

en: Sympa is designed to allow easy internationalization of its user interface (service mail messages and web interface). All translations for one language are gathered in a single PO file that can be manipulated by standard GNU gettext tools.
ru: Sympa создан таким образом, что можно легко интернационализировать его пользовательский интерфейс (служебные почтовые сообщения и web-интерфейс). Все переводы для каждого языка собраны в одном PO-файле, с которым можно легко работать стандартными инструментами GNU gettext.

en: Synchronize members with data sources
ru: Синхронизировать список участников с источниками данных

en: Syntax errors with the following parameters: %1
ru: Синтаксические ошибки в следующих параметрах: %1

en: Syntax:
ru: Синтаксис:

en: Table of contents:
ru: Содержание:

en: Table which display family lists
ru: Таблица, в которой показаны рассылки семейства

en: Table which display list bounces
ru: Таблица, в которой показаны ошибки рассылки

en: Tag message with topic is required for this list
ru: В этой рассылке необходимо задавать тэги для тем сообщений

en: Tag messages for deletion
ru: Пометить сообщения для удаления

en: Tag this mail
ru: Пометить это письмо тэгом

en: Tag your message for list %1
ru: Метки Вашего сообщения для рассылки %1

en: Tagging message is required for this list
ru: В этой рассылке необходимо указывать тэги сообщений

en: Target Email
ru: E-mail назначения

en: Template edition system
ru: Система редактирования шаблонов

en: Template name:
ru: Имя шаблона:

en: Template saved
ru: Шаблон сохранён

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Text archives
ru: Текстовые архивы

en: Th
ru: Чт

en: That can be done using this mailto link:
ru: Это можно сделать с помощью данной ссылки для отправки письма:

en: The %1 file that was initially attached to this message has been stored on the mailing lists server:
ru: Файл %1, изначально прикреплённый к сообщению, был сохранён на сервере почтовых рассылок:

en: The %1 list could not be created.
ru: Рассылка %1 не может быть создана.

en: The %1 most active lists
ru: %1 самых активных рассылок

en: The %1 most recent messages
ru: %1 новых сообщений

en: The %1 most recent shared documents
ru: %1 самых последних общих документов

en: The %1 new lists
ru: %1 последних рассылок

en: The %1 newest lists
ru: %1 последних рассылок

en: The 'global remind' feature is restricted to listmaster.
ru: Использование функции "общее напоминание" разрешено только глобальному администратору.

en: The 'invite' feature is restricted to list owners.
ru: Функция "приглашение" доступна только владельцам рассылки.

en: The 'invite' feature is restricted to list subscribers.
ru: Функция "приглашение" доступна только подписчикам рассылки.

en: The 'invite' feature is unavailable.
ru: Функция "приглашение" недоступна.

en: The 'remind' feature is restricted to list owners.
ru: Функция "напоминание" доступна только владельцам рассылки.

en: The 'remind' feature is restricted to listmaster.
ru: Функция "напоминание" доступна только глобальному администратору.

en: The 'review' feature is restricted to list owners.
ru: Функция "просмотр" доступна только владельцам рассылки.

en: The 'review' feature is restricted to list subscribers and local domain users.
ru: Функция "просмотр" доступна только подписчиками рассылки и локальным пользователям домена.

en: The 'review' feature is restricted to list subscribers.
ru: Функция "просмотр" доступна только подписчикам рассылки.

en: The 'review' feature is restricted to listmaster.
ru: Функция "просмотр" доступна только глобальному администратору.

en: The 'review' feature is unavailable.
ru: Функция "просмотр" недоступна.

en: The MODINDEX command is restricted to moderators.
ru: Команда MODINDEX доступна только модераторам.

en: The Reminder has been sent to %1 users.
ru: Напоминание было отправлено %1 пользователям.

en: The User '%1' is already subscriber of list '%2'.
ru: Пользователь '%1' уже является подписчиком рассылки '%2'.

en: The antivirus scan has failed while processing the following file:
ru: Антивирусное сканирование не удалось при обработке следующего файла:

en: The authentication process failed.
    You probably confirmed your %1 using a different
    email address. Please try using your canonical address.
ru: Процесс аутентификации не удался.
     Возможно, Вы пытались подтвердить учётную запись %1 с помощью
     другого электронного адреса. Пожалуйста, попробуйте использовать Ваш обычный адрес.

en: The authentication server name is not defined.
ru: Имя сервера аутентификации не задано.

en: The categories of messages sent to the list that will be signed using DKIM.
ru: Категории сообщений, отправляемых в список рассылки, которые будут подписаны с использованием DKIM.

en: The certificate subject is:
ru: Тема сертификата:

en: The css_path parameter is defined, value is
ru: Параметр css_path определён, его значение

en: The current blacklist contains %1 line(s)
ru: Сейчас чёрный список содержит %1 строк

en: The current blacklist is empty
ru: Сейчас чёрный список пуст

en: The database structure has been updated; check log file for further details:
ru: Структура базы данных была обновлена, подробнее смотрите в журнале работы:

en: The document repository exceed disk quota.
ru: Размер хранилища документов превышает дисковую квота.

en: The exportation failed for list '%1'
ru: Экспорт для рассылки %1 не удался

en: The exportation to an Ldap directory failed for list '%1'
ru: Экспортирование в директорию LDAP рассылки '%1' не удалось

en: The following address is not a known mailing list:
ru: Следующий адрес не является списком рассылки:

en: The following commands are available only for lists owners or moderators:
ru: Следующие команды доступны только владельцам или модераторам рассылок:

en: The following file has been removed: %1
ru: Следующий файл был удалён: %1

en: The following message was sent to list '%1' and it seems to contain
    one or more commands like subscribe, unsubscribe, help, index, get, ...
    
    If your message contained a command, please notice that 
    commands should never ever be sent to lists. Commands must be sent
    to %2 exclusively.
    
    If your message was really meant to be sent to the list, it was
    interpreted by the software as a command. Please contact the list owner:  
    %1-request@%3 so that he can take care of your message.
    
    Thank you for your attention.
ru: Следующее сообщение было отправлено в рассылку '%1' и, кажется, содержало
    одну или несколько команд вроде subscribe, unsubscribe, help, index, get, ...
     
     Если сообщение содержало команду, имейте в виду, что
    команды не следует отправлять в рассылки. Команды надо отправлять
     исключительно на %2.
     
     Если Ваше сообщение действительно надо было отправить в рассылку, программа
     восприняла его как команду. Пожалуйста, свяжитесь с владельцем рассылки
     %1-request@%3, чтобы он обработал Ваше сообщение. 
    
    Спасибо за внимание.

en: The following virtual robots are running on this server:
ru: На этом сервере запущены следующие виртуальные роботы:

en: The link you used is unvalid
ru: Ссылка, которую Вы использовали, неверна

en: The list '%1' is already closed
ru: Рассылка '%1' уже закрыта

en: The list '%1' is not closed
ru: Рассылка '%1' ещё не открыта

en: The list document repository:
ru: Расположение хранилища документов рассылки:

en: The list homepage:
ru: Домашняя страница рассылки:

en: The list is closed.
ru: Эта рассылка закрыта.

en: The list of list members have been built/updated.
ru: Был создан/обновлён список участников рассылки.

en: The list of list members will be built/updated soon (a few minutes).
ru: Список участников рассылки будет создан/обновлён в ближайшее время (через несколько минут).

en: The list status has been set to error_config.
ru: Статус рассылки изменён на error_config

en: The list type is a set of parameters' profile. Parameters will be editable, once the list created
ru: Этот тип списка рассылки является набором профилей параметров. Параметры можно будет отредактировать после создания рассылки

en: The list's subject
ru: Тема рассылки

en: The mailing list server is in maintenance mode, no operation can be performed during this period.
ru: Сервер почтовых рассылок переведён в режим обслуживания, в это время нельзя производить никаких операций.

en: The mailing list server requires a working email address. Please provide your email address below. <p><i>Please note:</i> the email field may be pre-populated.  If it is, then your authentication server has supplied an email address it associates with you.  Whether you enter an address manually or accept the one provided, you will still need to confirm that this is a working email address by entering a confirmation password that will be sent to you.  Please press the "Send me a confirmation password" to continue to the confirmation step.
ru: Для работы с этим сервером почтовых рассылок необходим работающий адрес электронной почты. Пожалуйста, укажите Ваш электронный адрес ниже. <p><i>Обратите внимание:</i> поле для ввода электронного адреса может быть заполнено предварительно.    Если это так, значит, на Вашем сервере аутентификации данный адрес уже сопоставлен вам.   Независимо от того, вводили ли вы адрес или воспользовались заданным заранее, необходимо подтвердить его работоспособность, введя высланный Вам пароль подтверждения.   Пожалуйста, нажмите "Выслать мне пароль подтверждения", чтобы перейти к следующему шагу.

en: The messages moderating documentation:
ru: Документация о модерации сообщений:

en: The most active lists
ru: Самые активные рассылки

en: The password you submitted is wrong. Maybe you forgot it?
ru: Указанный пароль неверен. Может быть, Вы забыли его?

en: The passwords you typed do not match
ru: Пароли, которые Вы напечатали, не совпадают

en: The period is too long (%1 days)
ru: Период слишком долгий (%1 дней)

en: The returned error message:
ru: Возвращённое сообщение об ошибке:

en: The shared directory cannot have any description
ru: Общая директория не может иметь описания

en: The shared document space is empty
ru: Пространство общих документов пусто

en: The upload failed, try it again
ru: Загрузка не удалась, повторите снова

en: The user %1 has been removed from the list %2.
ru: Пользователь %1 был удалён из списка рассылки %2.

en: The user has provided the following informations:
ru: Пользователь оставил следующую информацию о себе:

en: The validation link has already been validated from host %1 .If you did not perform this validation, please report this confidentiality issue to your mail services administrator.
ru: Эта ссылка для подтверждения была уже использована с хоста %1. Если Вы не пользовались этой ссылкой, пожалуйста, сообщите администратору своего почтового сервиса о проблемах с конфиденциальностью.

en: The validation link has an unknow format or has expired
ru: Срок действия ссылки для подверждения истёк или формат её неизвествен.

en: The validation link has expired
ru: Срок действия ссылки для подверждения истёк

en: The value for parameter %1 was badly defined: %2
ru: Значение параметра %1 было неверно задано: %2

en: There are %1 messages to be moderated for list %2@%3
ru: В рассылке %2@%3 необходимо модерировать %1 сообщений

en: There are currently no Rejection Messages available
ru: Сейчас нет доступных сообщений от отказе.

en: There are new shared documents in list %1: 
    	%2
    
    	from %3
    
    To moderate these document: 
    %4/modindex/%1
ru: В рассылке %1 есть новые общие документы: 
    	%2 
    
    	от %3 
    
    Модерировать эти документы: 
    %4/modindex/%1

en: There is a new shared document in list %1: 
    	%2 from %3
    
    To moderate this document: 
    %4/modindex/%1
ru: В рассылке %1 есть новый общий документ: 
    	%2 от %3 
    
    Модерировать этот документ: 
    %4/modindex/%1

en: There is no message to moderate for list '%1'.
ru: В рассылке '%1' нет сообщений, подлежащих модерации.

en: There is no shared documents
ru: Нет общих документов

en: These commands have been performed:
ru: Эти команды были выполнены:

en: These commands have been rejected:
ru: Эти команды были отвергнуты:

en: These commands have failed because of an internal server error:
ru: Эти команды не были выполнены из-за внутренней ошибки сервера:

en: These commands have failed:
ru: Выполнить эти команды не удалось:

en: They are %1 messages awaiting moderation.
ru: %1 сообщений ожидает модерации.

en: This FastCGI process (%1) has served %2 pages since %3.
ru: Этот процесс FastCGI (%1) обслужил %2 страниц с %3.

en: This Template '%1' already exists
ru: Этот шаблон '%1' уже существует

en: This action is impossible because editing is a moderated function.
ru: Это действие невозможно, потому что редактирование является модерируемой функцией.

en: This action is impossible for directories because editing is a moderated function.
ru: Это действие невозможно для директорий, потому что редактирование является модерируемой функцией.

en: This action is restricted to document author, listmasters or privileged list owners.
ru: Это действие разрешено только автору документа, глобальным администраторам или привилегированным владельцам рассылки.

en: This action is restricted to list owners or moderators.
ru: Это действие разрешено только владельцам рассылки или модераторам.

en: This action is restricted to list owners.
ru: Это действие разрешено только владельцам рассылки.

en: This action is restricted to listmasters or list owners.
ru: Это действие разрешено только глобальным администраторам или владельцам рассылки.

en: This action is restricted to listmasters or privileged list owners.
ru: Это действие разрешено только глобальным администраторам или привилегированным владельцам рассылки.

en: This action is restricted to listmasters.
ru: Это действие разрешено только глобальным администраторам.

en: This action is restricted to moderators.
ru: Это действие разрешено только модераторам.

en: This action is restricted to privileged list owners.
ru: Это действие разрешено только привилегированным владельцам рассылки.

en: This button aims at protecting mailing lists archives against Spam Harvester.
ru: Эта кнопка служит для защиты архивов рассылок от роботов-сборщиков почтовых адресов для спаммерских баз.

en: This is an already existing document: '%1'
ru: Этот документ уже существует: '%1'

en: This is an automatic response sent by Sympa Mailing Lists Manager.
ru: Это автоматический ответ, отправленный менеджером рассылок Sympa.

en: This list archive is empty.
ru: Архив этой рассылки пуст.

en: This list has no message topic
ru: Эта рассылка не имеет темы сообщений

en: This list is about %1, so you are probably concerned.
ru: Эта рассылка о %1, возможно касается и Вас.

en: This list is configured to require topic(s) foreach message.
ru: Эта рассылка настроена запрашивать тему для каждого сообщения.

en: This list is configured to require topic(s).
ru: Эта рассылка настроена требовать тему (темы) сообщений.

en: This list is currently closed. Clicking this button will make it active again.
ru: Эта рассылка сейчас закрыта. Щелчок по этой кнопке снова сделает её активной.

en: This message has been tagged as spam
ru: Это сообщение было помечено, как спам.

en: This page is suggested in order to edit or create mail or web tt2 templates.
ru: На этой странице предлагается создавать или редактировать почтовые или web-шаблоны tt2.

en: This server provides various news via RSS. Choose parameters and pickup the RSS url
ru: Этот сервер обеспечивает отправку различных сообщений через RSS. Выберите параметры и получите ссылку RSS

en: This server provides you access to your mailing list environment. Starting from this web page, you can perform subscription options, unsubscription, archive, list moderation, list configuration.
ru: Этот сервер обеспечивает доступ к Вашим настройкам списка рассылки. С этой web-страницы Вы можете менять настройки подписки, отписки, архивов, модерации рассылки, управления рассылкой.

en: This table contain all templates you can copy or see
ru: Эта таблица содержит все шаблоны, которые Вы можете скопировать или просмотреть

en: This table display every colors used in Sympa, with their hexadecimal code
ru: В этой таблице показаны все цвета, используемые в Sympa c их шестнадцатиричным кодом

en: Thread
ru: Тред

en: Thursday
ru: Четверг

en: Timeout for fetch of include_sql_query
ru: Таймаут получения результата include_sql_query

en: To activate/delete this mailing list:
ru: Чтобы активировать или удалить этот список рассылки:

en: To browse the awaiting messages, you should click on the following link:
ru: Чтобы просмотреть ожидающие сообщения, пройдите по следующей ссылке:

en: To choose your password go to 'preferences', from the upper menu.
ru: Чтобы выбрать Ваш пароль, зайдите в "Предпочтения" в меню сверху.

en: To complete your account setup actions you need to confirm that you have 
    supplied a working email address.  Please follow the link below to complete your account configuration.
ru: Чтобы закончить настройку своего аккаунта, необходимо подтвердить, что Вы 
     указали работающий электронный адрес.  Пожалуйста, пройдите по ссылке ниже для завершения настройки.

en: To confirm
          your request, please click the button below:
ru: Чтобы подтвердить
                 Ваш запрос, нажмите кнопку ниже:

en: To confirm your email address change, go to your email account and click on the provided link
ru: Чтобы подтвердить смену электронного адреса, откройте свой электронный почтовый ящик и щёлкните по присланной ссылке.

en: To confirm your identity and prevent anyone from subscribing you to
            this list against your will, a message containing an validation link was sent to the e-mail address you provided.
ru: Чтобы подтвердить Ваш адрес и предотвратить подписку
                     на эту рассылку кем-либо против Вашей воли, Вам будет выслано сообщение, 
                     содержащее ссылку для подтверждения.

en: To confirm your request, please click the button below:
ru: Чтобы подтвердить Ваш запрос, нажмите кнопку ниже:

en: To confirm your subscription to list %1, please enter
            your password below
ru: Чтобы подтвердить Вашу подписку на рассылку %1, введите, пожалуйста,
                Ваш пароль ниже

en: To distribute the attached message in list %1, follow the link below:
ru: Чтобы распространить прикреплённое сообщение в рассылке %1, перейдите по ссылке:

en: To distribute the attached message in list %1:
ru: Чтобы распространить прикреплённое сообщение в рассылке %1:

en: To find out the correct listname, ask for this server's lists directory:
ru: Чтобы найти правильное название рассылки, ищите его в каталоге рассылок сервера:

en: To login, select your organization authentication server below:
ru: Чтобы войти, ниже выберите Ваш сервер аутентификации:

en: To receive them again, renew your certificate with your certification authority
    and send a signed message to %1@%2
    or
    click:
ru: Чтобы вновь получать их, обновите ваш сертификат в центре сертификации 
    и отправьте подписанное сообщение на %1@%2 
    или 
    щёлкните мышью:

en: To reject it (it will be removed):
ru: Чтобы отвергнуть его (будет удалено):

en: To subscribe just hit the following link:
ru: Чтобы подписаться, просто щёлкните на эту ссылку:

en: To tag the message in list %1 for the appropriate topic, please use the following link:
ru: Чтобы поставить на сообщение соответствующую теме метку в рассылке %1, пожалуйста, воспользуйтесь следующей ссылкой:

en: To this end we have sent you an email to this address: %1 with a validation link.
ru: Для этого мы послали Вам электронное письмо на адрес %1 со ссылкой для подтверждения.

en: To unsubscribe from the list, you need to provide the following password
ru: Чтобы отписаться от рассылки, Вам необходим следующий пароль

en: To update your topics subscription, go to the following page:
    %1
ru: Чтобы обновить список тем, на которые Вы подписаны, перейдите на следующую страницу: 
    %1

en: To:
ru: Кому:

en: To: %1
ru: Кому: %1

en: To: %s
ru: Кому: %1

en: Toggle Selection
ru: Инвертировать выбор

en: Toggle spams
ru: Пометить спам

en: Too many wrong password were sumitted for this account. Your account as been blocked in order to protect you agains attacks. You must renew your password in order to login.
ru: Было произведено очень много неверных попыток ввести пароль для этого аккаунта. Ваш аккаунт был заблокирован в целях предотвращения повторных атак. Вам необходимо обновить пароль для возможности входа.

en: Toogle selection
ru: Инвертировать выбор

en: Topic "other" is a reserved word
ru: Тема "other" зарезервирована

en: Topic subscription:
ru: Тематическая подписка:

en: Topics for message categorization
ru: Темы для классификации сообщений

en: Topics for the list
ru: Тематика списка рассылки

en: Topics udpating in list %1
ru: Обновление тем в рассылке %1

en: Topics visibility is restricted to identified users.
ru: Просмотр тем разрешён только идентифицированным пользователям.

en: Topics visibility is restricted to listmaster.
ru: Просмотр тем разрешён только глобальному администратору.

en: Topics:
ru: Темы:

en: Total size used for %1@%2 Bytes.
ru: Полный размер для %1@%2 байт.

en: Total subscribers: %1
ru: Всего подписчиков: %1

en: Translating Sympa
ru: Переводим Sympa

en: Tu
ru: Вт

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Type:
ru: Тип:

en: UNSubscribe * <EMAIL>       * To quit all lists.
ru: UNSubscribe * <EMAIL>           * Для выхода из всех рассылок.

en: UNSubscribe <list> <EMAIL>  * To quit <list>. <EMAIL> is an optional email address, useful if different from your "From:" address.
ru: UNSubscribe <рассылка> <EMAIL>  * Для выхода из <рассылки>. <EMAIL> -- это дополнительный электронный адрес, функция полезна в том случае, если он отличается от адреса, указанного в поле "От:".

en: UNsubscription request from list %1
ru: Запрос ОТписки от рассылки %1

en: Unable to access the message authenticated with key %1
ru: Нет доступа к сообщению, аутентифицированному ключом %1

en: Unable to access the message authenticated with key %1 because of a wrong format. The message may already been confirmed.
ru: Нет доступа к сообщению, аутентифицированному ключом %1 из-за неверного формата. Возможно, сообщение уже было утверждено.

en: Unable to access the message authenticated with key %1. The message may already been confirmed.
ru: Нет доступа к сообщению, аутентифицированному ключом %1. Возможно, сообщение уже было утверждено.

en: Unable to access the message authenticated with key '%1' for list '%2'.
ru: Невозможно получить доступ к сообщению, подписанному ключом '%1' для рассылки '%2'.

en: Unable to access the message on list %1 with  key %2.
    Warning: this message may already have been sent by one of the list's editor.
ru: Невозможно получить доступ к сообщению в рассылке %1 с ключом %2.
    Предупреждение: возможно, это сообщение уже было отправлено одним из редакторов рассылки.

en: Unable to add file '%1' to archives.
ru: Невозможно добавить файл '%1' в архивы.

en: Unable to change directory.
ru: Невозможно изменить директорию.

en: Unable to check listname '%1' on SMTP server
ru: Невозможно проверить название рассылки '%1' на SMTP-сервере.

en: Unable to create a SharedDocument with path '%1' for list '%2'.
ru: Невозможно создать SharedDocument с адресом '%1' в рассылке '%2'.

en: Unable to create directory
ru: Невозможно создать директорию.

en: Unable to create directory '%1'.
ru: Невозможно создать директорию '%1'.

en: Unable to create list.
ru: Невозможно создать рассылку.

en: Unable to delete subscription request for user '%1'.
ru: Невозможно удалить запрос на подписку пользователя '%1'.

en: Unable to describe, the document '%1' does not exist
ru: Невозможно описать, документ '%1' не существует

en: Unable to erase file '%1'.
ru: Невозможно удалить файл '%1'.

en: Unable to find archive '%1' for list '%2'
ru: Невозможно найти архив '%1' для рассылки '%2'

en: Unable to find archive for list '%1'
ru: Невозможно найти архив для рассылки '%1'

en: Unable to find month '%1'
ru: Не могу найти месяц '%1'

en: Unable to find month '%1' for list '%2'
ru: Невозможно найти месяц '%1' для рассылки '%2'

en: Unable to find the message to delete
ru: Невозможно найти сообщение для удаления

en: Unable to find the message to delete, probably this message
    was received without Message-Id. Please refer to listmaster with
    complete URL of the message concerned
ru: Невозможно найти сообщение для удаления, возможно, это сообщение
     было получено без заголовка Message-Id. Пожалуйста, обратитесь к глобальному администратору, сообшив ему полный URL этого сообщения

en: Unable to get family for list '%1'.
ru: Невозможно получить семейство для рассылки '%1'.

en: Unable to get message '%1'.
ru: Невозможно получить сообщение '%1'.

en: Unable to load create_list templates.
ru: Невозможно загрузить шаблоны создания списка create_list.

en: Unable to load list topics.
ru: Невозможно загрузить темы рассылки.

en: Unable to open directory '%1'.
ru: Невозможно открыть директорию '%1'.

en: Unable to open file '%1'.
ru: Невозможно открыть файл '%1'.

en: Unable to open spool '%1'.
ru: Невозможно открыть очередь '%1'.

en: Unable to read %1: empty document
ru: Невозможно прочитать %1: пустой документ

en: Unable to read file: '%1'.
ru: Невозможно прочитать файл '%1'.

en: Unable to reload list
ru: Невозможно перезагрузить рассылку

en: Unable to reload list with new listname '%1'.
ru: Невозможно перезагрузить рассылку с новым названием рассылки '%1'.

en: Unable to rename directory '%1' into '%2'.
ru: Невозможно переименовать директорию '%1' в '%2'.

en: Unable to rename file '%1' into '%2'.
ru: Невозможно переименовать файл '%1' в '%2'.

en: Unable to send archive: no message id found.
ru: Невозможно отправить архив: не найден идентификатор сообщения.

en: Unable to send command DISTRIBUTE from '%1' to list '%2'.
ru: Невозможно отправить команду DISTRIBUTE (распространить) с '%1' в рассылку '%2'.

en: Unable to send command REMIND from '%1' to list '%2'.
ru: Невозможно отправить команду REMIND c '%1' в рассылку '%2'.

en: Unable to send mail from '%1' to list '%2'.
ru: Невозможно отправить письмо c '%1' в рассылку '%2'.

en: Unable to update file config_changes for list '%1'.
ru: Невозможно обновить файл config_changes для рассылки '%1'.

en: Unable to write file zip '%1'.
ru: Невозможно записать zip-файл '%1'.

en: Unable to write file: '%1'.
ru: Невозможно записать в файл '%1'.

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Unknown action
ru: Неизвестное действие

en: Unkown authentication service %1.
ru: Неизвестный сервис аутентификации %1.

en: Unkown error.
ru: Неизвестная ошибка.

en: Unset template vars dump
ru: Скрыть дамп переменных шаблона

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Unsubscribe message: This message is sent when users leave the list.
ru: Сообщение об отписывании: это сообщение отправляется пользователю, когда он выходит из списка рассылки.

en: Unsubscribe selected lists
ru: Отписаться от выбранных рассылок

en: Unsubscribe the User
ru: Отписать пользователя

en: Unsubscribed from %1
ru: Отписан от рассылки %1

en: Unsubscribing from list %1
ru: Отписка от рассылки %1

en: Unsubscription    : %1
ru: Отписка              : %1

en: Unsubscription from list %s denied: Unsubscription from this list is closed.
ru: Отписка от списка рассылки %s отклонена. Отписка от этого списка рассылки закрыта.

en: Unsubscription from list %s failed.
ru: Отписка от спика рассылки %s не удалась.

en: Unsubscription request
ru: Запрос на отписку

en: Unsubscription:
ru: Вы можете отписаться от рассылки:

en: Until then we recommend your remove %1;
    default configuration will be used.
ru: До этого момента мы рекомендуем Вам удалить %1; 
    будет использоваться конфигурация по умолчанию.

en: Unzip a file inside the folder %1
ru: Разархивировать файл внутри папки %1

en: Unzip a file inside the folder SHARED
ru: Разархивировать файл внутри папки ОБЩИЕ

en: Up to higher level directory
ru: Вверх, в директорию высшего уровня

en: Update
ru: Обновить

en: Update RSS URL
ru: Обновить URL RSS

en: Update of list members based on the TTL
ru: Обновление списка участников основано на времени жизни (TTL)

en: Update subscriber '%1' in DB failed
ru: Обновление подписчика '%1' в базе данных не удалось.

en: Update user '%1' in DB failed
ru: Обновление пользователя '%1' в базе данных не удалось.

en: Update user memberships
ru: Обновить данные об участии пользователя в рассылках

en: Upgrade procedures failed
ru: Процедуры обновления не удались.

en: Upload a file inside folder %1
ru: Загрузить файл в папку %1

en: Upload a file inside folder SHARED
ru: Загрузить файл в папку ОБЩИЕ

en: Use as default
ru: Использовать по умолчанию

en: Use it with care: it allows you to modify some of the list parameters. The list of the parameters you can modify depends on your privileges.
ru: Используйте с осторожностью : Вы можете изменить некоторые параметры рассылки. Список параметров, которые можно изменить, зависит от Ваших полномочий.

en: Use the color editor in order to change defined colors. First select the color you want to change and pick a color,then apply it using the test button. The new color is not really installed but it is used only for your own session. When happy with the different colors you choosen, you may save them in a new static CSS.
ru: Используйте редактор цветов, чтобы изменить заданные цвета. Сперва выберите цвет, который Вы хотите изменить, затем выберите нужный цвет и примените его кнопкой Тест. Новый цвет ещё не будет установлен, он будет использоваться только для Вашей текущей сессии. Когда Вы выберете все нужные цвета, Вы сможете сохранить их в новой статической CSS.

en: User "%1" has been automatically removed from list %2.
ru: Пользователь "%1" был автоматически удалён из списка рассылки %2.

en: User %1 could not change his member email address (new email address is %2) because he is included via a the following data sources: %3.
    
    If you are able to do so, you should probably update these data sources with this person's new email address.
ru: Пользователь %1 не смог изменить свой электронный адрес (его новый адрес %2), посколько он включен из следующих источников данных: %3.
    
    Если Вы можете, Вам, вероятно, следует обновить эти источники, указав новый электронный адрес этого пользователя.

en: User %1 has been invited to subscribe in list %2.
ru: Пользователь %1 был приглашён подписаться на рассылку %2.

en: User %1 has been notified
ru: Пользователь %1 был уведомлен

en: User %1 is now subscriber of list %2.
ru: Пользователь %1 теперь является подписчиком рассылки %2.

en: User Email
ru: E-mail пользователя

en: User IP
ru: IP-адрес пользователя

en: User certificate belong to
ru: Сертификат пользователя принадлежит

en: User data source
ru: Источник данных пользователя

en: User guide
ru: Руководство пользователя

en: User management
ru: Управление пользователями

en: User mode
ru: Режим пользователя

en: User preferences
ru: Предпочтения пользователя

en: User search result:
ru: Результат поиска:

en: Users
ru: Пользователи

en: Users listed below are excluded from the list. Beware, that this feature is different from the blacklist. Exclusion makes sense
    when a list is based on external data sources ; thanks to exclusion, a user can unsubscribe (or being removed by list owner) even though 
    he should be included via an external data source. Users get into the exclusion table, through the standard unsubscribe/delete functions. 
    They get off the exclusion table with the standard subscribe/add functions.
ru: Пользователи, перечисленные ниже, исключены из списка рассылки. Будьте внимательны, так как эта функция отлична от принципа действия чёрного списка. Исключения становятся нужны тогда,
    когда список рассылки базируется на внешнем источнике данных; благодаря исключению пользователь может отписаться (или быть удалённым владельцем) даже в том случае,
     когда пользователи подключаются из внешнего источника данных. Пользователи попадают в таблицу исключений через стандартную процедуру отписки/удаления.
    Пользователи удаляются из таблиц исключений через стандартную процедуру подписки/добавления.

en: Validate your language selection
ru: Подтвердите свой выбор языка

en: View
ru: Просмотр

en: View last bounce
ru: Просмотреть последнее возвращённое письмо

en: View main config
ru: Просмотр основной конфигурации

en: Virtual Robots
ru: Виртуальные роботы

en: Visibility of the list
ru: Настройки видимости рассылки

en: Visibility:
ru: Видимость:

en: W3C CSS validation tools
ru: Иструменты валидации W3C CSS

en: WARNING: %1 %2 failed to unsubscribe from %3 because his address was not found in the list.
    You may help this person looking for similar email in subscriber list using the following link :
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: %1 %2 не удалось отписаться от %3, так как его адрес не был найден в списке. 
    Вы можете помочь этому человеку, взглянув на похожие адреса электронной почты, пройдя по этой ссылке:

en: WARNING: bounce rate too high in list %1
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: в рассылке %1 слишком много возвращающихся писем

en: WHICH                       * Displays which lists you are subscribed to
ru: WHICH                                             * Показывает, на какие рассылки Вы подписаны

en: We
ru: Ср

en: We need to check your identity before validating your unsubscription request for list %1. If you have a user account you should login or create an account. <br/>Otherwise we can send you an email with a validation link inside; please provide your email address below to receive this validation link.
ru: Нам необходимо проверить Вашу идентификацию перед потверждением Вашего запроса на отписку от рассылки %1. Если у Вас есть аккаунт пользователя, Вам следует зайти или создать аккаунт.<br/>В противном случае, мы можем отправить Вам электронное письмо со ссылкой для подтверджения; укажите, пожалуйста, Ваш электронный адрес ниже для получения ссылки для подтверждения.

en: We stopped delivery of this email.
ru: Мы остановили доставку этого письма.

en: We were not able to send you a validation message.
ru: Мы не смогли отправить Вам сообщение для подтверждения.

en: We've sent you an email including a validation link. You should check your mailbox to read this email and use this validation link.
ru: Мы отправили Вам электронное письмо, содержащее ссылку для подтверждения. Вам надо проверить свой почтовый ящик, чтобы прочесть это письмо и использовать эту ссылку для подтверждения.

en: We've sent you an email that will allow you choose your password. Please check your mailbox.
ru: Мы отправили письмо, которое даст Вам возможность выбрать пароль. Пожалуйста, проверьте свой почтовый ящик.

en: Web archives
ru: Web-архивы

en: Web archives are closed.
ru: Web-архивы закрыты.

en: Web archives are restricted to list owners.
ru: Использование web-архивов разрешено только владельцам рассылок.

en: Web archives are restricted to list subscribers and local domain users.
ru: Использование web-архивов разрешено только подписчикам рассылок и локальным пользователям домена.

en: Web archives are restricted to list subscribers.
ru: Использование web-архивов разрешено только подписчикам рассылок.

en: Web archives are restricted to listmaster.
ru: Использование web-архивов разрешено только глобальному администратору.

en: Web archives size:
ru: Размер web-архивов:

en: Web documents management
ru: Управление web-документами

en: Web forum ML
ru: Рассылка-форум

en: Web interface
ru: Web-интерфейс

en: Wednesday
ru: Среда

en: Welcome message: This message is sent to new subscribers. It can be a full MIME structured message (only for MIME gurus).
ru: Приветственное сообщение: это сообщение отправляется новым подписчикам. Может полностью соответствовать стандарту MIME (только для гуру MIME).

en: Welcome return-path
ru: Куда возвращать не прошедшие приветственные сообщения

en: Welcome to list %1
ru: Добро пожаловать в рассылку %1

en: Welcome to list %1@%2
ru: Добро пожаловать в рассылку %1@%2

en: When customizing Sympa web templates, it is needed to known which variables can be processed by the tt2 parser.This button is for controlling tt2 vars dump feature:
ru: При настройке web-шаблонов Sympa необходимо знать, какие переменные могут быть обработаны парсером tt2. Эта кнопка обеспечивает функционал дампа переменных tt2:

en: When not using css_url parameters, sympa deliver a dynamic CSS which is created using a template name css.tt2. Usually this template is comming from Sympa distribution tar. Using this CSS is not a good solution because for each clic, Sympa fcgi server is requested twice. If you use  css_url parameters the style sheet are delivered by your http server. When you install a new Sympa version and start it at the first time, the different CSS files are installed in the directory specified by css_path parameter. So if you want to preserve some site customization from being overwriten when starting a new sympa version, css_path and css_url should not point to the same directory .
ru: При неиспользовании параметров css_url sympa подставляет динамический CSS, который создаётся шаблоном css.tt2. Обычно этот шаблон поставляется в составе дистрибутива Sympa. Использование этого CSS — не очень хорошее решение, т. к. при каждом щелчке мышью происходит два обращения к fcgi-серверу Sympa. Если Вы используете параметры css_url, таблицы стилей подставляются Вашим http-сервером. Когда Вы устанавливаете новую версию Sympa и впервые запускаете её, различные файлы CSS устанавливаеются в директорию, заданную параметром css_path. Поэтому если Вы хотите сохранить некоторые настройки сайта от перезаписи при запуске новой версии sympa, css_path и css_url не должны указывать на одну и ту же директорию.

en: Who can add subscribers
ru: Кто может добавлять подписчиков

en: Who can delete subscribers
ru: Кто может удалять подписчиков

en: Who can edit
ru: Кто может редактировать

en: Who can invite people
ru: Кто может приглашать людей

en: Who can review subscribers
ru: Кто может просматривать подписчиков

en: Who can send messages
ru: Кто может отправлять сообщения

en: Who can start a remind process
ru: Кто может запустить процесс напоминания о подписке

en: Who can subscribe to the list
ru: Кто может подписаться на рассылку

en: Who can unsubscribe
ru: Кто может отписаться от рассылки

en: Who can view
ru: Кто может просматривать

en: Who can view list information
ru: Кто может просматривать информацию о рассылке

en: Wrong parameters
ru: Неверные параметры

en: Wrong value for parameter %1
ru: Неверное значение для параметра %1

en: You are already logged in as %1
ru: Вы уже вошли как %1

en: You are already subscribed to list %1
ru: Вы уже подписаны на рассылку %1

en: You are already subscribed to the list %1
ru: Вы уже подписаны на рассылку %1

en: You are not allowed to subscribe to this list.
ru: Вы не можете быть подписаны на эту рассылку.

en: You are not subscribed to list %1
ru: Вы не подписаны на рассылку %1

en: You are not subscribed to list %1 with e-mail address %2
ru: Вы не подписаны на рассылку %1 адресом %2

en: You are subscribed since
ru: Вы подписаны с

en: You are the privileged owner of this list
ru: Вы являетесь привелегированным владельцем этой рассылки

en: You asked for your e-mail address to be added to list '%1'.
ru: Вы запрашивали добавление Вашего электронного адреса в рассылку '%1'.

en: You asked for your e-mail address to be removed from list '%1'.
ru: Вы запрашивали удаление Вашего электронного адреса из рассылки '%1'.

en: You asked to be unsubscribed  from list %1
ru: Вы запросили отписку    от рассылки %1

en: You asked to be unsubscribed from %1 mailing list.
ru: Вы запрашивали отписку от рассылки %1.

en: You can change your users email address here:
ru: Вы можете изменить Ваш адрес электронный почты здесь:

en: You can choose below a subset of parameters to edit:
ru: Ниже Вы можете выбрать набор параметров для редактирования:

en: You can configure it via the admin button beside.
ru: Вы можете настроить её с помощью кнопки "Администрирование" рядом.

en: You can contact list owner:
ru: Вы можете связаться с владельцем рассылки:

en: You can create a list, using an existing list as a template; the list configuration of the source list will be copied to create the new one. Note that neither list members, nor archives or shared documents are duplicated. The source lists you can use are limited to lists you own.
ru: Вы можете создать рассылку, используя уже существующую рассылку в качестве шаблона, конфигурация рассылки-источника будет скопирована для создания новой. Обратите внимание, что ни список подписчиков, ни архивы, ни общие документы не будут дублированы. В качестве источников могут буть использованы только те рассылки, владельцем которых Вы являетесь.

en: You can edit several messages/files associated with your list:
ru: Вы можете редактировать шаблоны некоторых сообщений/файлов, связанных с Вашей рассылкой:

en: You can increase the log level specified by configuration only for your current session. On a production server, this allow to keep logs rather small and to test some features with the maximum log level.
ru: Вы можете увеличить уровень подробности протоколирования событий, указанный в конфигурации, только для текущей сессии. Это позволяет держать достаточно маленькие журналы протоколирования событий на работаеющем сервере, но тестировать необходимые функции с максимальным уровнем подробности протоколирования событий.

en: You can not get a password reminder; probably because your password is managed outside Sympa (Single Sign-On system or LDAP directory).
ru: Вы не можете получить напоминание пароля, возможно это связано с тем, что пароли хранятся вне Sympa (в системе единого входа или каталоге LDAP).

en: You can put multiple commands in a message. These commands must appear in the message body and each line must contain only one command.
ru: Вы можете отправить несколько команд в сообщении. Эти команды должны быть в теле письма и каждая строчка должна содержать только одну команду.

en: You can request a new list creation with the following form.You will have to choose a list template that will preset most of the list parameters according to the list usage you plan.
ru: Вы можете запросить создание рассылки, заполнив эту форму. Вы должны будете выбрать шаблон, предварительная настройка параметров которого наиболее близко отвечает планируемому использованию рассылки.

en: You can submit a problem or request a new feature:
ru: Вы можете написать о проблеме или запросить новую функцию:

en: You can subscribe again:
ru: Вы можете подписаться вновь:

en: You can update your email address for all your list memberships at once. If you are also list owner or list moderator your email address for these roles will also be updated.
ru: Вы можете поменять свой электронный адрес во всех расслыках одновременно. Если Вы являетесь владельцем или модератором рассылок, Ваш электронный адрес для этих полномочий тоже будет изменён.

en: You can upload your picture below; it will be available in the list review page. The picture should use a standard format (gif, jpp, jpeg or png) and its size should not exceed 100 Kb.
ru: Ниже Вы можете загрузить Ваш картинку, она будет доступна на странице рассылки. Картинка должна быть в стандартном формате (gif, jpp, jpeg или png) и её размер не должен превышать 100 Кб.

en: You clicked a link to unsubscribe the address %1 from list %2.
ru: Вы щёлкнули мышкой на ссылке отписки адреса %1 от рассылки %2.

en: You did not choose a password, request a reminder of the initial password
ru: Вы не выбрали пароль, запросите напоминание начального пароля

en: You did not select an action to perform
ru: Вы не выбрали действие, которое надо произвести

en: You forgot your password, so you have to renew it.
ru: Вы забыли свой пароль, поэтому Вам необходимо обновить его.

en: You have been authenticated
ru: Вы были аутентифицированы

en: You have been subscriber of list %1@%2 with email %3 for 1 year or more;
ru: Вы были подписаны на рассылку %1@%2 адресом %3 в течении одного года или более;

en: You have logged in with email address %1
ru: Вы вошли в систему, используя адрес %1

en: You have requested to change your subscriber email address. To confirm your new email address with the SYMPA server, please click the link below:
ru: Вы запросили изменение Вашего электронного адреса в рассылке. Чтобы подтвердить серверу SYMPA Ваш новый электроннный адрес, щёлкните по нижеприведённой ссылке:

en: You may ignore this request or click on the following link in order to choose your password.
ru: Вы можете игнорировать этот запрос или щёлкнуть по следующей ссылке, чтобы выбрать пароль.

en: You may ignore this subscription request or click on the following link in order to confirm it
ru: Вы можете игнорировать этот запрос подписки или щёлкнуть по следующей ссылке, чтобы подтвердить его

en: You might have subscribed with another address.
          Please contact the list owner to help you unsubscribe:
ru: Возможно, Вы подписаны другим адресом.
               Пожалуйста, обратитесь к владельцу рассылки за помощью в отписке:

en: You missed the password, please submit again. Maybe you forgot it?
ru: Вы пропустили пароль, пожалуйста, укажите его. Может быть, Вы забыли его?

en: You need to choose a password for your WWSympa environment.
    You will need this password to perform privileged operations.
ru: Вы должны выбрать пароль для Вашего окружения WWSympa.
    Этот пароль понадобится Вам для выполнения некоторых операций, требующих привелегий.

en: You need to login
ru: Вам необходимо войти

en: You need to login.
ru: Вам необходимо войти.

en: You need to provide list name
ru: Необходимо указать имя рассылки

en: You requested a subscription reminder to be sent to each subscriber of list %1
ru: Вы запрашивали отправку напоминания о подписке каждому подписчику рассылки %1.

en: You requested a subscription reminder to be sent to each subscriber of list '*'
ru: Вы запрашивали отправку напоминания о подписке каждому подписчику рассылки '*'

en: You requested a subscription to list %1
ru: Вы запросили подписку на рассылку %1

en: You requested a user removal from list %1.
ru: Вы запрашивали отписку пользователя от рассылки %1.

en: You requested a user subscription in list %1.
ru: Вы запрашивали подписку пользователя на рассылку %1.

en: You requested an account creation on this list server.
ru: Вы запросили создание учётной записи на этом сервере рассылок.

en: You shoukd check your mailbox now.
ru: Проверьте свой почтовый ящик сейчас.

en: You should probably not reject message detected as spam with notification because the message sender is probably spoofed. Do you really want to reject those messages with notification?
ru: Как правило, не следует отправлять уведомление при запрете распространения сообщения, считающегося спамом, поскольку отправитель, возможно, поддельный. Вы действительно хотите отвергнуть эти сообщения с уведомлением отправителя?

en: You should remove list aliases manually
ru: Вы должны удалить алиасы рассылки вручную

en: You want to subscribe to list %1
ru: Вы хотите подписаться на рассылку %1

en: You were successfully unsubscribed from list %s.
ru: Вы успешно отписались от рассылки %s.

en: You will receive a n email, with a confirmation link.
ru: Вы получите письмо со ссылкой для подтверждения.

en: You will receive an email that will allow you to choose your password.
ru: Вы получите письмо, которое даст Вам возможность выбрать пароль.

en: You won't receive the signed messages from your lists.
ru: Вы не получите подписанные сообщения из ваших рассылок.

en: You're not authorized to upload an INDEX.HTML in %1
ru: У Вас нет полномочий загружать INDEX.HTML в %1

en: Your address (%1) has been removed from list
    %2@%3
    because you didn't confirm your subscription.
ru: Ваш адрес (%1) был удалён из рассылки 
    %2@%3, 
    поскольку вы не подтвердили подписку.

en: Your address (%1) has been removed from list
    %2@%3, probably because we received
    non-delivery reports for your address.
ru: Ваш адрес (%1) был удалён из рассылки
     %2@%3. Вероятно, это произошло из-за того, что мы получали отчёты о недоставке сообщений на Ваш адрес.

en: Your are subscriber of list %1@%2 with  email %3
ru: Вы подписаны на рассылку %1@%2 электронным адресом %3

en: Your authentification certificate will expire on %1.
ru: Срок действия вашего аутентификационного сертификата истекает %1.

en: Your bouncing address in list %1
ru: Ваш неработающий адрес в рассылке %1

en: Your configuration regarding list %1 has been updated.
ru: Ваша конфигурация, относящаяся к рассылке %1, была обновлена.

en: Your document %1  for list %2@%3
    has been rejected by %4 list editor.
ru: Ваш документ %1 для рассылки %2@%3 
    был отвергнут редактором рассылки %4.

en: Your document %1 for list %2@%3
    has been installed by %4 list editor.
ru: Ваш документ %1 для рассылки %2@%3
     был установлен редактором рассылки %4.

en: Your document has been installed.
ru: Ваш документ был установлен.

en: Your document has been rejected.
ru: Ваш документ был отвергнут.

en: Your e-mail address
ru: Ваш электронный адрес

en: Your e-mail address %1 has not been found in the list %2. Maybe
    you subscribed from a different e-mail address ?
ru: Ваш электронный адрес %1 не был найден в рассылке %2. Может быть, 
     Вы подписаны другим электронным адресом ?

en: Your e-mail address:
ru: Ваш адрес электронной почты:

en: Your email address (%1) has been removed from list %2@%3
ru: Ваш электронный адрес (%1) был удалён из списка рассылки %2@%3

en: Your list creation request is registered. You can now  modify its
    configuration using the admin button but the list will be unusable until the listmaster validates it.
ru: Ваш запрос на создание рассылки был зарегистрирован. Теперь Вы можете изменить
    её конфигурацию с помощью кнопки "Администрирование", но рассылка не будет работать, пока глобальный администратор не одобрит её.

en: Your list is created.
ru: Ваша рассылка создана.

en: Your list options
ru: Настройки Вашей рассылки

en: Your message contain a DKIM signature. It was succesfully verified
ru: Ваше сообщение содержит подпись DKIM. Она была успешно проверена.

en: Your message could not be sent because its size (%1 kB) was over the maximum size (%2 kB) allowed on this list.
    
    Note: Because binary files have to be encoded in less-efficient ASCII format before being sent over email, the final size of an attachment is often significantly larger that the original file.
ru: Ваше сообщение не может быть отправлено, потому что его размер (%1 Kб) превышает максимальноразрешенный для данного списка размер (%2 Кб)
    
    Примечание: в связи с тем, что двоичные вложения кодируются перед отправкой, окончательный размер вложения обычно значительно больше оригинала.

en: Your message for list %1 has been forwarded to editor(s)
ru: Ваше сообщение для рассылки %1 было переслано редакторам.

en: Your message for list %1@%2
    has been rejected by the moderator (%3).
ru: Ваше сообщение для рассылки %1@%2 
    было отвергнуто модератором (%3).

en: Your message for list '%1' (attached below) was rejected. 
    You are not allowed to send this message for the following reason:
ru: Ваше сообщение в рассылку '%1' (прикреплено ниже) было отвергнуто. Вам не было позволено отправить это сообщение по следующей причине:

en: Your message for list '%2' with the %1 ID has been confirmed and distributed.
ru: Ваше сообщение для рассылки '%2' с идентификатором %1 было подтверждено и распространено.

en: Your message for list '%2' with the %1 ID has been confirmed; it will be distributed soon.
ru: Ваше сообщение для рассылки '%2' с идентификатором %1 было подтверждено и скоро будет распространено.

en: Your message has been rejected.
ru: Ваше сообщение было отвергнуто.

en: Your message signature was successfully verified using S/MIME.
ru: Ваша цифровая подпись сообщения была успешно верифицирована с помощью S/MIME.

en: Your message was not a multipart/signed message or Sympa could not verify the signature 
    (be aware that Sympa can't check signature if you use the subject header to write a command).
ru: Ваше сообщение не было подписано либо Sympa не смогла проверить сигнатуру 
    (помните, что Sympa не может проверить сигнатуру, если Вы используете заголовок "subject" ("тема"), чтобы написать команду).

en: Your password has been emailed to you
ru: Ваш пароль был отправлен Вам по электронной почте

en: Your password is stored in an LDAP directory, therefore Sympa cannot post you a reminder
ru: Ваш пароль хранится в директории LDAP, поэтому Sympa не может отпавить Вам напоминание

en: Your picture
ru: Ваш аватар

en: Your picture in the subscribers list
ru: Ваш аватар в списке подписчиков

en: Your preferences
ru: Ваши предпочтения

en: Your request has been forwarded to the list owner
ru: Ваш запрос был отправлен владельцу рассылки

en: Your request to subscribe/unsubscribe has been forwarded to the list's
    owners for approval. You will receive a notification when you have
    been subscribed (or unsubscribed) to the list.
ru: Ваш запрос на подписку/отписку был отправлен владельцам рассылки
     для подтверждения. Вы получите уведомление, если Вас
     подпишут (или отпишут) на рассылку.

en: Your subscription email is %1
ru: Вы подписались адресом %1

en: Your system does not conform to the POSIX P1003.1 standard, or
    your Perl system does not define the _SC_ARG_MAX constant in its POSIX
    library. You must modify the smtp.pm module in order to set a value
    for variable %s.
ru: Ваша система не соответствует стандарту POSIX P1003.1 или 
    используемый Вами Perl не определяет константу _SC_ARG_MAX в своей библиотеке 
    POSIX. Вы должны изменить модуль smtp.pm, чтобы настроить значение 
    для переменной %s.

en: Your unsubscription request to list %s was sent to the list owner.
ru: Ваш запрос на отписку от списка рассылки %s был отправлен владельцу рассылки

en: [ Image%s ]
ru: [ Изображение%s ]

en: [ Text converted from HTML ]
ru: [ Текст, преобразованный из HTML ]

en: [Image%s]
ru: [Изображение%s]

en: [Unknown]
ru: [Неизвестный]

en: access
ru: доступ

en: access right
ru: право доступа

en: action for this population
ru: действие для этого значения

en: active lists:
ru: активные рассылки:

en: active option, if you have several buttons representing an alternative.
ru: выбранной опции, если имеется несколько кнопок, представляющих альтернативные варианты.

en: add impossible
ru: добавление невозможно

en: add performed by list owner does not need authentication
ru: добавление, производимое владельцем рассылки, не требует аутентификации

en: add performed by list owner does not need authentication if DKIM signature OK
ru: добавление, производимое владельцем рассылки, не требует аутентификации, если подпись DKIM верна.

en: add performed by owner does not need authentication (notification)
ru: добавление, производимое владельцем, не требует аутентификации (уведомления)

en: additional comment
ru: дополнительный комментарий

en: admin
ru: администрирование

en: admins update failed for list %1
ru: обновление списка администраторов рассылки %1 не удалось

en: all of these words
ru: все эти слова

en: all the main interface boxes.
ru: всех основных элементов интерфейса.

en: almost everything. Exceptions for borders are &lt;TD/&gt; borders; exceptions for fonts are links, buttons and some titles.
ru: почти для всего. Исключениями для границ являются границы &lt;TD/&gt;; исключениями для шрифтов являются ссылки, кнопки и некоторые заголовки.

en: already exist(s), do you want to confirm the install and erase the old file(s) or cancel the install?
ru: уже существует, Вы хотите подтвердить продолжение установки и стереть старый(ые) файл(ы) или отменить установку?

en: and checking on entire word)
ru: и проверка по целому слову)

en: and checking on part of word)
ru: и проверка по частям слова)

en: anybody by validation by listmaster required
ru: кто угодно после подтверждения глобальным администратором

en: anybody. Be sure you know what you are doing
ru: кто угодно. Убедитесь, что вы точно знаете, что делаете

en: anyone can do it !
ru: каждый может сделать это!

en: anyone from local domain
ru: кто угодно из локального домена

en: anyone no authentication if DKIM signature is OK
ru: кто угодно, аутентификация не требуется, если подпись DKIM верна

en: anyone, no welcome message
ru: кто угодно, без приветственного сообщения

en: anyone, notification is sent to list owner
ru: кто угодно, уведомление направляется владельцу рассылки

en: auth.conf error: either email_http_header or ldap_host/ldap_get_email_by_uid_filter entries should be defined.
ru: Ошибка auth.conf: необходимо задать параметр email_http_header или ldap_host/ldap_get_email_by_uid_filter.

en: authentication requested unless DKIM signature is OK, notification sent to owner
ru: запрашивается аутентификация, если подпись DKIM неверна; уведомление отправляется владельцу

en: authentication requested, notification sent to owner
ru: запрашивается аутентификация, уведомление отправляется владельцу

en: background color of hovered buttons.
ru: фоновый цвет выделенных кнопок.

en: background color of:
ru: цвет фона:

en: border color for forms.
ru: цвет границ форм.

en: border color of:
ru: цвет границ:

en: border color that can be used to isolate some forms.
ru: цвет границ, используемый для разделения некоторых форм.

en: border colors in the online help.
ru: границ в онлайн-помощи.

en: bounce
ru: возврат

en: bouncing
ru: возвраты

en: buttons.
ru: кнопок.

en: buttons;
ru: кнопок;

en: by owner
ru: у владельца

en: by owner without authentication
ru: владельцем без аутентификации

en: bye !
ru: пока!

en: bytes
ru: байт

en: case insensitive
ru: регистр не имеет значения

en: case sensitive
ru: регистр имеет значение

en: certificate for authentication by remote Sympa
ru: сертификат для аутентификации на удалённом сервере SYMPA

en: change access
ru: изменить права доступа

en: change identity as:
ru: изменить 'личность' на:

en: char # introduce a comment
ru: символ # предваряет комментарий

en: char * match any string. Example: "*@spammer-domain.com" match any sender from that exact domain
ru: символ * соответствует любой строке. Например, "*@spammer-domain.com" соотвествует любому отправителю с указанного домена

en: closed
ru: закрыто

en: color lookup
ru: выделение цветом

en: conceal even for subscribers
ru: скрыт даже для подписчиков

en: conceal except for subscribers
ru: скрыт для всех, исключая подписчиков

en: conceal unless for listmaster
ru: скрыто от всех, кроме глобального администратора

en: conceal unless user is logged in
ru: скрыто от всех, кроме вошедших

en: concealed
ru: скрыто

en: connection options
ru: параметры соединения

en: connection timeout
ru: таймаут соединения

en: controlled subscription
ru: контролируемая подписка

en: copy list configuration
ru: копировать конфигурацию рассылки

en: cp
ru: копировать

en: create
ru: создать

en: custom parameters
ru: особые параметры

en: daily certificate expiration date checking; users are warned when their certificate has expired or expires within 3 days
ru: ежедневная проверка просроченности сертификатов; пользователи предупреждаются о том, что сертификат просрочен или будет просрочем в течение 3 дней

en: daily delete logs
ru: ежедневное удаление журналов работы

en: daily delete sessions older than sympa.conf/session_expiration_period parameter
ru: ежедневное удаление сессий более старых, чем указано в параметре sympa.conf/session_expiration_period

en: daily delete tickets older than sympa.conf/one_time_ticket_table_ttl parameter
ru: ежедневное удаление 'билетов' более старых, чем указано в параметре sympa.conf/one_time_ticket_table_ttl

en: daily delete unusefull item from any table
ru: ежедневное удаление ненужных записей из всех таблиц базы данных

en: daily update of the certificate revocation list
ru: ежедневное обновление списка отозванных сертификатов

en: data location URL
ru: путь (URL) к данным

en: data source parameters
ru: параметры источника данных

en: database name
ru: имя базы данных

en: database port
ru: порт базы данных

en: database type
ru: тип базы данных

en: datasource parameters
ru: параметры источника данных

en: date
ru: Дата

en: days
ru: дни

en: default
ru: по умолчанию

en: default reception format is HTML
ru: по умолчанию письма рассылаются в HTML-формате

en: delete
ru: удалить

en: delete monthly bounces for unsubscribed addresses
ru: ежемесячное удаление вернувшихся сообщений для неподписанных адресатов

en: deletion message
ru: сообщение для уведомления удалённых из списка рассылки пользователей

en: deletion performed only by list owners, need authentication
ru: удаление, производитемое только владельцам рассылки, требует аутентификации

en: deletion performed only by list owners, need authentication unless DKIM signature is OK
ru: удаление, производитемое только владельцам рассылки, требует аутентификации в случае, если подпись DKIM не является верной

en: deprecated
ru: настоятельно не рекомендуется к использованию

en: digest MIME format
ru: дайджест в формате MIME

en: digest plain text format
ru: дайджест в формате обычного текста

en: directory of lists
ru: каталог списков рассылки

en: e-mail address
ru: электронный адрес

en: edit
ru: редактировать

en: edit blacklist
ru: редактировать чёрный список

en: edit_list.conf format has changed:
    'default' is no more accepted for a population.
ru: Формат edit_list.conf изменился: 
    значение 'default' больше нельзя использовать для популяции.

en: editable form areas (text areas, selection lists, etc.).
ru: редактируемых полей форм (текстовых полей, выпадающих списков, и т.д.)

en: editor
ru: редактор

en: email address
ru: электронный адрес

en: email address protection method
ru: метод защиты электронных адресов

en: email address:
ru: адрес электронной почты:

en: email1@dom1 Name1
ru: адрес1@сервер1.ру Имя1

en: email2@dom2 Name2
ru: адрес2@сервер2.ру Имя2

en: encrypted message for list %1@%2
ru: криптованное сообщение для рассылки %1@%2

en: entire word
ru: целое слово

en: environment variables for database connection
ru: переменные окружения для соединения с базой данных

en: epoch date
ru: UNIX-время

en: error messages.
ru: сообщений об ошибках.

en: errors in param_constraint.conf file
ru: ошибки в файле param_constraint.conf

en: everyone can post
ru: кто угодно может отправлять сообщения

en: ex: 24-05-2006
ru: пример: 24-05-2006

en: expiration routine run yearly
ru: ежегодное выполнение процедуры истечения сроков подписки

en: extracted attribute
ru: извлекаемый атрибут

en: filter
ru: фильтр

en: first-level connection timeout
ru: таймаут соединения 1-го уровня

en: first-level extracted attribute
ru: извлекаемый атрибут 1-го уровня

en: first-level filter
ru: фильтр 1-го уровня

en: first-level regular expression
ru: регулярное выражение 1-го уровня

en: first-level search scope
ru: область поиска 1-го уровня

en: first-level selection
ru: выбирать на 1-м уровне

en: first-level suffix
ru: суффикс 1-го уровня

en: font and border color of:
ru: цвет шрифта и границ:

en: font color of:
ru: цвет шрифтов:

en: footer box;
ru: нижней полосы;

en: for %1 days
ru: за %1 дней

en: for %1 days
ru: за %1 дней

en: for anyone
ru: для всех

en: for anyone without authentication
ru: кого угодно, без аутентификации

en: frequency
ru: частота

en: from %1 to %2
ru: от %1 до %2

en: global remind message
ru: Сообщение общего напоминания

en: help file
ru: файл помощи

en: homepage
ru: домашняя страница

en: hour
ru: час.

en: hovered links.
ru: выделенных ссылок.

en: hovered links;
ru: выделенных ссылок;

en: html-only mode
ru: только HTML

en: human readable
ru: Для чтения человеком

en: impossible
ru: невозможно

en: incorrect format of edit_list.conf
ru: неверный формат файла edit_list.conf

en: indefinite end date
ru: срок не определён

en: insensitive
ru: не имеет значения

en: install static css
ru: установить статические CSS

en: internal identifier
ru: внутренний идентификатор

en: intranet access
ru: доступ из интранета

en: invite perform by list owner do not need authentication
ru: приглашение, производимое владельцем рассылки, не требует аутентификации

en: is the attribute optional?
ru: атрибут не обязателен?

en: just for listmaster
ru: только для глобального администратора

en: label
ru: метка

en: last login from %1
ru: последний вход с %1

en: last login from %1 (%2)
ru: последний вход с %1 (%2)

en: latest arc:
ru: последний архив:

en: latest document:
ru: последний документ:

en: latest lists:
ru: последние рассылки:

en: list
ru: рассылка

en: list %1
ru: рассылка %1

en: list %1 in status error_config
ru: рассылка %1 имеет статус error_config

en: list aliases template
ru: шаблон псевдонимов для списка рассылки

en: list creation notification message
ru: уведомление о создании рассылки

en: list creation request message
ru: сообщение о запросе создания списка рассылки

en: list description
ru: описание списка рассылки

en: list has been closed. Its subscribers have been deleted from
    the subscriber database. The list is no longer public on the site.
ru: рассылка была закрыта. Её подписчики были удалены из
     базы данных подписчиков. Информация о списке рассылки больше не показывается на сайте.

en: list homepage
ru: домашняя страница списка рассылки

en: list name
ru: имя рассылки

en: list owners, authentication not needed (notification)
ru: владельцы рассылки, аутентификация не требуется (уведомление)

en: list subject
ru: тема рассылки

en: listed in the list review page
ru: перечислено на обзорной странице рассылки

en: listmaster
ru: глобальный администратор

en: listmaster only
ru: только глобальный администратор

en: listmaster only (do not require authentication if DKIM siganture is OK)
ru: только глобальный администратор (аутентификация не требуется, если подпись DKIM верна)

en: listname:
ru: название рассылки:

en: local domain users or owner approval
ru: пользователи локального домена или одбренные владельцем

en: mails
ru: писем

en: main navigation tabs;
ru: главных навигационных закладок;

en: main page;
ru: главной страницы;

en: member
ru: участник

en: message footer
ru: 'подвал' сообщения

en: message header
ru: заголовок сообщения

en: messages
ru: сообщения

en: minute
ru: мин.

en: moderate
ru: модерировать

en: moderated for subscribers
ru: модерируемый для подписчиков

en: most of the buttons;
ru: большинства кнопок;

en: name
ru: имя

en: navigation tabs;
ru: навигационных закладок;

en: near expiration of your certificate
ru: срок действия вашего сертификата истекает

en: need authentication
ru: требуется аутентификация

en: need authentication (notification is sent to owners)
ru: требуется аутентификация (владельцам направляется уведомление)

en: need authentication unless DKIM signature is OK
ru: требуется аутентификация, если подпись DKIM неверна

en: need authentication unless DKIM signature is OK. (notification is sent to owners)
ru: требуется аутентификация, если подпись DKIM неверна (владельцам направляется уведомление)

en: new scenario is created but not loaded in the list config. Edit list config if you need to apply it for that list
ru: новый сценарий создан, но не загружен в конфигурацию рассылки. Если Вы хотите применить его, отредактируйте настройки рассылки

en: new scenario is equal to previous one. Nothing done.
ru: новый сценарий совпадает с предыдущим. Изменения не внесены.

en: newest messages
ru: более новые сообщения

en: no conceal
ru: не скрытый

en: no mail (useful for vacations)
ru: без писем (полезно для отпускников)

en: no one can review
ru: никто не может просматривать

en: no score
ru: не начислено

en: none so far
ru: более ничего

en: notice mode
ru: режим уведомления

en: notification
ru: уведомление

en: notify owner
ru: известить владельца

en: oldest messages
ru: более старые сообщения

en: on %1
ru: за %1

en: one of these words
ru: одно из этих слов

en: one out of two lines in tables, alternated with color_14.
ru: строк в таблицах, попеременно чередующийся с цветом color_14.

en: online help buttons;
ru: кнопок онлайн-помощи;

en: only one char * is autorized in a line
ru: в строке возможен только один символ "*"

en: only one email or expression by line
ru: только один адрес электронной почты или выражение в строке

en: only owner (and listmaster)
ru: только владелец (и глобальный администратор)

en: only subscribers can post
ru: только подписчики могут отправлять сообщения

en: open
ru: открытый

en: open with mail confirmation, owner is notified
ru: открытый с подтверждением по почте, владелец уведомляется

en: other email address
ru: другой адрес электронной почты

en: owner
ru: владелец

en: owners approval
ru: одобренные владельцем

en: page
ru: страница

en: page # %1/%2
ru: страница # %1/%2

en: page %1 / %2
ru: страница %1 / %2

en: parameter
ru: параметр

en: parameter usage
ru: использование параметра

en: parameter value
ru: значение параметра

en: part of word
ru: часть слова

en: password
ru: пароль

en: password:
ru: пароль:

en: password: %1
ru: пароль: %1

en: path:
ru: путь:

en: percentage of list members in VERP mode
ru: Процент участников списка рассылки в режиме VERP

en: picture
ru: изображение

en: points
ru: очков

en: possible attribute values (if enum is used)
ru: возможные значения атрибута (если используется перечисление - 'enum')

en: private archives
ru: нет публичного доступа к архивам

en: private information
ru: личные сведения

en: profile
ru: профиль

en: properties
ru: свойства

en: public
ru: публичный

en: public and moderated list
ru: публичная и модерируемая рассылка

en: public archives
ru: публичный доступ к архивам

en: public documents
ru: публичные документы

en: public list
ru: публичная рассылка

en: public list multipart messages are rejected
ru: публичная рассылка, составные сообщения отбрасываются

en: public list multipart/mixed messages are forwarded to moderator
ru: публичная рассылка, сообщения с вложениями или составные  пересылаются модератору

en: public list, Bcc rejected (anti-spam)
ru: публичная рассылка, сообщения с адресатами в поле 'Bcc' (скрытая копия) отбрасываются (антиспам)

en: purge of orphan entries in user table every month
ru: ежемесячная очистка таблицы пользователей от записей, не участвующих в рассылках.

en: quiet
ru: без подтверждений и сообщений

en: quota
ru: квота

en: reason
ru: причина

en: reception
ru: получение

en: reception mode
ru: режим получения

en: remind message
ru: сообщение-напоминание

en: remind message sent to subscribers every 2 month
ru: сообщение-напоминание отправляется подписчикам каждые 2 месяца

en: remind message sent to subscribers every month
ru: сообщение-напоминание отправляется подписчикам каждый месяц

en: remind message sent to subscribers every year
ru: сообщение-напоминание отправляется подписчикам каждый год

en: remote host
ru: имя хоста

en: remote list inclusion
ru: Подключение удалённого списка рассылки

en: remote password
ru: пароль пользователя на удалённом хосте

en: remote path of sympa list dump
ru: сетевой путь к дампу списка рассылки SYMPA

en: remote port
ru: порт

en: remote user
ru: имя пользователя на удалённом хосте

en: remove subscriber impossible
ru: удаление подписчика невозможно

en: requires S/MIME signed
ru: требуется подпись S/MIME

en: requires S/MIME signed or owner approval
ru: требуется подпись S/MIME или одобрение владельца

en: requires authentication then owner approval
ru: требуется аутентификация, затем - одобрение владельцем

en: requires authentication unless DKIM signature is OK, then owner approval
ru: требуется аутентификация, если подпись DKIM неверна, затем - одобрение владельцем

en: reset colors in my session
ru: сбросить настройки цвета в моей сессии

en: respect of existing header field
ru: сохранение существующих полей в заголовке

en: restricted to list owners
ru: разрешено только владельцам рассылки

en: restricted to list owners (authentication is not required if a DKIM signature is OK)
ru: владельцы рассылки (аутентификация не требуется, если подпись DKIM верна)

en: restricted to listmaster
ru: разрешено только глобальному администратору

en: restricted to local domain
ru: разрешено только в локальном домене

en: restricted to local domain and subscribers
ru: разрешено только в локальном домене и подписчикам

en: restricted to local domain users
ru: разрешено только локальным пользователям домена

en: restricted to owner with authentication
ru: разрешено только владельцу с аутентификацией

en: restricted to owner without authentication if DKIM signature is OK.
ru: разрешено только владельцу без прохождения аутентификации, если подпись DKIM верна.

en: restricted to subscribers
ru: разрешено только подписчикам

en: restricted to subscribers authenticated with user cert
ru: разрешено только подписчикам, аутентифицировавшимся пользовательским сертификатом

en: restricted to subscribers or local domain users
ru: разрешено только подписчикам или локальным пользователям домена

en: restricted to subscribers with previous md5 authentication
ru: разрешено только подписчикам с предварительной аутентификацией md5

en: resubscription to %1
ru: переподписка на %1

en: results by page
ru: результатов на страницу

en: rm
ru: удалить

en: robot
ru: робот

en: robot %1
ru: робот %1

en: role
ru: роль

en: save
ru: сохранить

en: scenario is created but not loaded in the list config
ru: сценарий создан, но не загружен в конфигурацию рассылки

en: scenario name:
ru: название сценария:

en: scenario source
ru: источник сценария

en: scope:
ru: граница:

en: search scope
ru: область поиска

en: second-level connection timeout
ru: таймаут соединения 2-го уровня

en: second-level extracted attribute
ru: извлекаемый атрибут 2-го уровня

en: second-level filter template
ru: шаблон фильтра 2-го уровня

en: second-level regular expression
ru: регулярное выражение 2-го уровня

en: second-level search scope
ru: область поиска 2-го уровня

en: second-level selection
ru: выбирать на 2-м уровне

en: second-level suffix template
ru: шаблон суффикса 2-го уровня

en: seconds
ru: секунд

en: selection (if multiple)
ru: выбирать (если несколько)

en: send it back to %1
ru: отправить обратно %1

en: sender email:
ru: адрес электронной почты отправителя:

en: sensitive
ru: имеет значение

en: session
ru: сессия

en: short name for this source
ru: краткое имя для этого источника данных

en: side menu areas.
ru: областей бокового меню.

en: site
ru: сайт

en: standard (direct reception)
ru: обычный (непосредственный приём)

en: static css installation succeed. Reload the current page and/or check sympa logs  to be sure that static css a really in use.
ru: Установка статических CSS удалась. Перезагрузите текущую страницу и/или проверьте логи Sympa,    чтобы убедиться, что статические CSS действительно используются.

en: submit
ru: подтвердить

en: subscribe is impossible
ru: подписка невозможна

en: subscribers emails are protected
ru: электронные адреса подписчиков защищены

en: subscribers only
ru: только подписчики

en: subscribers update failed for list %1
ru: обновление списка подписчиков рассылки %1 не удалось

en: subscribing invitation message
ru: сообщение о приглашении в список рассылки

en: subscription request confirmed
ru: подписка требует подтверждения

en: suffix
ru: суффикс

en: summary mode
ru: обобщённый режим

en: table headers;
ru: шапок таблиц;

en: tables;
ru: таблиц;

en: tag this mail for deletion
ru: пометить это сообщение для удаления

en: template name
ru: название шаблона

en: test this color in my session
ru: протестировать этот цвет в моей сессии

en: text-only mode
ru: только обычный текст

en: the current definition for css location (css_url parameter) is
ru: текущее значение для расположения CSS (параметр css_url)

en: the data source
ru: источник данных

en: the datasource
ru: источник данных

en: the file %1 already exists
ru: файл %1 уже существует

en: the list name; be careful, not its address!
ru: название рассылки; будьте внимательны, это не адрес рассылки!

en: this sentence
ru: это предложение

en: threshold
ru: порог

en: title
ru: название

en: titles;
ru: заголовков;

en: to
ru: по

en: to moderate
ru: модерировать

en: to:
ru: до:

en: today
ru: сегодня

en: top box;
ru: верхней полосы;

en: topics
ru: темы

en: type
ru: тип

en: unsubscribe message
ru: сообщение об отписывании

en: unused
ru: не используется

en: urlize mode
ru: Режим URL

en: use SSL (LDAPS)
ru: использовать SSL (LDAPS)

en: value
ru: значение

en: var name
ru: имя переменной

en: var value
ru: значение переменной

en: view
ru: просмотреть

en: view other events related to this message id.
ru: просмотреть другие события, связанные с этим идентификатором сообщения.

en: view source
ru: посмотреть исходный текст

en: view translations
ru: просмотреть переводы

en: virus infection message
ru: сообщение о наличии вируса в письме

en: visibility
ru: видимость

en: welcome message
ru: приветственное сообщение

en: who created the list
ru: кто создал рассылку

en: who ran the instantiation
ru: кто запускал экземпляр

en: who updated the config
ru: кто обновлял конфигурацию

en: you are not allowed to edit list parameters.
ru: вы не можете редактировать параметры рассылки.

en: you are not allowed to perform this action.
ru: вы не можете произвести это действие.

en: you do not receive your own posts
ru: Вы не получаете свои же письма
