sympa - en to pt_BR translation catalogue (1863 entries)

en: Mailing lists server
pt_BR: Servidor de listas de e-mail

en: This server provides you access to your mailing list environment. Starting from this web page, you can perform subscription options, unsubscription, archive, list moderation, list configuration.
pt_BR: Este servidor fornece acesso à sua área de trabalho no servidor de lista. A partir desta página web, você pode editar suas opções de inscrições em listas de discussão, cancelar sua inscrição, gerenciar suas listas e solicitar outros serviços.

en: Mailing lists categories
pt_BR: Categorias de listas de e-mail

en: List of lists
pt_BR: Lista de listas

en: Others
pt_BR: Outros

en: RSS news
pt_BR: Notícias RSS

note: (user.email)
en: You have logged in with email address %1
pt_BR: Você efetuou login com o endereço de e-mail %1

en: RSS Latest messages
pt_BR: RSS de mensagens recentes

en: RSS Latest documents
pt_BR: RSS de documentos mais recentes

en: RSS Latest lists
pt_BR: RSS de listas mais recentes

en: RSS Active lists
pt_BR: RSS Listas ativas

en: Please activate JavaScript in your web browser
pt_BR: Por favor ative o JavaScript no seu navegador

en: Create list
pt_BR: Criar lista

en: Sympa admin
pt_BR: Administrar sympa

en: Home
pt_BR: Início

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Restore identity
pt_BR: Restaurar identidade

en: Listmaster
pt_BR: Administrador geral de listas

en: Privileged owner
pt_BR: Proprietário com privilégios

en: Owner
pt_BR: Proprietário

en: Subscriber
pt_BR: Assinante

note: (last_login_host)
en: last login from %1
pt_BR: último login de %1

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Your preferences
pt_BR: Suas preferências

en: Manage your subscriptions
pt_BR: Gerenciar suas assinaturas

en: admin
pt_BR: administrador

en: No mailing list available.
pt_BR: Nenhuma lista disponível.

en: Subscriber Options
pt_BR: Opções de Inscrição

note: (list)
en: Do you really want to unsubscribe from list %1?
pt_BR: Você realmente deseja cancelar sua inscrição na lista %1?

en: Unsubscribe
pt_BR: Cancelar inscrição

note: (list)
en: Do you really want to subscribe to list %1?
pt_BR: Tem certeza que deseja se inscrever na lista %1?

en: Subscribe
pt_BR: Inscrever

en: Info
pt_BR: Informações

en: Admin
pt_BR: Administrar

en: Moderate
pt_BR: Moderar

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Document
pt_BR: Documento

en: Subscriptions
pt_BR: Inscrições

en: Archive
pt_BR: Arquivo

en: Post
pt_BR: Enviar

en: Shared documents
pt_BR: Documentos compartilhados

en: Review members
pt_BR: Revisar membros

en: Closed list
pt_BR: Lista fechada

en: List not yet activated
pt_BR: Lista ainda não ativada

en: Subscribers:
pt_BR: Assinantes:

en: Error rate:
pt_BR: Taxa de erro:

en: Owners
pt_BR: Proprietários

en: Moderators
pt_BR: Moderadores

en: Load certificate
pt_BR: Carregar certificado

en: Contact owners
pt_BR: Contatar os proprietários

en: Casual administration
pt_BR: Administração básica

en: Edit list config:
pt_BR: Editar configurações da lista:

en: Use it with care: it allows you to modify some of the list parameters. The list of the parameters you can modify depends on your privileges.
pt_BR: Use com cuidado: permite modificar alguns parâmetros da lista. Os parâmetros da lista que você pode modificar dependem dos seus privilégios.

en: Customizing:
pt_BR: Personalizar:

en: Editing of various files and messages attached to your list.
pt_BR: Edição de vários arquivos e mensagens anexados à sua lista.

en: Manage subscribers:
pt_BR: Gerenciar assinantes:

en: Allows you to add or delete list subscribers, moderate subscriptions and so on.
pt_BR: Permite que você adicione ou exclua assinantes, moderar assinaturas, entre outros.

en: Blacklist:
pt_BR: Lista de proibições:

en: Handles the set of black-listed mail addresses for this list.
pt_BR: Lida com o conjunto de emails indesejados para esta lista.

en: Manage archives:
pt_BR: Gerenciar arquivos:

en: Allows you to download and delete list archives.
pt_BR: Permite que você baixe e exclua arquivo da lista.

en: Bounces:
pt_BR: Retornos de mensagem:

en: Manages non-delivery reports (also called bounces).
pt_BR: Gerenciar relatórios de não-entrega (também chamados de retornos de mensagem).

en: Logs:
pt_BR: Registros:

en: A tool for exploring the list logs.
pt_BR: Uma ferramenta para explorar os logs da lista.

en: Drastic operations
pt_BR: Operações drásticas

en: Restore List
pt_BR: Restaurar Lista

note: (list)
en: Are you sure you wish to restore list %1?
pt_BR: Você tem certeza que quer restaurar a lista %1?

en: This list is currently closed. Clicking this button will make it active again.
pt_BR: Esta lista está fechada. Clique neste botão para reativá-la.

en: Remove List
pt_BR: Remover lista

note: (list)
en: Are you sure you wish to close list %1?
pt_BR: Você tem certeza que quer fechar a lista %1?

en: Completely removes the current list. Listmaster privileges are required to restore a list.
pt_BR: Remove completamente a lista atual. É necessário ter privilégios de administrador feral de listas para restaurar uma lista.

en: Rename List
pt_BR: Renomear Lista

en: Allows you to change this list's name. Everything related to the list will be relabeled according to the new name, including the mail aliases and the web archives.
pt_BR: Permite mudar o nome desta lista. Todas as informações relacionadas serão atualizadas com o novo nome, incluindo os arquivos web e os alias de email.

en: Create Shared
pt_BR: Criar Compartilhado

en: Initializes the shared document web space.
pt_BR: Cria um espaço para compartilhar documentos na web.

en: Delete Shared
pt_BR: Remover Compartilhado

note: (listname)
en: Are you sure you wish to delete the shared documents for list %1?
pt_BR: Você tem certeza que quer remover os documentos compartilhados para a lista %1?

en: Closes the shared document web space. It can be restored using "Restore shared" button.
pt_BR: Desabilita esta função. Pode ser revertido usando o botão "Restaurar compartilhado".

en: Restore Shared
pt_BR: Restaurar Compartilhado

en: Restores the previously closed shared document web space.
pt_BR: Restaura o espaço de compartilhamento de documentos fechado anteriormente.

note: (count)
en:  The %1 most active lists
pt_BR:  As %1 listas mais ativas

en:  Active lists
pt_BR:  Listas ativas

note: (for)
en:  for %1 days
pt_BR:  por %1 dias

en: List name
pt_BR: Nome da lista

en: Number of messages
pt_BR: Número de mensagens

en: Average per day
pt_BR: Média por dia

en: Creation date
pt_BR: Data de criação

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: email1@dom1 Name1
pt_BR: email1@dom1 Nome1

en: email2@dom2 Name2
pt_BR: email2@dom2 Nome2

en: Add subscribers
pt_BR: Adicionar assinantes

en: quiet
pt_BR: Sem notificação

en: List Administration Panel
pt_BR: Painel de Administração da Lista

en: Subscribers
pt_BR: Assinantes

en: Edit List Config
pt_BR: Configurar a Lista

en: Customizing
pt_BR: Personalizar

en: Manage Archives
pt_BR: Gerenciar Arquivos

en: Bounces
pt_BR: Retornos de mensagem

en: Restore shared
pt_BR: Restaurar compartilhamento

note: (list)
en: Are you sure you wish to close %1 list?
pt_BR: Você tem certeza que quer fechar a lista %1?

en: List Definition
pt_BR: Definição da Lista

en: Sending/Receiving
pt_BR: Envio/Recebimento

en: Privileges
pt_BR: Privilégios

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Bounce Settings
pt_BR: Configuração de Retornos de mensagem

en: Miscellaneous
pt_BR: Outras opções

en: Data Source
pt_BR: Fonte dos dados

en: Attribute optionnal/required
pt_BR: Atributo opcional/requerido

en: List archive
pt_BR: Arquivo da lista

en: Open in a new window
pt_BR: Abrir em nova janela

en: Archive Management
pt_BR: Gerenciamento de Arquivo

en: Select below Archives months you want to delete or download (ZiP format):
pt_BR: Selecione abaixo os meses que você quer remover ou fazer download (formato ZIP):

en: Archive Selection:
pt_BR: Seleção de Arquivo:

en: DownLoad ZipFile
pt_BR: Baixar arquivo Zip

en: Delete Selected Month(s)
pt_BR: Apagar o(s) mês(es) selecionados

en: Do you really want to delete Selected Archives?
pt_BR: Você realmente quer remover os Arquivos Selecionados?

en: Do you want to DownLoad a Zip of the selected Archives?
pt_BR: Você quer Baixar os Arquivos selecionados compactados em um Zip?

en: I am not a spammer
pt_BR: Eu não sou spammer

en: This button aims at protecting mailing lists archives against Spam Harvester.
pt_BR: Este botão visa proteger arquivos das listas contra Spam.

en: Result of your search in the archive
pt_BR: Resultado de sua busca no arquivo

en: Search field:
pt_BR: Campo de procura:

note: (key_word)
en: Parameters of these search make on <strong> &quot;%1&quot;:</strong>
pt_BR: Os parâmetros desta busca fazem <strong> &quot;%1&quot;</strong>

en: (This sentence,
pt_BR: (Esta frase,

en: (All of these words,
pt_BR: (Todas estas palavras,

en: (Each of these words,
pt_BR: (Cada uma destas palavras,

en: case insensitive
pt_BR: caso insensitivo

en: case sensitive
pt_BR: caso sensitivo

en: and checking on part of word)
pt_BR: e checando em parte de uma palavra)

en: and checking on entire word)
pt_BR: e checando uma palavra inteira)

en: Newest messages first
pt_BR: Mensagens novas primeiro

en: Oldest messages first
pt_BR: Mensagens mais velhas primeiro

note: (body_count)
en: %1 hits on message Body
pt_BR: %1 acessos no Corpo da mensagem

note: (subj_count)
en: %1 hits on message Subject field
pt_BR: %1 acessos no campo de Assunto da mensagem

note: (from_count)
en:  %1 hits on message From field
pt_BR:  %1 acessos no campo De da mensagem

note: (date_count)
en: %1 hits on message Date field
pt_BR: %1 acessos no campo Data da mensagem

en: Continue search
pt_BR: Continuar busca

en: New search
pt_BR: Nova procura

en: Based on <em><a href="http://www.mhonarc.org/contrib/marc-search/">Marc-Search</a></em>, search engine of MHonArc archives
pt_BR: Baseado em <em><a href="http://www.mhonarc.org/contrib/marc-search/">Marc-Search</a></em>, ferramenta de busca dos arquivos de MHonArc

note: (archive_name)
en: Return to archive %1
pt_BR: Voltar ao arquivo %1

en: Advanced archive search
pt_BR: Busca avançada no arquivo

en: Search
pt_BR: Procura

en: Search:
pt_BR: Procurar:

en: this sentence
pt_BR: esta frase

en: all of these words
pt_BR: todas estas palavras

en: one of these words
pt_BR: uma destas palavras

en: Prefer:
pt_BR: Preferir:

en: newest messages
pt_BR: mensagens mais novas

en: oldest messages
pt_BR: mensagens mais velhas

en: Case:
pt_BR: Maiúsculas-minúsculas:

en: insensitive
pt_BR: insensitivo

en: sensitive
pt_BR: sensitivo

en: Check:
pt_BR: Verificar:

en: part of word
pt_BR: parte da palavra

en: entire word
pt_BR: palavra inteira

en: results by page
pt_BR: resultados por página

en: Search area:
pt_BR: Área de busca:

en: Sender
pt_BR: Remetente

en: Date
pt_BR: Data

en: Body
pt_BR: Corpo

en: Extend search field:
pt_BR: Campo de busca estendido:

en: Unsubscription request
pt_BR: Pedido de cancelamento de inscrição

note: (signing_off_email,list)
en: You clicked a link to unsubscribe the address %1 from list %2.
pt_BR: Você clicou em um link para cancelar a inscrição do endereço %1 da lista %2.

note: (list)
en: A confirmation was just sent to this address. By clicking the link it contains, you will be definitively unsubscribed from list %1
pt_BR: Uma confirmação foi enviada para este endereço. Clique no link da mensagem para cancelar sua inscrição da lista %1, definitivamente.

en: Automatic lists result
pt_BR: Resultado de listas automáticas

en: Automatic lists management
pt_BR: Gerenciamento de lista automático

note: (automatic_lists_description.family_name)
en: The automatic lists are based on the %1 family
pt_BR: As listas automáticas são baseadas na família $1

en: In this form, you will be able to create and / or access lists created on the basis of parameters you will defined.
pt_BR: Neste formulário, você poderá criar e/ou acessar listas criadas baseadas nos parâmetros que você definiu.

en: Go to list
pt_BR: Vá para a lista

en: Blacklist management
pt_BR: Gerenciamento da lista de proibições

en: Operation requested by users which email is listed in the blacklist file are rejected. The
    blacklist is in use for the following operation:
pt_BR: As operações requisitadas por usuários que têm seus emails no arquivo de lista negra são rejeitadas. A
     lista de proibições está em uso para a seguinte operação:

en: Syntax:
pt_BR: Sintaxe:

en: only one email or expression by line
pt_BR: apenas um email ou expressão por linha

en: char # introduce a comment
pt_BR: caractere # introduz um comentário

en: char * match any string. Example: "*@spammer-domain.com" match any sender from that exact domain
pt_BR: caractere * equivale a qualquer expressão. Exemplo: "*@spammer-domain.com" corresponde a qualquer usuário deste domínio

en: only one char * is autorized in a line
pt_BR: apenas um caractere * é permitido por linha

en: The current blacklist is empty
pt_BR: A lista de proibições atual está vazia

note: (rows)
en: The current blacklist contains %1 line(s)
pt_BR: A lista de proibições atual tem %1 linha(s)

en: save
pt_BR: salvar

en: Template saved
pt_BR: Modelo salvo

en: You will receive a n email, with a confirmation link.
pt_BR: Você receberá um email, com um link de confirmação.

en: To confirm your email address change, go to your email account and click on the provided link
pt_BR: Para confirmar a mudança de seu endereço de e-mail, vá até sua conta de e-mail e clique na URL fornecida

en: Changing your email address is a sensitive operation so we need to verify your email.
pt_BR: Modificar seu endereço de e-mail é uma operação séria, por isto precisamos verificar seu email.

note: (new_email)
en: To this end we have sent you an email to this address: %1 with a validation link.
pt_BR: Para finalizar, precisamos lhe enviar um email para este endereço: %1 com um link de validação.

en: You shoukd check your mailbox now.
pt_BR: Você deve consultar sua caixa de email agora.

en: You need to choose a password for your WWSympa environment.
    You will need this password to perform privileged operations.
pt_BR: Você precisa escolher uma senha para seu ambiente WWSympa.
    Você precisará dessa senha para executar operações privilegiadas.

en: New password:
pt_BR: Nova senha:

en: New password again:
pt_BR: Nova senha, novamente:

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: list has been closed. Its subscribers have been deleted from
    the subscriber database. The list is no longer public on the site.
pt_BR: lista foi fechada. Seus membros foram apagados
    do banco de dados. A lista não está mais pública no site.

en: List aliases have been removed.
pt_BR: Pseudônimos da lista foram removidos.

en: You should remove list aliases manually
pt_BR: Você deve remover os pseudônimos da lista manualmente

en: Sending a message to the list
pt_BR: Enviando uma mensagem para a lista

en: Sending an html page to the list
pt_BR: Enviar uma página html para a lista

note: (user.email) (from)
en: From: %1
pt_BR: De: %1

note: (mailto)
en: To: %1
pt_BR: Para: %1

en: Subject:
pt_BR: Assunto:

en: Send to selected receipient
pt_BR: Enviar para destinatários selecionados

en: Send to me
pt_BR: Enviar para mim

en: This list is configured to require topic(s).
pt_BR: Essa lista está configurada para requisitar tópico(s).

en: Please select one or more topic(s) that corresponds to your message:
pt_BR: Por favor selecione um ou mais tópico(s) que correspondem à sua mensagem:

en: Messages customization: use the template syntax:
pt_BR: Personalização de mensagens: usar o modelo de sintaxe:

en: Below are some examples of TT2 parameters usable in messages.
pt_BR: Abaixo estão alguns exemplos de parâmetros TT2 que podem ser usados em mensagens.

en: : the listname; always available.
pt_BR: : o nome da lista; sempre disponível.

en: : the name of the host the list is intalled on; always available.
pt_BR: : o nome do host em que a lista está instalada; sempre disponível.

en: : the user email; always available.
pt_BR: : o email de usuário; sempre disponível.

en: : the user name associated to her email; always available.
pt_BR: : o nome de usuário assiciado a seu email; sempre disponível.

en: : the - human readable - user's subscription date; always available.
pt_BR: : a data de assinatura legível para humanos; sempre disponível.

en: : can be anything you like; available if you defined a user custom attribute named "title" (see the list configuration, section "Miscellaneous").
pt_BR: : pode ser o que você quiser; disponível se você definiu um atributo de usuário personalizado chamado "título" (veja a configuração da lista, seção "Outras pções").

en: : can be anything you like; available if you defined a user custom attribute named "name".
pt_BR: : pode ser o que você quiser; disponível se você definiu um atributo de usuário personalizado chamado "nome".

en: : can be anything you like; available if you defined a user custom attribute named "organization".
pt_BR: : pode ser o que você quiser; disponível se você definiu um atributo de usuário personalizado chamado "organização".

en: Copying template
pt_BR: Copiar modelo

en: Input template
pt_BR: Fonte do modelo

en: Template name:
pt_BR: Nome do modelo:

en: Scope:
pt_BR: Alcance:

en: default
pt_BR: padrão

en: robot
pt_BR: robô

en: list
pt_BR: lista

en: Language:
pt_BR: Idioma:

en: Output template
pt_BR: Modelo de saída

en: New template name:
pt_BR: Novo nome do modelo:

en: Enter list name:
pt_BR: Escreva o nome da lista:

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Your list is created.
pt_BR: Sua lista está criada.

en: You can configure it via the admin button beside.
pt_BR: Você pode configurá-la usando o botão administrar ao lado.

en: Aliases have been installed.
pt_BR: Apelidos foram instalados

en: Your list creation request is registered. You can now  modify its
    configuration using the admin button but the list will be unusable until the listmaster validates it.
pt_BR: Sua solicitação de criação de lista foi registrada. Agora você pode modificar sua 
    configuração usando o botão administrar mas a lista não funcionará até que o administrador geral de listas a valide.

en: Copy an existing list.
pt_BR: Copiar uma lista existente.

en: You can create a list, using an existing list as a template; the list configuration of the source list will be copied to create the new one. Note that neither list members, nor archives or shared documents are duplicated. The source lists you can use are limited to lists you own.
pt_BR: Você pode criar uma lista a partir de uma lista existente; a configuração da lista de origem será copiada para criar a nova. Cabe dizer que nem os membros da lista, nem seus arquivos de mensagens, nem os documentos compartilhados serão duplicados. Você só pode copiar uma lista que seja sua.

en: After the list is created, you will be able to adjust it's configuration.
pt_BR: Depois de criar a lista, você poderá ajustar as configurações.

en: New list name:
pt_BR: Novo nome da lista:

en: copy list configuration
pt_BR: copiar a configuração da lista

en: Create a list using a template
pt_BR: Criar uma lista a partir de um modelo

en: You can request a new list creation with the following form.You will have to choose a list template that will preset most of the list parameters according to the list usage you plan.
pt_BR: Você pode solicitar a criação de uma nova lista com o formulário seguinte. Escolha um modelo de lista com as características que se adequem melhor a suas necessidades.

en: the list name; be careful, not its address!
pt_BR: o nome da lista; atenção, não é o endereço!

en: List name:
pt_BR: Nome da lista:

en: You are the privileged owner of this list
pt_BR: Você é o proprietário com privilégios desta lista

en: Owner:
pt_BR: Proprietário:

en: The list type is a set of parameters' profile. Parameters will be editable, once the list created
pt_BR: O tipo da lista é um conjunto de parâmetros reunidos num perfil. Os parâmetros serão editáveis logo que a lista for criada.

en: List type:
pt_BR: Tipo de lista:

en: The list's subject
pt_BR: O assunto da lista

en: List classification in the directory
pt_BR: Classificação da lista no diretório

en: Topics:
pt_BR: Categorias:

en: --Select a topic--
pt_BR: --Selecione uma categoria--

en: Other
pt_BR: Outro

en: A few lines describing the list
pt_BR: Algumas linhas descrevendo a lista

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Submit your creation request
pt_BR: Enviar sua solicitação de criação

en: Up to higher level directory
pt_BR: Subir a um diretório acima

note: (visible_path)
en: Access control for the document %1
pt_BR: Controle de acesso para o documento %1

note: (owner) (doc_owner)
en: Owner: %1
pt_BR: Proprietário: %1

note: (doc_date)
en: Last update: %1
pt_BR: Última atualização: %1

note: (doc_title) (desc)
en: Description: %1
pt_BR: Descrição: %1

en: Read access
pt_BR: Acesso a leitura

en: Edit access
pt_BR: Acesso a edição

en: change access
pt_BR: alterar permissões

note: (visible_path)
en: Set the owner of the directory %1
pt_BR: Definir o proprietário da pasta %1

en: Set owner
pt_BR: Definir proprietário

note: (visible_path)
en: Edition of the bookmark %1
pt_BR: Edição do favorito %1

note: (visible_path)
en: Edition of the file %1
pt_BR: Edição do arquivo %1

en: Bookmark URL
pt_BR: URL do favorito

note: (visible_path)
en: Replace the file %1 with your file
pt_BR: Substituir o arquivo %1 com o seu arquivo

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Publish
pt_BR: Publicar

note: (visible_path) (complete) (file)
en: Edit the file %1
pt_BR: Editar o arquivo %1

en: already exist(s), do you want to confirm the install and erase the old file(s) or cancel the install?
pt_BR: já existe(m), você quer realmente instalar e apagar o(s) arquivo(s) antigo(s) ou cancelar a instalação?

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: (visible_path)
en: Properties of the bookmark %1
pt_BR: Propriedades do favorito %1

note: (visible_path)
en: Properties of the directory %1
pt_BR: Propriedades do diretório %1

note: (visible_path)
en: Properties of the file %1
pt_BR: Propriedades do arquivo %1

note: (fname)
en: Describe directory '%1'
pt_BR: Descreva a pasta '%1'

note: (fname)
en: Describe file '%1'
pt_BR: Descreva o arquivo '%1'

note: (fname)
en: Rename directory %1
pt_BR: Renomear diretório %1

note: (fname)
en: Rename file %1
pt_BR: Renomear arquivo %1

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: User mode
pt_BR: Modo usuário

en: Expert mode
pt_BR: Modo avançado

en: Listing of folder
pt_BR: Conteúdo da pasta

note: (visible_path)
en: Do you really want to delete %1?
pt_BR: Você realmente quer remover %1?

en: delete
pt_BR: excluir

en: properties
pt_BR: propriedades

en: access
pt_BR: acesso

en: Listing of root folder
pt_BR: Listagem da pasta raiz

en: Author
pt_BR: Autor

en: Size (Kb)
pt_BR: Tamanho (Kb)

en: Last update
pt_BR: Última atualização

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Access
pt_BR: Acesso

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Moderation
pt_BR: Moderação

en: Empty folder
pt_BR: Pasta vazia

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: (visible_path,s.doc)
en: Do you really want to delete %1%2?
pt_BR: Você realmente quer excluir %1%2?

en: to moderate
pt_BR: aguardando moderação

en: edit
pt_BR: editar

note: (visible_path,f.doc,f.size)
en: Do you really want to delete %1%2 (%3 Kb)?
pt_BR: Você realmente quer excluir %1%2 (%3 Kb)?

en: moderate
pt_BR: moderar

note: (visible_path)
en: Create a new folder inside folder %1
pt_BR: Criar uma sub-pasta dentro da pasta %1

en: Create a new folder inside root folder
pt_BR: Criar nova pasta dentro da pasta raiz

en: Folder name
pt_BR: Nome da pasta

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create a new file
pt_BR: Criar novo arquivo

en: File name
pt_BR: Nome do arquivo

en: Add a bookmark
pt_BR: Adicionar um favorito

en: title
pt_BR: título

en: Add
pt_BR: Adicionar

note: (visible_path)
en: Upload a file inside folder %1
pt_BR: Transferir um arquivo para a pasta %1

en: Upload a file inside folder SHARED
pt_BR: Enviar um arquivo para a pasta SHARED

note: (visible_path)
en: Unzip a file inside the folder %1
pt_BR: Descompactar um arquivo dentro da pasta %1

en: Unzip a file inside the folder SHARED
pt_BR: Descompactar um arquivo dentro da pasta SHARED

note: (shortname)
en: the file %1 already exists
pt_BR: o arquivo %1 já existe

note: (shortname)
en: Do you want to delete the old file %1?
pt_BR: Você quer excluir o arquivo antigo %1?

note: (shortname)
en: Do you want to rename your file %1?
pt_BR: Você deseja alterar no nome do arquivo %1?

en: Do you want to cancel the upload?
pt_BR: Deseja cancelar a transferência de arquivo?

en: scenario is created but not loaded in the list config
pt_BR: o cenário está criado mas a configuração da lista não foi atualizada

en: new scenario is created but not loaded in the list config. Edit list config if you need to apply it for that list
pt_BR: novo cenário foi criado mas a configuração da lista não foi atualizada. Edite as configurações da lista para usá-lo

en: new scenario is equal to previous one. Nothing done.
pt_BR: novo cenário é igual ao anterior. Nada foi feito.

en: path:
pt_BR: caminho:

en: scope:
pt_BR: alcance:

note: (robot)
en: robot %1
pt_BR: robô %1

note: (list)
en: list %1
pt_BR: lista %1

en: scenario name:
pt_BR: nome do cenário:

en: Additional information
pt_BR: Informação adicional

en: *: Required element
pt_BR: *: Informação obrigatória

en: Edit robot config
pt_BR: Editar a configuração do robô

en: Set
pt_BR: Definir

en: Configuring the list
pt_BR: Configurando a lista

en: You can choose below a subset of parameters to edit:
pt_BR: Abaixo, você pode escolher um subconjunto de parâmetros para editar:

en: List definition
pt_BR: Definição da lista

en: Sending/receiving setup
pt_BR: Configuração de envio/recebimento

en: Bounce management
pt_BR: Gerenciamento de retornos

en: Data sources setup
pt_BR: Configuração das fontes de dados

en: scenario source
pt_BR: fonte do cenário

en: Template edition system
pt_BR: Editor de modelos

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Path:
pt_BR: Caminho:

en: Edit list templates
pt_BR: Editar os modelos de listas

en: Save
pt_BR: Salvar

en: You can edit several messages/files associated with your list:
pt_BR: Você pode editar diversas mensagens e arquivos associados à sua lista:

en: HTML pages
pt_BR: Páginas HTML

en: List homepage: HTML text to describe the list. It is printed on the right-hand side of the main list page. (default for this is the list description)
pt_BR: Página inicial da lista: Texto HTML para descrever a lista. Aparece no lado direito da página principal da lista. (por padrão, é a descrição da lista)

en: List description: This text is sent as an answer to the mail command INFO. It can also be included in the <em>Welcome message</em>.
pt_BR: Descrição da lista: este texto é enviado como resposta para o comando INFO. O mesmo também pode ser incluido na <em>Mensagem de boas-vindas</em>.

en: Automatic messages
pt_BR: Mensagens automáticas

en: Welcome message: This message is sent to new subscribers. It can be a full MIME structured message (only for MIME gurus).
pt_BR: Mensagem de boas vindas: Esta mensagem é enviada para novos membros da lista. Pode ser uma mensagem estruturada em MIME (apenas para gurus em MIME).

en: Rejection message: when a message is rejected by list editor, a notification can be sent to the original author. You may prepare various rejection messages.
pt_BR: Mensagem de rejeição: quando uma mensagem é rejeitada pelo editor da lista, uma notificação pode ser enviada para o autor original. Você pode preparar várias mensagens de rejeição.

en: Remind message: This message is sent to each subscriber
    when using the command  REMIND. It's very useful to help people who are confused about their own subscription emails or people who are not able to unsubscribe themselves.
pt_BR: Lembrete individual: Esta mensagem é enviada a cada assinante
    quando usar o REMIND. É muito útil para ajudar pessoas que estão confusas sobre seus próprios emails inscritos ou pessoas que não conseguem cancelar sua inscrição.

en: Subscribing invitation message: sent to a person if someone  
    uses the INVITE command to invite someone to subscribe.
pt_BR: Mensagem de convite para inscrição: é enviada para pessoas se alguém 
    usa o comando INVITE para convidar alguém para participar da lista.

en: Added in distributed messages
pt_BR: Adicionado às mensagens distribuidas

en: Message footer: If this file is not empty, it is added as a MIME attachment at the end of each message distributed to the list.
pt_BR: Nota de rodapé da mensagem: se este arquivo não estiver vazio, será adicionado como um anexo MIME no fim de cada mensagem distribuída para a lista.

en: Message header: If this file is not empty, it is added as a MIME attachment at the beginning of each message distributed to the list.
pt_BR: Cabeçalho da mensagem: se este arquivo não estiver vazio, será adicionado como um anexo MIME no início de cada mensagem distribuída para a lista.

en: More
pt_BR: Mais

en: Unsubscribe message: This message is sent when users leave the list.
pt_BR: Mensagem de cancelamento de inscrição: esta mensagem é enviada quando usuários deixam a lista.

en: Deletion message: This message is sent to users when you
    remove them from the list using the DEL command (unless you hit the Quiet button).
pt_BR: Mensagem de remoção: Esta mensagem é enviada aos usuários quando você
    os remove da lista usando o comando DEL (a menos que você selecione a opção Quiet, para remoção em silêncio).

en: Virus infection message: This message is sent to the sender of a message in which a virus was found.
pt_BR: Mensagem de infecção de vírus: Esta mensagem é submetida ao emissor de um e-mail no qual vírus senha sido encontrado.

en: Subscriber information
pt_BR: Informação de assinante

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Subscribed since:
pt_BR: Inscrito desde:

en: Last update:
pt_BR: Última atualização:

en: Receiving:
pt_BR: Recepção:

en: Visibility:
pt_BR: Visibilidade:

en: Language:
pt_BR: Idioma:

en: Picture:
pt_BR: Imagem:

en: Changing your picture for this list
pt_BR: Mudar sua imagem para essa lista

en: Unsubscribe the User
pt_BR: Cancelar a inscrição do usuário

en: Bouncing address
pt_BR: Endereço retornando

en: Address detected via VERP technology
pt_BR: Endereço detectado através da tecnologia VERP

en: Bounce count:
pt_BR: Contagem de retornos:

en: Period:
pt_BR: Período:

note: (current_subscriber.first_bounce,current_subscriber.last_bounce)
en: from %1 to %2
pt_BR: de %1 para %2

en: View last bounce
pt_BR: Ver último retorno

en: Reset errors
pt_BR: Zerar erros

note: (i_err.action)
en: INTERNAL SERVER ERROR (%1)
pt_BR: ERRO INTERNO DO SERVIDOR (%1)

note: (i_err.month)
en: Unable to find month '%1'
pt_BR: Não foi possível encontrar o mês '%1'

note: (i_err.year_month)
en: Archives from %1 are not accessible
pt_BR: Arquivo de mensagens da lista %1 não está acessível

en: Unable to load list topics.
pt_BR: Não foi possível carregar os tópicos da lista.

en: Unable to load create_list templates.
pt_BR: Não foi possível carregar os modelos create_list.

en: Failed to inlude members
pt_BR: Falha ao incluir membros

en: Failed to include list admins
pt_BR: Falha ao incluir administradores de lista

en: No owner is defined for the list
pt_BR: Não há responsáveis definidos para a lista

note: (i_err.listname)
en: The exportation failed for list '%1'
pt_BR: A exportação falhou para a lista '%1'

note: (name)
en: Cannot unzip file '%1'.
pt_BR: Não foi possível descompactar o arquivo '%1'.

note: (i_err.key)
en: Unable to access the message authenticated with key %1
pt_BR: Não foi possível acessar a mensagem autenticada com a chave %1

en: Failed to get your email address from the authentication service.
pt_BR: Falha ao obter seu endereço de e-mail do serviço de autenticação.

note: (i_err.key) (zipfile)
en: File not found.
pt_BR: Arquivo não encontrado.

en: Database error.
pt_BR: Erro no banco de dados.

note: (i_err.key)
en: Failed to update database.
pt_BR: Falha ao atualizar base de dados.

note: (i_err.key)
en: Failed to update a file.
pt_BR: Falha ao atualizar um arquivo.

note: (i_err.listname)
en: Failed creating list '%1'. The list might already exist or listname might include forbidden characters.
pt_BR: Falha ao criar a lista '%1'. Essa lista já deve existir ou o nome da lista pode ter caracteres proibidos.

note: (s_err.action)
en: SYSTEM ERROR (%1)
pt_BR: ERRO DE SISTEMA (%1)

note: (u_err.action)
en: ERROR (%1)
pt_BR: ERRO (%1)

en: Wrong parameters
pt_BR: Parâmetros errados

en: Unknown action
pt_BR: Ação desconhecida

note: (u_err.params)
en: Syntax errors with the following parameters: %1
pt_BR: Erros de sintaxe com os seguintes parâmetros: %1

en: Authorization rejected. Maybe you forgot to log in?
pt_BR: Autorização rejeitada. Talvez você esqueceu de efetuar log in?

note: (u_err.list)
en: List %1 not found
pt_BR: Lista  %1 não encontrada

note: (u_err.new_robot)
en: %1: unknown robot
pt_BR: %1: robô desconhecido

note: (u_err.family)
en: %1: unknown family
pt_BR: %1: família desconhecida

note: (u_err.email)
en: You are already logged in as %1
pt_BR: Você já está logado como %1

en: You can not get a password reminder; probably because your password is managed outside Sympa (Single Sign-On system or LDAP directory).
pt_BR: A função de lembrete de senha não está disponível; provavelmente porque sua senha é gerenciada fora do Sympa (sistema Single Sign On ou diretório LDAP).

en: Please provide email address
pt_BR: Por favor, forneça seu endereço de e-mail

note: (u_err.argument)
en: Missing argument %1
pt_BR: Faltou o argumento %1

note: (u_err.argument)
en: Wrong value for parameter %1
pt_BR: Valor errado para o parâmetro %1

en: You need to login
pt_BR: Você precisa fazer login

note: (u_err.email)
en: Address "%1" is incorrect
pt_BR: Endereço "%1" está incorreto

en: Provided password is incorrect
pt_BR: A senha fornecida está incorreta

en: You did not choose a password, request a reminder of the initial password
pt_BR: Você não escolheu uma senha, peça um lembrete da senha inicial

en: Your password is stored in an LDAP directory, therefore Sympa cannot post you a reminder
pt_BR: Sua senha está armazenada em um diretório LDAP, por isto o Sympa não pode lhe enviar um lembrete

note: (u_err.nb_days)
en: The period is too long (%1 days)
pt_BR: O período é muito longo (%1 dias)

en: List has no subscribers
pt_BR: A lista não possui membros inscritos

note: (u_err.page)
en: No page %1
pt_BR: A existe a página %1

en: Missing filter
pt_BR: Nenhum filtro especificado

note: (u_err.email)
en: Not subscribed: %1
pt_BR: Não está inscrito: %1

note: (u_err.list)
en: You are not subscribed to list %1
pt_BR: Você não está inscrito à lista %1

en: Check the additional information
pt_BR: Verifique as informações adicionais

note: (u_err.reception_mode)
en: %1 is not an available reception mode
pt_BR: %1 não é um modo de recebimento disponível

note: (u_err.file)
en: %1: file not editable
pt_BR: %1: arquivo não modificável

note: (u_err.list)
en: You are already subscribed to the list %1
pt_BR: Você já está inscrito à lista %1

note: (u_err.email,u_err.list)
en: %1 is already subscribed to the list %2
pt_BR: %1 já está inscrito na lista %2

en: Please provide your password
pt_BR: Favor fornecer sua senha

en: The passwords you typed do not match
pt_BR: As senhas digitadas não batem

note: (u_err.tpl)
en: Provided path is incorrect for template '%1'
pt_BR: Caminho fornecido para o modelo '%1' está incorreto

note: (u_err.path)
en: Cannot open file '%1'
pt_BR: Não é possível abrir arquivo '%1'

en: You need to provide list name
pt_BR: Você precisa fornecer o nome da lista

en: Failed to moderate a message; it was probably moderated by another moderator
pt_BR: Falha ao avaliar mensagem: ela pode ter sido moderada por outro moderador

en: Tagging message is required for this list
pt_BR: Nesta lista é requerido que as mensagens sejam marcadas

en: Archives are empty for this list
pt_BR: Os arquivos desta lista estão vazios

en: You did not select an action to perform
pt_BR: Você não selecionou uma ação para realizar

note: (u_err.email)
en: No bounce for user  %1
pt_BR: Não há erros de envio para o usuário %1

en: List has no bouncing subscribers
pt_BR: A lista não possui membros com retorno de mensagens

en: No parameter was edited
pt_BR: Nenhum parâmetro foi alterado

note: (u_err.email)
en: Config file has been modified by %1. Cannot apply your changes
pt_BR: O arquivo de configuração foi modificado por %1. Não é possível aplicar suas mudanças

en: Topic "other" is a reserved word
pt_BR: Tópico "other" é uma palavra reservada

note: (u_err.p_name)
en: Parameter '%1' is mandatory. Ignoring deletion.
pt_BR: O parâmetro '%1' é obrigatório. Ignorando exclusão.

note: (u_err.param)
en: Parameter '%1' must have values
pt_BR: O parâmetro '%1' deve ter valores

note: (u_err.param,u_err.val)
en: Parameter '%1' has got wrong value: '%2'
pt_BR: Parâmetro '%1' tem um valor incorreto: '%2'

note: (u_err.listname)
en: The list '%1' is already closed
pt_BR: A lista '%1' já está fechada

note: (u_err.listname)
en: The list '%1' is not closed
pt_BR: A lista '%1' não está fechada

note: (u_err.bad_listname)
en: '%1': bad listname
pt_BR: '%1': nome de lista inadequado

note: (u_err.new_listname)
en: '%1' list already exists
pt_BR: a lista '%1' já existe

note: (u_err.new_listname)
en: Incorrect listname '%1': matches one of service aliases
pt_BR: Nome incorreto para a lista '%1': conflita com um nome de serviço

note: (u_err.listname)
en: Failed to remove list aliases for list %1
pt_BR: Falha ao remover alias para a lista %1

note: (u_err.path)
en: %1: No such file or directory
pt_BR: %1: Arquivo ou diretório não existe

note: (u_err.path)
en: Unable to read %1: empty document
pt_BR: Não foi possível ler %1: documento vazio

en: There is no shared documents
pt_BR: Não existem documentos compartilhados

en: The shared document space is empty
pt_BR: O espaço de documentos compartilhados está vazio

en: The shared directory cannot have any description
pt_BR: O diretório compartilhado não pode ter nenhuma descrição

en: No description specified
pt_BR: Nenhuma descrição especificada

note: (u_err.path)
en: Unable to describe, the document '%1' does not exist
pt_BR: Não foi possível descrever, o documento '%1' não existe

en: Data has changed on disk. Cannot apply your changes
pt_BR: Dados foram alterados no disco. Suas mudanças não puderam ser aplicadas.

note: (u_err.name)
en: %1: incorrect name
pt_BR: %1: nome incorreto

en: Failed: your content is empty
pt_BR: Falhou: seu conteúdo está vazio

note: (u_err.path)
en: Cannot overwrite file %1:
pt_BR: Impossível sobrescrever o arquivo %1:

note: (u_err.path)
en: A directory named '%1' already exists:
pt_BR: Já existe uma pasta chamada '%1':

note: (u_err.name)
en: This is an already existing document: '%1'
pt_BR: Este documento já existe: '%1'

en: No name specified
pt_BR: Nenhum nome especificado

en: The document repository exceed disk quota.
pt_BR: A cota do repositório de documentos foi excedida.

note: (u_err.path)
en: Cannot upload file %1:
pt_BR: Impossível subir o arquivo %1:

note: (u_err.dir)
en: You're not authorized to upload an INDEX.HTML in %1
pt_BR: Você não tem autorização para subir um INDEX.HTML em %1

en: The upload failed, try it again
pt_BR: O envio de arquivo falhou, tente novamente

note: (u_err.name,u_err.reason)
en: Directory %1 and its contents could not be copied: %2
pt_BR: A pasta %1 e o seu conteúdo não puderam ser copiados: %2

note: (u_err.name,u_err.reason)
en: File %1 was not copied: %2
pt_BR: Arquivo %1 não foi copiado: %2

note: (u_err.directory)
en: Failed: %1 not empty
pt_BR: Falhou: a pasta %1 não está vazia

en: No certificate for this list
pt_BR: Sem certificado para a lista

en: This list has no message topic
pt_BR: Essa lista não tem nenhum tópico de mensagem

en: Tag message with topic is required for this list
pt_BR: Esta lista requer mensagens marcadas com tópicos

note: (u_err.email)
en: No entry for user '%1'
pt_BR: Nenhuma entrada corresponde ao usuário '%1'

en: Please select archive months
pt_BR: Por favor selecione os meses do arquivo

en: No SOAP service
pt_BR: Sem serviço SOAP

en: Authentication failed
pt_BR: Falha na autenticação

note: (u_err.status)
en: Service unavailable because list status is '%1'
pt_BR: Serviço não está disponível porque o estado da lista é '%1'

note: (u_err.argument)
en: This Template '%1' already exists
pt_BR: O arquivo '%1' já existe

note: (u_err.file_del)
en: Cannot delete this file '%1'
pt_BR: Não é possível excluir o arquivo '%1'

note: (u_err.filename)
en: Invalid filename: '%1'
pt_BR: O nome do arquivo não é válido: '%1'

note: (u_err.listname)
en: Failed to update member email in list '%1', list owner has been notified.
pt_BR: Falha ao atualizar o endereço de e-mail de membro na lista '%1', o proprietário foi notificado.

note: (u_err.listname)
en: Failed to update admin email in list '%1', list owner has been notified.
pt_BR: Falha ao atualizar o endereço de e-mail de administrador na lista '%1', o proprietário foi notificado.

note: (auth.action)
en: AUTHORIZATION REJECT (%1)
pt_BR: AUTORIZAÇÃO REJEITADA (%1)

note: (auth.listname)
en: Could not change your subscription address for the list '%1' 
         because your new address is not allowed to subscribe/unsubscribe:
pt_BR: Não foi possível mudar seu endereço de inscrição para a lista '%1' 
         porque o novo endereço não é permitido pra se inscrever ou cancelar inscrição:

en: List of exclude
pt_BR: Lista de exclusão

en: Toggle Selection
pt_BR: Inverter Seleção

en: Since
pt_BR: Desde

en: No user excluded.
pt_BR: Nenhum usuário foi removido.

en: Restore selected email addresses
pt_BR: Restaurar os endereços de e-mail selecionados

en: Do you really want to restore subscription for ALL selected addresses?
pt_BR: Tem certeza que deseja cancelar a inscrição de TODOS os assinantes selecionados?

en: Global unsubscription
pt_BR: Cancelamento de inscrição global

note: (signing_off_email,family)
en: You successfully unsubscribed the address %1 from family %2.
pt_BR: Você cancelou a inscrição do endereço %1 da família %2 com sucesso.

en: Global unsubscription request
pt_BR: Requerimento de cancelamento de inscrição global

note: (signing_off_email,family)
en: You clicked a link to unsubscribe the address %1 from family %2.
pt_BR: Você clicou em um link para cancelar a inscrição do endereço %1 da lista %2.

note: (family)
en: A confirmation was just sent to this address. By clicking the link it contains, you will be definitively unsubscribed from all the lists from family %1
pt_BR: Uma confirmação foi enviada para este endereço. Clicando no link contido na mesma, você terá sua inscrição cancelada definitivamente de todas as listas da família %1

en: Closed lists
pt_BR: Listas fechadas

en: list name
pt_BR: Nome da lista

en: list subject
pt_BR: Assunto da lista

en: Requested by
pt_BR: Solicitada por

en: Purge selected lists
pt_BR: Apagar listas selecionadas

en: Inactive Lists
pt_BR: Listas inativas

en: Most recent message
pt_BR: Mensagem mais recente

en: Listname
pt_BR: Nome da lista

en: Number of subscribers
pt_BR: Número de assinantes

en: Send scenario
pt_BR: Enviar cenário

en: Creator
pt_BR: Criador

en: Editors
pt_BR: Editores

en: none so far
pt_BR: nada no momento

en: Latests Lists
pt_BR: Listas recentes

en: Pending lists
pt_BR: Listas pendentes

en: Requested date
pt_BR: Data de solicitação

en: List informations
pt_BR: Informações da lista

en: Listname:
pt_BR: Nome da lista:

en: List requested by
pt_BR: Lista solicitada por

note: (list_request_date)
en: on %1
pt_BR: em %1

en: Start date
pt_BR: Data de início

en: End date
pt_BR: Data de fim

en: January
pt_BR: Janeiro

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: March
pt_BR: Março

en: April
pt_BR: Abril

en: May
pt_BR: Maio

en: June
pt_BR: Junho

en: July
pt_BR: Julho

en: August
pt_BR: Agosto

en: September
pt_BR: Setembro

en: October
pt_BR: Outubro

en: November
pt_BR: Novembro

en: December
pt_BR: Dezembro

en: Su
pt_BR: Dom

en: Mo
pt_BR: Seg

en: Tu
pt_BR: Ter

en: We
pt_BR: Qua

en: Th
pt_BR: Qui

en: Fr
pt_BR: Sex

en: Sa
pt_BR: Sab

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Monday
pt_BR: Segunda

en: Tuesday
pt_BR: Terça

en: Wednesday
pt_BR: Quarta

en: Thursday
pt_BR: Quinta

en: Friday
pt_BR: Sexta

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: today
pt_BR: hoje

note: (count)
en:  The %1 most recent messages
pt_BR:  As %1 mensagens mais recentes

en:  Recent messages
pt_BR:  Mensagens recentes

en:  The most recent messages for this list
pt_BR:  As mensagens mais recentes desta lista

en: From
pt_BR: De

note: (count)
en:  The %1 most recent shared documents
pt_BR:  Os %1 documentos compartilhados mais recentes

en:  Most recent shared documents
pt_BR:  Documentos compartilhados mais recentes

en: Most recent documents for this list
pt_BR: Documentos compartilhados mais recentes desta lista

en: Name
pt_BR: Nome

en: Directory
pt_BR: Pasta

note: (count)
en: The %1 newest lists
pt_BR: As %1 listas mais novas

en: New lists
pt_BR: Novas listas

en:  The latest lists of this robot
pt_BR:  As últimas listas deste robô

note: (occurrence)
en: %1 occurrence(s) found
pt_BR: %1 ocorrência(s) encontrada(s)

note: (email)
en: <strong>%1</strong> is subscribed to the following mailing lists
pt_BR: <strong>%1</strong> está inscrito nas seguintes listas de e-mails

en: Manage Subscribers
pt_BR: Gerenciar Assinantes

en: Blacklist
pt_BR: Lista de proibições

en: Logs
pt_BR: Registros

note: (user.email)
en: No subscriptions with address <strong>%1</strong>!
pt_BR: Não há inscrições com o endereço <strong>%1</strong>!

en: To login, select your organization authentication server below:
pt_BR: Para entrar, escolha abaixo o servidor de autenticação de sua organização:

en: Go
pt_BR: Ir

en: email address:
pt_BR: E-mail:

en: password:
pt_BR: Senha:

en: Login
pt_BR: Iniciar sessão

en: Authentication help
pt_BR: Ajuda sobre autenticação

en: First login?
pt_BR: Primeiro acesso?

en: Lost password?
pt_BR: Perdeu a senha?

en: In order to perform a privileged operation (one that requires your email address), you need to login.
pt_BR: Para realizar uma operação privilegiada (do tipo que requer seu endereço de email), você precisa entrar.

en: This page is suggested in order to edit or create mail or web tt2 templates.
pt_BR: Esta página permite editar ou criar modelos de mensagens ou web tt2.

en: Priority rules for template selection:
    <ul>
    <li>IF list context defined, apply list template if exist</li>
    <li>ELSE apply robot defined template if exist</li>
    <li>ELSE apply locally defined template if exist</li>
    <li>ELSE apply template included in the distribution (these must not be edited because Sympa's update will over write these files)</li>
    </ul>
pt_BR: Regras de prioridade para a seleção de modelos:
    <ul>
    <li>SE o contexto da lista estiver definido, aplicar o modelo de lista de templates, se ele existir</li>
    <li>SENÃO aplicar modelo definido por robô, se existir</li>
    <li>SENÃO aplicar modelo definido localmente, se existir</li>
    <li>SENÃO aplicar modelo incluído na distribuição (estes não podem ser editados porque a atualização do Sympa irá sobrescrever esses arquivos)</li>
    </ul>

en: First you may list a category of templates; the list should include a default template and may include any templates designated for a particular list. You will then have an oportunity to copy and edit templates for the current robot or the named list.
pt_BR: Primeiro, você precisa listar uma categoria de modelos; a lista deve incluir um modelo padrão e pode incluir quaisquer modelos designados para uma lista em particular. Então você terá a oportunidade de copiar e editar os modelos para o robô atual ou a lista nomeada.

en: Select templates type:
pt_BR: Selecione os tipos de modelos:

en: Select a list:
pt_BR: Selecione uma lista:

en: Reload
pt_BR: Recarregar

en: This table contain all templates you can copy or see
pt_BR: Essa tabela contém todos os modelos que você pode copiar ou ver

en: template name
pt_BR: nome do modelo

en: view
pt_BR: ver

note: (lang.value)
en: Do you really want to remove %1?
pt_BR: Você realmente deseja remover %1?

en: The mailing list server is in maintenance mode, no operation can be performed during this period.
pt_BR: O servidor de listas de e-mail está em modo de manutenção, nenhuma operação pode ser realizada durante este período.

en: Modify or delete existing rejection messages
pt_BR: Modificar ou excluir mensagens de rejeição existentes

en: Listing rejection messages
pt_BR: Lista de mensagens de rejeição

en: Use as default
pt_BR: Usar como padrão

en: Message name
pt_BR: Nome da mensagem

en: Operation
pt_BR: Operação

note: (file)
en: Do you really want to delete message %1?
pt_BR: Você quer realmente excluir a mensagem %1?

en: There are currently no Rejection Messages available
pt_BR: Não existem Mensagens de Rejeição disponíveis atualmente

en: Message Name:
pt_BR: Noma da Mensagem:

en: Default Message
pt_BR: Mensagem Padrão:

en: Save Message
pt_BR: Salvar Mensagem

en: Create new rejection messages
pt_BR: Criar nova mensagem de rejeição

en: New message name:
pt_BR: Nome da mensagem nova:

en: create
pt_BR: criar

en: Enter a list name
pt_BR: Digite um nome para a lista

en: Search lists
pt_BR: Procurar listas

en: Listing messages to moderate
pt_BR: Lista de mensagens a moderar

en: Distribute
pt_BR: Distribuir

en: Reject
pt_BR: Rejeitar

en: You should probably not reject message detected as spam with notification because the message sender is probably spoofed. Do you really want to reject those messages with notification?
pt_BR: Você não deveria rejeitar com notificação uma mensagem identificada como spam porque é provável que o remetente seja uma fraude. Tem certeza de que deseja rejeitar estas mensagens com uma notificação?

en: Server default rejection message
pt_BR: Mensagem de rejeição padrão do servidor

en: Reject without notification
pt_BR: Rejeitar sem notificação

en: Add to blacklist
pt_BR: Colocar na lista de proibições

en: Please select one or more topic(s) that correspond to the messages you wish to distribute:
pt_BR: Selecione um ou mais tópicos que correspondam às mensagens que você deseja distribuir:

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: No subject
pt_BR: Sem assunto

en: Notified reject
pt_BR: Rejeição com notificação

en: Reject and blacklist sender
pt_BR: Rejeitar e colocar remetente na lista de proibições

en: Toggle spams
pt_BR: Alternar seleção de spams

en: Listing of shared documents to moderate
pt_BR: Lista de documentos compartilhados para avaliação a moderar

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Listing of documents shared to moderate
pt_BR: Listando documentos compartilhados a moderar

en: Path
pt_BR: Caminho

en: edit blacklist
pt_BR: editar lista de proibições

en: Moderation management
pt_BR: Gestão de moderação

en: Manage rejection messages
pt_BR: Gerenciar mensagens de rejeição

en: Lists
pt_BR: Listas

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Templates
pt_BR: Modelos

en: Skins, CSS and colors
pt_BR: Temas, CSS e cores

en: Virtual Robots
pt_BR: Robôs virtuais

en: Edit Robot Config
pt_BR: Editar Configuração de Robô

en: Families
pt_BR: Famílias

en: Translating Sympa
pt_BR: Tradução do Sympa

en: Submitting a bug, a feature request
pt_BR: Enviar um erro ou uma sugestão de melhoria

en: Send a message
pt_BR: Enviar uma mensagem

en: Send an html page
pt_BR: Enviar uma página html

note: (last_login_host,last_login_date)
en: last login from %1 (%2)
pt_BR: último acesso de %1 (%2)

en: Your request has been forwarded to the list owner
pt_BR: Sua solicitação foi encaminhada para quem é responsável pela lista

note: (notice.total)
en: %1 subscribers added
pt_BR: %1 assinantes adicionados

note: (notice.total)
en: %1 addresses have been removed
pt_BR: %1 endereços foram removidos

note: (notice.action)
en: %1: action completed
pt_BR: %1: ação realizada

note: (notice.action)
en: %1: action will complete soon
pt_BR: %1: ação se completará em breve

en: Configuration file has been updated
pt_BR: Arquivo de configuração foi atualizado

en: List has been purged
pt_BR: A lista foi excluída

en: List has been closed
pt_BR: A lista foi removida

en: List has been restored
pt_BR: A lista foi restaurada

note: (notice.path)
en: File %1 successfully uploaded!
pt_BR: O arquivo %1 foi enviado com sucesso!

note: (notice.path)
en: File %1 unziped!
pt_BR: Arquivo %1 descompactado!

note: (notice.path)
en: Old file %1 has been erased
pt_BR: O arquivo antigo %1 foi apagado

note: (notice.path)
en: File %1 waiting for moderation
pt_BR: Arquivo %1 aguardando moderação

note: (notice.path)
en: File %1 saved
pt_BR: Arquivo %1 salvo

en: Your password has been emailed to you
pt_BR: Sua senha foi enviada para você por email

en: To choose your password go to 'preferences', from the upper menu.
pt_BR: Para escolher sua senha acesse 'preferências', no menu superior.

note: (notice.list)
en: No message and no document to moderate for list %1
pt_BR: Nenhuma mensagem e nenhum documento a moderar para a lista %1

en: The list of list members have been built/updated.
pt_BR: A lista de membros foi construída/atualizada.

en: The list of list members will be built/updated soon (a few minutes).
pt_BR: A lista de membros da lista será criada/atualizada em breve (em alguns minutos).

en: Concerned subscribers have been notified about deleted topics.
pt_BR: Os assinantes relacionados foram notificados sobre os tópicos excluídos.

note: (notice.total)
en: %1 addresses have been subscribed
pt_BR: %1 endereços foram inscritos

en: You have been authenticated
pt_BR: Você foi autenticado

note: (notice.orig_file,notice.new_file)
en: File %1 has been renamed to %2
pt_BR: O nome do arquivo %1 foi alterado para %2

en: List has been set to the pending status; listmaster need to validate it
pt_BR: A lista foi está como pendente; quem administração geral de listas precisa validá-la

en: List name has been lowercased
pt_BR: O nome da lista foi posto em letra minúscula

note: (notice.notified_user)
en: User %1 has been notified
pt_BR: Usuário %1 foi notificado

en: Setting your picture for this list
pt_BR: Ajustar sua foto para esta lista

en: You can upload your picture below; it will be available in the list review page. The picture should use a standard format (gif, jpp, jpeg or png) and its size should not exceed 100 Kb.
pt_BR: Você pode enviar sua foto abaixo; ela estará disponível na página de revisão da lista. A foto deve estar em um formato padronizado (gif, jpg, jpeg ou png) e seu tamanho não pode exceder 100 kb.

en: Your picture
pt_BR: Sua foto

en: Your picture in the subscribers list
pt_BR: Sua foto na lista de assinantes

en: In the members page
pt_BR: Na página de membros

en: User preferences
pt_BR: Preferências de usuário

en: Connection expiration period:
pt_BR: Prazo de expiração da conexão:

en: Changing your email address
pt_BR: Modificar seu endereço de e-mail

en: You can update your email address for all your list memberships at once. If you are also list owner or list moderator your email address for these roles will also be updated.
pt_BR: Você pode atualizar seu endereço de e-mail para todas as suas inscrições de uma só vez. Se você administra ou modera listas, seu endereço de e-mail para estas funções também será atualizado.

en: New email address:
pt_BR: Novo endereço de e-mail:

en: Change Email
pt_BR: Mudar Email

en: Changing your password
pt_BR: Mudar sua senhar

en: Re-enter your new password:
pt_BR: Digite novamente sua senha nova:

en: Operation successful. The message will be deleted as soon
    as possible. This task may be performed in a few minutes.
pt_BR: Operação realizada com sucesso. A mensagem será removida o mais breve
    possível. Esta tarefa poderá ser realizada em alguns minutos.

en: Unable to find the message to delete, probably this message
    was received without Message-Id. Please refer to listmaster with
    complete URL of the message concerned
pt_BR: Não foi possível encontrar a mensagem a excluir, provavelmente esta mensagem
    foi recebida sem cabeçalho Message-Id. Por favor, informe a quem
    faz administração geral de listas a URL completa da mensagem em questão

en: Unable to find the message to delete
pt_BR: Não foi possível encontrar a mensagem a excluir

en: Error while deleting this message, please refer to listmaster with
    complete URL of the message concerned.
pt_BR: Erro ao remover esta mensagem, por favor encaminhe a quem faz
    administração a URL completa da mensagem em questão.

en: Renaming the list
pt_BR: Mudar o nome da lista

en: Rename this list
pt_BR: Mudar o nome desta lista

en: Do you really want to rename this list?
pt_BR: Você quer realmente mudar o nome desta lista?

en: You requested an account creation on this list server.
pt_BR: Você solicitou a criação de uma conta neste servidor de listas.

en: The password you submitted is wrong. Maybe you forgot it?
pt_BR: A senha que você informou está errada. Será que você a esqueceu?

en: Too many wrong password were sumitted for this account. Your account as been blocked in order to protect you agains attacks. You must renew your password in order to login.
pt_BR: Muitas senhas erradas foram tentadas para esta conta. Ela foi bloqueada para protegê-la contra ataques. Você precisa renovar sua senha para entrar.

en: You missed the password, please submit again. Maybe you forgot it?
pt_BR: Você não escreveu a senha, por favor tente novamente. Será que esqueceu sua senha?

en: You will receive an email that will allow you to choose your password.
pt_BR: Você receberá um e-mail que permitirá que você escolha sua senha.

en: In order to use Sympa, you will need to define a password.
pt_BR: Para usar o servidor Sympa, você precisa definir uma senha.

en: You forgot your password, so you have to renew it.
pt_BR: Você esqueceu a sua senha, por isto deve renová-la.

en: Please submit your email address, you will receive a message that gives you access to the appropriate form in order to choose your password.
pt_BR: Por favor informe seu endereço de e-mail, você receberá uma mensagem que dá acesso ao formulário apropriado para escolher sua senha.

en: Your e-mail address:
pt_BR: Seu endereço de e-mail:

en: Request first password
pt_BR: Pedir primeira senha

en: Request new password
pt_BR: Pedir nova senha

en: This list is configured to require topic(s) foreach message.
pt_BR: Essa lista está configurada para requerer assunto(s) para cada mensagem.

en: Please select one or more topic(s) that corresponds to your message below:
pt_BR: Selecione abaixo um ou mais tópicos que correspondam a sua mensagem:

en: Tag this mail
pt_BR: Marcar esta mensagem

note: (date)
en: Date: %1
pt_BR: Data: %1

note: (subject)
en: Subject: %1
pt_BR: Assunto: %1

en: Message sent
pt_BR: Mensagem enviada

en: We've sent you an email that will allow you choose your password. Please check your mailbox.
pt_BR: Nós enviamos um email que permite que você escolha sua senha. Por favor, verifique sua caixa de entrada.

en: We were not able to send you a validation message.
pt_BR: O sistema não pôde enviar uma mensagem de validação para você.

en: Internal error: could not build a validation link, please contact the service administrator
pt_BR: Erro interno: não foi possível criar um link de validação, por favor comunique a quem administra o serviço

en: Unkown error.
pt_BR: Erro desconhecido.

en: Manage list members
pt_BR: Gerenciar membros da lista

en: Page size
pt_BR: Tamanho da página

en: Previous page
pt_BR: Página anterior

en: page
pt_BR: página

en: Next page
pt_BR: Próxima página

en: Pending subscriptions
pt_BR: Inscrições pendentes

en: Dump
pt_BR: Descarregar

en: Exclude
pt_BR: Excluir

en: Synchronize members with data sources
pt_BR: Sincronizar membros com as fontes de dados

en: Remind all
pt_BR: Enviar lembrete a todos

note: (total)
en: Do you really want to send a subscription reminder message to the %1 subscribers?
pt_BR: Tem certeza que deseja enviar um lembrete de inscrição para os %1 assinantes?

en: Add an user:
pt_BR: Adicionar um usuário:

en: Multiple add
pt_BR: Inscrever vários

en: Search user by e-mail:
pt_BR: Procurar usuário por email:

en: Search user by email
pt_BR: Procurar usuário por email

en: Selection too wide, can not show selection
pt_BR: Seleção muito extensa, não pode ser exibida

en: Delete selected email addresses
pt_BR: Excluir os endereços de e-mail selecionados

note: (similar_subscribers_occurence)
en:  Other similar subscriber's email(s) (%1)
pt_BR:  Outro(s) email(s) de assinante parecidos (%1)

en: Do you really want to unsubscribe ALL selected subscribers?
pt_BR: Tem certeza que deseja cancelar a inscrição de TODOS os assinantes selecionados?

en: Excluded users
pt_BR: Usuários excluídos

en: Table which display family lists
pt_BR: Tabela que mostra as listas de famílias

en: Status
pt_BR: Estado

en: Instantiation date
pt_BR: Data de criação

en: Manage bouncing list members
pt_BR: Gerenciar membros com problema de recebimento:

en: Remind all subscribers
pt_BR: Enviar lembrete para assinantes

note: (page,total_page)
en: page %1 / %2
pt_BR: página %1 / %2

en: Table which display list bounces
pt_BR: Tabela que mostra assinantes com erros de retorno de mensagem

en: Bounce score
pt_BR: Contagem de retornos de mensagem

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: # of bounces
pt_BR: # de retornos de mensagem

en: First bounce
pt_BR: Primeiro retorno de mensagem

en: Last bounce
pt_BR: Último retorno de mensagem

en: no score
pt_BR: sem contagem

en: Reset errors for selected users
pt_BR: Zerar erros para usuários selecionados

en: Server error
pt_BR: Erro do servidor

en:  new lists
pt_BR:  novas listas

en:  active lists
pt_BR:  listas ativas

en:  most recent messages
pt_BR:  mensagens mais recentes

en:  most recent documents
pt_BR:  documentos mais recentes

note: (count)
en: The %1 new lists
pt_BR: As %1 listas mais recentes

note: (for)
en: for %1 days
pt_BR: por %1 dias

note: (count)
en: The %1 most active lists
pt_BR: As %1 listas mais ativas

en: The most active lists
pt_BR: As listas mais ativas

note: (count)
en: The %1 most recent messages
pt_BR: As %1 mensagens mais recentes

en: Most recent messages
pt_BR: Mensagens mais recentes

note: (for)
en: for %1 days
pt_BR: por %1 dias

note: (count)
en: The %1 most recent shared documents
pt_BR: Os %1 documentos compartilhados mais recentes

en: Most recent shared documents
pt_BR: Documentos compartilhados mais recentes

note: (l.name,l.host,l.subject,l.msg_count)
en: %1@%2 - %3: %4 messages
pt_BR: %1@%2 - %3 : %4 mensagens

note: (l.average)
en: %1 by day
pt_BR: %1 por dia

note: (d.anchor)
en: Bookmark %1
pt_BR: Favorito %1

en: RSS channel
pt_BR: Canal RSS

en: This server provides various news via RSS. Choose parameters and pickup the RSS url
pt_BR: Este servidor disponibiliza notícias diversas via RSS. Escolha os parâmetros e selecione a url de RSS

en: Limit the number of responses:
pt_BR: Limitar o número de respostas:

en: Limit the number of days used for the selection:
pt_BR: Limitar o número de dias usados para a seleção:

en: Update RSS URL
pt_BR: Atualizar URL do RSS

en: latest arc:
pt_BR: último arc:

en: latest document:
pt_BR: último documento:

en: active lists:
pt_BR: listas ativas:

en: latest lists:
pt_BR: últimas listas:

en: Scenario test module
pt_BR: Módulo de teste de cenário

en: Scenario name:
pt_BR: Nome do cenário:

en: sender email:
pt_BR: email do remetente:

en: Related email:
pt_BR: Email relacionado:

en: Remote IP address:
pt_BR: Endereço IP remoto:

en: Remote host:
pt_BR: Host remoto:

en: Auth method:
pt_BR: Método de autenticação:

en: get matched rule
pt_BR: obter a regra aplicada

en: User search result:
pt_BR: Resultado da busca de usuário:

note: (email)
en: <strong>%1</strong> is subscribed to the following mailing lists:
pt_BR: <strong>%1</strong> está cadastrado nas seguintes listas de e-mails:

note: (email)
en: Lists which %1 is subscribed
pt_BR: Listas nas quais %1 está inscrito

en: role
pt_BR: perfil

en: reception
pt_BR: recebimento

en: topics
pt_BR: tópicos

en: bounce
pt_BR: retorno de mensagem

en: member
pt_BR: membro

en: owner
pt_BR: proprietário

en: editor
pt_BR: moderador

en: Manage lists
pt_BR: Gerenciar listas

en: Consult lists
pt_BR: Consultar listas

en: Lists sorted by creation date
pt_BR: Listas ordenadas por data de criação

en: Lists sorted by last message date
pt_BR: Listas ordenadas por data da última mensagem

en: The following virtual robots are running on this server:
pt_BR: Os seguintes robôs virtuais estão sendo executados neste servidor:

en: Sympa URL:
pt_BR: URL de Sympa:

en: Mail domain:
pt_BR: Domínio da mensagem:

en: No Virtual Robot defined on this server
pt_BR: Nenhum Robô Virtual definido neste servidor

en: Review lists from this family
pt_BR: Revisar listas desta família

en: Search User
pt_BR: Procurar Usuário

en: Delay for active sessions (minutes)
pt_BR: Atraso para sessões ativas (minutos)

en: Show only connected users
pt_BR: Mostrar apenas usuários conectados

en: Show sessions
pt_BR: Mostrar sessões

en: You can change your users email address here:
pt_BR: Você pode mudar o endereço de e-mail de seus usuários aqui:

en: Changing a user's email address will apply the change his memberships but it will also apply to his ownerships if he is owner of some lists.
pt_BR: Mudar um endereço de e-mail de um usuário se aplica às inscrições da pessoa, e também a sem papel de dona e moderadora de listas.

en: Current user email address:
pt_BR: Endereço de e-mail atual do usuário:

en: New user email address:
pt_BR: Novo endereço de e-mail do usuário:

en: Update user memberships
pt_BR: Atualizar inscrições de usuário

en: Change identity
pt_BR: Mudar identidade

en: As listmaster, you can change your identity and act as someone else. This is may be usefull when providing assistance or to test users privileges. The new identity is attached to the current session
pt_BR: Como listmaster, você pode alterar sua identidade e agir como outra pessoa. Isso pode ser útil para prover assistência ou para testar os privilégios de usuários/as. A nova identidade fica ligada à sessão atual

en: change identity as:
pt_BR: mudar identidade para:

en: Rebuild HTML archives using "arctxt" directories as input.
pt_BR: Reconstruir arquivos HTML usando diretórios "arctxt" como entrada.

en: listname:
pt_BR: Nome da lista:

en: Rebuild archive
pt_BR: Reconstruir arquivo

en: Rebuild all
pt_BR: Reconstruir todos

en:   May take a lot of CPU time,  be careful!
pt_BR:   Pode consumir muita CPU, tenha cuidado!

en: You can increase the log level specified by configuration only for your current session. On a production server, this allow to keep logs rather small and to test some features with the maximum log level.
pt_BR: Você pode aumentar o nível de registro especificado pela configuração de sua sessão atual. Em um servidor de produção, isso permite manter os logs pequenos e testar algumas funcionalidades com o nível máximo de registro.

en: Log level:
pt_BR: Nível de registro:

en: Set log level
pt_BR: Definir nível de registro (log)

en: Setting defaults list templates
pt_BR: Configurar lista de modelos padrão

en: Setting site templates
pt_BR: Configurar modelos do site

en: view translations
pt_BR: ver traduções

en: Customize templates
pt_BR: Personalizar modelos

en: When customizing Sympa web templates, it is needed to known which variables can be processed by the tt2 parser.This button is for controlling tt2 vars dump feature:
pt_BR: Quando estiver personalizando os modelos web do Sympa, é necessário saber que parâmetros podem ser processados pelo interpretador tt2.Este botão controla a funcionalidade dos parâmetros tt2:

en: Unset template vars dump
pt_BR: Apagar parâmetros do modelo

en: Set template vars dump
pt_BR: Definir os parâmetros do modelo

en: Skins administration page
pt_BR: Página de administração de temas

en: View main config
pt_BR: Ver configuração principal

en: Sympa is designed to allow easy internationalization of its user interface (service mail messages and web interface). All translations for one language are gathered in a single PO file that can be manipulated by standard GNU gettext tools.
pt_BR: Sympa foi projetado para permitir a fácil internacionalização de sua interface (mensagens de email e interface web). Todas as traduções para uma linguagem são obtidas de um único arquivo em formato PO que pode ser manipulado com uso de ferramentas GNU do tipo gettext.

en: Check our translation FAQ if you wish to translate Sympa GUI in your native language:
pt_BR: Consulte noosas instruções e dicas, se você quiser traduzir a interface do Sympa para seu idioma nativa:

en: You can submit a problem or request a new feature:
pt_BR: Você pode enviar um problema ou solicitar uma nova funcionalidade :

note: (process_id,loop_count,start_time)
en: This FastCGI process (%1) has served %2 pages since %3.
pt_BR: Este processo de FastCGI (%1) apresentou %2 páginas desde %3.

note: (list_request_date)
en:  on %1
pt_BR:  em %1

en: Close it
pt_BR: Fechar lista

en: Install it
pt_BR: Aprovar lista

en: submit
pt_BR: enviar

en: notify owner
pt_BR: notificar proprietário

en: Information file:
pt_BR: Arquivo de informação:

en: Configuration file
pt_BR: Arquivo de configuração

en: Language selection
pt_BR: Seleção de idioma

en: Validate your language selection
pt_BR: Validar sua seleção de idioma

en: Set language
pt_BR: Escolher idioma

en: HTTPS authentication information
pt_BR: Informação de autenticação HTTPS

en: User certificate belong to
pt_BR: Certificado do usuário pertence a

en: Certificate expiration date
pt_BR: Data de validade do certificado

en: Certificate issuer
pt_BR: Certificador

en: Cipher key size used
pt_BR: Tamanho da chave cifrada utilizada

en: Exclusion table
pt_BR: Tabela de exclusão

en: Users listed below are excluded from the list. Beware, that this feature is different from the blacklist. Exclusion makes sense
    when a list is based on external data sources ; thanks to exclusion, a user can unsubscribe (or being removed by list owner) even though 
    he should be included via an external data source. Users get into the exclusion table, through the standard unsubscribe/delete functions. 
    They get off the exclusion table with the standard subscribe/add functions.
pt_BR: Os usuários listados abaixo estão excluídos-forçados da lista. Atente-se ao fato de que esta funcionalidade é diferente da lista de proibições. Exclusão forçada faz sentido 
    quando uma lista é baseada em fontes de dados externas; graças à exclusão-forçada, um usuário pode ter sua inscrição cancelada (ou ser removido pelo proprietário da lista) embora 
    ele devesse ser incluso por meio de uma fonte de dados externa. Usuários entram na tabela de exclusão-forçada por meio das funções padrões de remoção/cancelamento de inscrição. 
    Eles saem da tabela de exclusão-forçada por meio das funções padrões de inscrição/inserção.

en: Sessions list
pt_BR: Lista de sessões

en: last hit date
pt_BR: data do ultimo acerto

en: start date
pt_BR: data de início

en: hit count
pt_BR: número de acertos

en: remote address
pt_BR: endereço IP remoto:

en: User email
pt_BR: E-mail do usuário

note: (list)
en: You asked to be unsubscribed  from list %1
pt_BR: Você solicitou cancelamento da inscrição na lista '%1'.

en: To confirm
          your request, please click the button below:
pt_BR: Para confirmar
          sua requisição, por favor clique no botão abaixo :

note: (list)
en: I unsubscribe from list %1
pt_BR: Eu cancelei a inscrição na lista '%1'

note: (list,email)
en: You are not subscribed to list %1 with e-mail address %2
pt_BR: Você não está inscrito à lista %1 com o endereço de e-mail %2

en: You might have subscribed with another address.
          Please contact the list owner to help you unsubscribe:
pt_BR: Você deve ter se inscrito com outro endereço.
          Por favor, entre em contato com o proprietário da lista para ajudá-lo a cancelar sua inscrição em:

note: (list)
en: We need to check your identity before validating your unsubscription request for list %1. If you have a user account you should login or create an account. <br/>Otherwise we can send you an email with a validation link inside; please provide your email address below to receive this validation link.
pt_BR: É necessário verificar sua identidade antes de validar sua solicitação de cancelamento de inscrição para lista %1. Caso possua uma conta de usuário, efetue o login, caso contrário, crie uma conta. <br/>Alternativamente pode-se enviar ao seu e-mail de inscrição um e-mail com um link de validação; por favor, insira seu endereço de e-mail de inscrição abaixo para receber tal link de validação.

en: Send me a validation link
pt_BR: Envie-me um link de validação

en: We've sent you an email including a validation link. You should check your mailbox to read this email and use this validation link.
pt_BR: Foi enviado a você um e-mail contendo um link de validação. Verifique sua caixa de e-mail para ler tal mensagem e usar o referido link de validação.

en: Cascading Style Sheet
pt_BR: Folha de Estilo Progressiva (CSS)

en: When not using css_url parameters, sympa deliver a dynamic CSS which is created using a template name css.tt2. Usually this template is comming from Sympa distribution tar. Using this CSS is not a good solution because for each clic, Sympa fcgi server is requested twice. If you use  css_url parameters the style sheet are delivered by your http server. When you install a new Sympa version and start it at the first time, the different CSS files are installed in the directory specified by css_path parameter. So if you want to preserve some site customization from being overwriten when starting a new sympa version, css_path and css_url should not point to the same directory .
pt_BR: Quando não se usa o parâmetro css_url, sympa entrega um CSS dinâmico que é criado usando o modelo de nome css.tt2. Normalmente este modelo vem do pacote-fonte do Sympa. Não é uma boa ideia usar este CSS pois para cada cliqlue, o servidor FCGI do Sympa é requisitado duas vezes. Se você usar o parâmetro  css_url a folha de estilo CSS será entregue pelo seu servidor HTTP (e não pelo FCGI do Sympa). Quando você instala uma nova versão do Sympa e inicia pela primeira vez, os arquivos CSS diferentes são instalados no diretório especificado pelo parâmetro css_path. Então se você quiser prevenir alguma customização de ser sobrescrita quando iniciar o sympa da nova versão, os parâmetros css_path e css_url não devem apontar para o mesmo diretório.

en: static css installation succeed. Reload the current page and/or check sympa logs  to be sure that static css a really in use.
pt_BR: instalação do CSS estático feita com sucesso. Recarregue a página atual e/ou verifique os registros do sympa para se assegurar que o CSS estático está realmente em uso.

en: The css_path parameter is defined, value is
pt_BR: O parâmetro css_path foi definido, o seu valor é

en: the current definition for css location (css_url parameter) is
pt_BR: o local atual da definição de estilo css (css_url_parameter) é

en: install static css
pt_BR: instalar css estático

note: (cssurl)
en: Currently you have not defined the css_path parameter. <strong>You should edit the robot.conf configuration file </strong> (or if not using virtual robot, the sympa.conf file). Setting this parameter allows you to use this page to install static CSS and <strong>make sympa faster</strong>. Don't forget to set parameter css_url, it must be the URL for the directory where css are stored (current value is <a target="test" href="%1">%1</a>).
pt_BR: Você ainda não definiu o parâmetro css_path. <strong> Você deve editar o arquivo de configuração robot.conf </strong> (ou o arquivo sympa.conf, se você não estiver usando o robô virtual). Ajustar esse parâmetro permite que você use esta página para instalar CSS estático e <strong> tornar o sympa mais rápido </strong>. Não esqueça de selecionar o parâmetro css_url, este deve ser a URL do diretório onde o css está (o valor atual é <a target="test"href="%1>%1</a>).

en: Colors
pt_BR: Cores

en: If you are not using css_path and css_url parameters, colors are defined in the robot.conf configuration file. Otherwise, colors are defined in the static CSS. Colors can be changed on your current session using the following color editor. When finished, you may copy the result a new CCS static file. The target is specified by css_path parameter.
pt_BR: Se você não está usando os parâmetros css_path e css_url, as cores serão definidas no arquivo de configuração robot.conf. Caso contrário, as cores serão definidas em um CSS estático. As Cores podem der modificadas na sua sessão atual usando o editor de cores abaixo. Após terminar, você pode copiar o resultado para gerar um novo arquivo CSS estático. O alvo é especificado pelo parâmetro css_path.

en: 
    Be careful: the CSS file is overwritten using css.tt2 template, usually this file is comming from Sympa distribution so your CSS customization may be erased when doing this.
pt_BR: 
    Tenha cuidado: o arquivo CSS é sobrescrito usando o modelo css.tt2, geralmente este arquivo vem do fonte do Sympa então a customização do seu CSS pode ser apagada quando se faz isso.

en: Use the color editor in order to change defined colors. First select the color you want to change and pick a color,then apply it using the test button. The new color is not really installed but it is used only for your own session. When happy with the different colors you choosen, you may save them in a new static CSS.
pt_BR: Use o editor de cores para alterar as cores definidas. Inicialmente selecione a cor que você deseja modificar e escolha a cor, então aplique ela usando o botão de teste. A nova cor não é realmente instalada no entanto é usada apenas na sua própria sessão. Quando estiver satisfeito com as diferentes cores que escolheu, você pode salvá-las em um novo arquivo CSS estático.

en:  pick the color you want to test.
pt_BR:  selecione a cor que deseja testar.

en: Select the parameter you want to change:
pt_BR: Selecione o parâmetro que deseja modificar:

en: test this color in my session
pt_BR: testar esta cor em minha sessão

en: reset colors in my session
pt_BR: reiniciar as cores de minha sessão

en: Install my session colors in a new static CSS
pt_BR: Instalar as cores de minha sessão em um novo arquivo CSS estático

en: Color chart
pt_BR: Quadro de cores

en: Please note that these indications don't cover the exact usage of each color parameter, as it would be far too long to describe. What lies in this table should however give you a correct snapshot of what the color parameters are used for. For more details on rendering, feel free to try changing the colors in your session to see how well all that works.
pt_BR: Por favor, perceba que estas explanações não cobrem o exato uso de cada parâmetro de cor, pois cada descrição seria muito longa para ser escrita. O que é exibido na tabela deveria, no entanto, te dar uma noção correta sobre para o que os parâmetros de cores são usados. Para mais detalhes sobre renderização, sinta-se à vontade para altear as cores de sua sessão para ver como tudo funciona.

en: This table display every colors used in Sympa, with their hexadecimal code
pt_BR: Essa tabela mostra todas as cores utilizadas no Sympa, com seu código hexadecimal

en: parameter
pt_BR: parâmetro

en: parameter value
pt_BR: valor do parâmetro

en: color lookup
pt_BR: busca de cor

en: parameter usage
pt_BR: uso do parâmetro

en: background color of:
pt_BR: cor de fundo de:

en: one out of two lines in tables, alternated with color_14.
pt_BR: uma em cada duas linhas em tabelas, alternadas com color_14

en: main navigation tabs;
pt_BR: Abas principais de navegação;

en: most of the buttons;
pt_BR: maioria dos botões;

en: border colors in the online help.
pt_BR: cores das bordas na ajuda online.

en: font and border color of:
pt_BR: cor de fonte e borda de:

en: almost everything. Exceptions for borders are &lt;TD/&gt; borders; exceptions for fonts are links, buttons and some titles.
pt_BR: quase tudo. Exceções para bordas são &lt;TD/&gt; bordas; exceções para fontes são links, botões e alguns títulos.

en: Background color for the news area of the home page.
pt_BR: Cor do plano de fundo da área de notícias da página inicial.

en: font color of:
pt_BR: cor da fonte de:

en: titles;
pt_BR: títulos;

en: hovered links.
pt_BR: links com mouse em cima

en: all the main interface boxes.
pt_BR: todas as caixas principais da interface

en: buttons;
pt_BR: botões;

en: navigation tabs;
pt_BR: abas de navegação;

en: active option, if you have several buttons representing an alternative.
pt_BR: opção ativa, se houverem vários botões representando uma alternativa.

en: error messages.
pt_BR: mensagens de erro.

en: hovered links;
pt_BR: links com mouse em cima;

en: background color of hovered buttons.
pt_BR: cor de fundo de botões com mouse em cima.

en: main page;
pt_BR: página principal;

en: table headers;
pt_BR: cabeçalhos de tabela;

en: buttons.
pt_BR: botões.

en: border color for forms.
pt_BR: cores de borda para formulários.

en: border color that can be used to isolate some forms.
pt_BR: cor de borda que pode ser usada para isolar alguns formulários.

en: top box;
pt_BR: caixa superior;

en: footer box;
pt_BR: caixa de rodapé;

en: online help buttons;
pt_BR: botões de ajuda online;

en: border color of:
pt_BR: cor de borda de:

en: tables;
pt_BR: tabelas;

en: side menu areas.
pt_BR: áreas de menu lateral

en: editable form areas (text areas, selection lists, etc.).
pt_BR: formulários de áreas editáveis (áreas de texto, listas de seleção, etc.).

en: Default background color of the tables.
pt_BR: Cor de fundo padrão das tabelas.

en: unused
pt_BR: não usado

en: deprecated
pt_BR: obsoleto

en: W3C CSS validation tools
pt_BR: Ferramentas de validação W3C CSS

en: The mailing list server requires a working email address. Please provide your email address below. <p><i>Please note:</i> the email field may be pre-populated.  If it is, then your authentication server has supplied an email address it associates with you.  Whether you enter an address manually or accept the one provided, you will still need to confirm that this is a working email address by entering a confirmation password that will be sent to you.  Please press the "Send me a confirmation password" to continue to the confirmation step.
pt_BR: O servidor de lista de e-mail requer um endereço de e-mail válido. Por favor, informe um endereço de e-mail abaixo. <p><i>Note que:</i>o campo de e-mail pode já estar preenchido.  Se estiver, então seu servidor de autenticação já informou o endereço de e-mail que está associado a você.  Tanto inserindo um endereço manualmente quanto aceitando o preenchido, você ainda precisará confirmar que tal endereço de e-mail é válido inserindo uma senha de confirmação que será enviada a você.  Por favor, clique em "Envie-me uma senha de confirmação" para continuar o passo de confirmação.

en: A confirmation password will be sent to the address you supply, after pressing the button. This will take you to the next screen to confirm that your address is operational.
pt_BR: Uma senha de confirmação será mandada para o endereço que você forneceu, após clicar no botão.
    Isso vai te levar para a próxima tela para confirmar que seu endereço é operacional.

en: Send me a confirmation password
pt_BR: Mande-me uma senha de confirmação

note: (init_email)
en: A confirmation password has been sent to your email address %1.<br />Please check your e-mail box for the message containing the confirmation link.
pt_BR: Uma senha de confirmação foi enviada para seu endereço de e-mail %1.<br />Por favor verifique sua caixa de correio pela mensagem contendo um link de confirmação.

en: Shared document directory size:
pt_BR: Tamanho do diretório de documentos compartilhado:

en: Web archives size:
pt_BR: Tamanho dos arquivos web:

en: Listing subscription to moderate
pt_BR: Listando solicitações de inscrição para aprovação

en: No subscription requests
pt_BR: Sem requisições de inscrição

en: Add selected addresses
pt_BR: Aprovar endereço(s) selecionado(s)

en: Reject selected addresses
pt_BR: Rejeitar endereço(s) selecionado(s)

en: Your list options
pt_BR: Suas opções de lista

en: You are subscribed since
pt_BR: Você é membro desde

en: Receiving mode:
pt_BR: Modo de recebimento:

en: Topic subscription:
pt_BR: Inscrição em tópico:

en: Other (messages not tagged)
pt_BR: Outras (mensagens não marcadas)

en: Disable topics subscription
pt_BR: Desativa inscrição de tópicos

en: Only possible for direct reception modes.
pt_BR: Possível apenas em modos de recepção direta.

note: (list)
en: You requested a subscription to list %1
pt_BR: Você solicitou inscrição na lista '%1'

en: To confirm your request, please click the button below:
pt_BR: Para confirmar seu pedido, por favor clique no botão abaixo:

note: (list)
en: You want to subscribe to list %1
pt_BR: Você quer inscrever-se na lista '%1'

en: Please fill in the form below and then click the validation button
pt_BR: Por favor, preencha o formulário abaixo e clique no botão de validação

note: (list)
en: I subscribe to list %1
pt_BR: Eu assino a lista '%1'

en: To confirm your identity and prevent anyone from subscribing you to
            this list against your will, a message containing an validation link was sent to the e-mail address you provided.
pt_BR: Para confirmar sua identidade e evitar que alguém inscreva você
            nesta lista sem a sua vontade, será enviada
    uma mensagem de confirmação para o email informado,
    contendo um link de validação.

note: (list)
en: Check your mailbox for new messages and click this link. This will confirm your subscription to list %1.
pt_BR: Verifique sua caixa de e-mails para novas mensagens e clique neste link. Isto confirmará sua inscrição na lista %1.

en: Your e-mail address
pt_BR: Seu endereço de e-mail

note: (list)
en: To confirm your subscription to list %1, please enter
            your password below
pt_BR: Para confirmar sua inscrição na lista '%1', por favor digite
            sua senha de acesso abaixo

en: , in addition to the personnal informations requested.
pt_BR: , adicionalmente às informações pessoais requisitadas.

en: e-mail address
pt_BR: endereço de e-mail

en: password
pt_BR: senha

en: My password?
pt_BR: Minha senha?

note: (list)
en: You are already subscribed to list %1
pt_BR: Você já está inscrito na lista '%1'

en: List members
pt_BR: Membros da lista

en: Domain
pt_BR: Domínio

en: Picture
pt_BR: Imagem

en: Reception
pt_BR: Recepção

en: Sources
pt_BR: Fontes

en: Sub date
pt_BR: Data Inscr.

en: bouncing
pt_BR: retornando

note: (u.email)
en: %1's picture
pt_BR: Avatar de %1

en: Suspended
pt_BR: Suspendido

en: Suspended from
pt_BR: Suspendido de

en: to
pt_BR: para

en: indefinite end date
pt_BR: data de fim indefinida

en: No subscription.
pt_BR: Sem inscrição.

en: Toogle selection
pt_BR: Inverter seleção

en: Suspend / Resume the selected lists
pt_BR: Suspender / Reativar as listas selecionadas

en: From:
pt_BR: De:

en: To:
pt_BR: Para:

en: Check this box if you want to suspend your subscription indefinitely.
pt_BR: Clique nesta caixa se você deseja suspender sua inscrição indefinidamente.

en: Suspend my subscriptions
pt_BR: Suspender minhas inscrições

en: Resume my subscriptions
pt_BR: Reativar minhas inscrições

en: Unsubscribe selected lists
pt_BR: Apagar listas selecionadas

en: The link you used is unvalid
pt_BR: O link usado é inválido

en: Sorry, this operation can't be performed
pt_BR: Desculpe, esta operação não pode ser executada

note: (ticket_context.printable_date)
en: A validation link was sent to you on %1.
pt_BR: Um link de validação foi enviado a você em %1.

note: (ticket_context.remote_addr)
en: (the validation link was requested from host %1)
pt_BR: (o link de validação foi requisitado da máquina %1)

en: reason
pt_BR: razão

note: (ticket_context.status)
en: The validation link has already been validated from host %1 .If you did not perform this validation, please report this confidentiality issue to your mail services administrator.
pt_BR: O link de validação já foi validado pela máquina %1. Se você não executou esta validação, por favor, reporte este incidente de confidencialidade ao seu administrador de serviços de e-mail.

en: However, as you are logged in already, you can probably perform the action you requested anyway.
pt_BR: Entretanto, como você já encontra-se logado, você provavelmente poderá executar a ação requisitada.

note: (ticket_context.printable_date)
en: The validation link has expired
pt_BR: O link de validação expirou

en: Please login or request a new validation link
pt_BR: Por favor, efetue login ou requisite um novo link de validação

note: (ticket_context.printable_date)
en: The validation link has an unknow format or has expired
pt_BR: O link de validação possui um formato desconhecido ou já expirou

en: Sympa error - could not display web page
pt_BR: Erro do Sympa - não foi possível exibir a página web

en: Sympa could not deliver the requested page for the following reason:
pt_BR: O Sympa não pôde enviar a página solicitada devido ao seguinte motivo:

en: Please contact the listmaster.
pt_BR: Por favor entre em contato com o Gerente Geral de Listas.

en: Powered by
pt_BR: Provido por

en: Logs view
pt_BR: Registros de visualização

en: Search by:
pt_BR: Buscar por:

en: Message Id
pt_BR: Id de mensagem

en: Search by date from:
pt_BR: Buscar por data a partir de:

en: to:
pt_BR: para:

en: ex: 24-05-2006
pt_BR: ex: 24/05/2006

en: Search by type:
pt_BR: Buscar por tipo:

en: All
pt_BR: Todos

en: Authentication
pt_BR: Autenticação

en: List Management
pt_BR: Gerenciamento da lista

en: User management
pt_BR: Gerenciamento de usuários

en: Web documents management
pt_BR: Gerenciamento de documentos web

en: Search by IP:
pt_BR: Buscar por IP:

en: View
pt_BR: Ver

en: Reset
pt_BR: Reiniciar

en: Search period:
pt_BR: Procurar período:

note: (list)
en: Research was carried out in list <strong>%1</strong>.
pt_BR: Busca foi realizada na lista <strong>%1</strong>!

note: (total_results)
en: %1 results
pt_BR: %1 resultados

en: List
pt_BR: Lista

en: Action
pt_BR: Ação

en: Parameters
pt_BR: Parâmetros

en: Target Email
pt_BR: Email de destino

en: Message ID
pt_BR: Identificador da mensagem

en: Error type
pt_BR: Tipo de erro

en: User Email
pt_BR: Email do usuário

en: User IP
pt_BR: Endereço IP do usuário

en: Service
pt_BR: Serviço

en: view other events related to this message id.
pt_BR: ver outros eventos relacionados a esse id de mensagem.

en: Other events
pt_BR: Outros eventos

en: Default rejection message
pt_BR: Mensagem de rejeição padrão

en: Do Not Notify
pt_BR: Não notifique

en: Web archives are closed.
pt_BR: Arquivos web estão fechados.

en: Web archives are restricted to list subscribers and local domain users.
pt_BR: Arquivos web estão restritos aos assinantes de listas e usuários/as de domínio local.

en: If you are subscribed to the list with a different email address, you should either use that other email address or update your list membership with the new email address.
pt_BR: Se você foi inscrito na lista com um endereço de e-mail diferente, você deve usar este outro endereço ou atualizar a sua inscrição com um novo endereço de e-mail.

en: Web archives are restricted to listmaster.
pt_BR: Arquivo web é restrito ao Gerente Geral de Listas.

en: Web archives are restricted to list owners.
pt_BR: Arquivos web estão restritos aos proprietários de listas.

en: Web archives are restricted to list subscribers.
pt_BR: Arquivos web estão restritos a assinantes de listas.

en: Adding a user to the list is restricted to list owners.
pt_BR: Somente os proprietários da lista podem adicionar usuários a ela.

en: Adding a user to the list is not allowed.
pt_BR: Não é permitido adicionar um usuário à lista.

en: List creation is restricted to local domain users.
pt_BR: A criação de lista é restrita a usuários do domínio local.

en: List creation is restricted to listmaster.
pt_BR: A criação de listas é restrita ao Gerente Geral de Listas.

en: Shared document edition is restricted to list subscribers.
pt_BR: Edição de documentos compartilhados é restrita aos membros da lista.

en: Shared document edition is restricted to list owners.
pt_BR: Edição de documentos compartilhados é restrita aos proprietários da lista.

en: Shared document edition is restricted to list subscribers authenticated with user certificate.
pt_BR: Leitura de documentos compartilhados é restrito aos membros da lista autenticados com certificado.

en: Deleting a user from the list is restricted to list owners.
pt_BR: Remoção de um usuário da lista é resrita aos proprietários.

en: It is not possible to delete a user from the list.
pt_BR: Nâo é possível remover um usuário da lista

en: Shared document reading is restricted to list owners.
pt_BR: Leitura de documentos compartilhados é restrita aos proprietários da lista.

en: Shared document reading is restricted to list subscribers.
pt_BR: Leitura de documentos compartilhados é restrita aos membros da lista.

en: Shared document reading is restricted to list subscribers authenticated with user certificat.
pt_BR: Leitura de documentos compartilhados é restrita aos membros da lista autenticados com certificado.

en: you are not allowed to edit list parameters.
pt_BR: você não tem permissão para editar os parâmetros da lista.

en: List parameter editing is restricted to list owners.
pt_BR: A edição de parâmentros é restrita aos proprietários da lista.

en: The 'global remind' feature is restricted to listmaster.
pt_BR: A função  'global remind' é restrita ao Gerente Geral de Listas.

en: List information is restricted to list subscribers.
pt_BR: Informação da lista é restrita aos membros da mesma

en: The 'invite' feature is unavailable.
pt_BR: A função INVITE está indisponível.

en: The 'invite' feature is restricted to list owners.
pt_BR: A função INVITE é restrita aos proprietários de listas.

en: The 'invite' feature is restricted to list subscribers.
pt_BR: A função INVITE é restrita aos membros da lista.

en: The 'remind' feature is restricted to listmaster.
pt_BR: A função 'remind' é restrita ao Gerente Geral de Listas.

en: The 'remind' feature is restricted to list owners.
pt_BR: O recurso 'remind' é restrito aos proprietários de listas.

en: The 'review' feature is unavailable.
pt_BR: O recurso 'review' não está disponível.

en: The 'review' feature is restricted to list subscribers and local domain users.
pt_BR: O recurso 'review' é restrito aos membros da lista e aos usuários do domínio local.

en: The 'review' feature is restricted to listmaster.
pt_BR: A função 'review' é restrita ao Gerente Geral de Listas.

en: The 'review' feature is restricted to list owners.
pt_BR: O recurso 'review' é restrito aos proprietários de listas.

en: The 'review' feature is restricted to list subscribers.
pt_BR: O recurso 'review' é restrito aos membros da lista.

en: Message distribution in this list is not allowed.
pt_BR: A distribuição de mensagem não é permitida nesta lista.

en: Message distribution in the list is restricted to local domain users.
pt_BR: Inscrição nesta lista é restrita aos usuários do domínio local.

en: Message distribution for this list is restricted to list subscribers and local domain users.
pt_BR: Distribuição de mensagem para esta lista é restrita aos membros e aos usuários do domínio local.

en: Message distribution for this list is restricted to list moderators.
pt_BR: A distribuição de mensagem nesta lista é restrita aos moderadores.

en: Multipart messages are not allowed in this list.
pt_BR: Mensagens multipart não são permitidas nesta lista.

en: Message distribution in the list is restricted to list subscribers.
pt_BR: Distribuição de mensagem na lista é restrita aos membros.

en: Message distribution for this list is restricted to list subscribers check S/MIME signature.
pt_BR: Difusão de mensagem na lista é restrita aos membros com assinatura S/MIME.

en: You are not allowed to subscribe to this list.
pt_BR: Você não tem permissão para ser inscrito nesta lista.

en: Subscription to this list is restricted to local domain users.
pt_BR: Inscrição nesta lista é restrita aos usuários do domínio local.

en: Subscription to this list requires S/MIME signature.
pt_BR: A inscrição nesta lista requer assinatura S/MIME.

en: Topics visibility is restricted to listmaster.
pt_BR: Visibilidade dos tópicos é restrita ao Gerente Geral de Listas.

en: Topics visibility is restricted to identified users.
pt_BR: Visibilidade dos tópicos está restrita a usuários/as identificados/as.

en: It is not possible to unsubscribe from this list.
pt_BR: Não é possivel se deinscrever desta lista.

en: List is private: You can not read the archives.
pt_BR: Lista privada: Você não pode ler os arquivos de mensagem.

en: List is private: You can not browse available files.
pt_BR: Esta lista é privada: você não pode navegar pelos arquivos disponíveis

en: The MODINDEX command is restricted to moderators.
pt_BR: O comando MODINDEX é restrito aos moderadores.

en: This action is restricted to list owners or moderators.
pt_BR: Essa ação é restrita aos proprietários ou moderadores de listas.

en: This action is restricted to moderators.
pt_BR: Essa ação é restrita a moderadores.

en: This action is restricted to list owners.
pt_BR: Essa ação é restrita aos proprietários de listas.

en: This action is restricted to listmasters.
pt_BR: Esta ação é restrita ao Gerente Geral de Listas.

en: This action is restricted to listmasters or list owners.
pt_BR: Esta ação é restrita ao Gerente Geral de Listas e a proprietários de listas.

en: This action is restricted to listmasters or privileged list owners.
pt_BR: Esta ação é restrita ao Gerente Geral de Listas e a proprietários de listas com privilégios.

en: This action is restricted to document author, listmasters or privileged list owners.
pt_BR: Esta ação é restrita ao autor do documento, ao Gerente Geral de Listas e aos proprietários de listas.

en: This action is restricted to privileged list owners.
pt_BR: Esta ação é restritra a proprietários de lista com privilégios.

note: (role,right)
en: Right on this action is '%2' for a '%1'.
pt_BR: O certo nesta ação é '%2' para '%1'.

note: (role,right)
en: You need to login.
pt_BR: Você precisa se autenticar.

note: (role,right)
en: This action is impossible because editing is a moderated function.
pt_BR: Essa ação é impossível porque editar é uma edição moderada.

note: (role,right)
en: This action is impossible for directories because editing is a moderated function.
pt_BR: Essa ação é impossível para diretórios pois a edição é uma função moderada.

en: The list is closed.
pt_BR: A lista está fechada

en: you are not allowed to perform this action.
pt_BR: você não tem permissão para executar esta ação.

note: (list.name)
en: Unsubscribed from %1
pt_BR: Cancelada a inscrição na lista %1

note: (user.email,list.name,list.host)
en: Your email address (%1) has been removed from list %2@%3
pt_BR: Seu endereço de e-mail "%1" foi removido da lista %2@%3

en: bye !
pt_BR: tchau !

en: near expiration of your certificate
pt_BR: próximo da expiração do seu certificado

note: (expiration_date)
en: Your authentification certificate will expire on %1.
pt_BR: Seu certificado de autenticação expirará em %1.

en: The certificate subject is:
pt_BR: O assunto do certificado é:

en: You won't receive the signed messages from your lists.
pt_BR: Você não receberá as mensagens assinadas de suas listas.

note: (conf.email,conf.host)
en: To receive them again, renew your certificate with your certification authority
    and send a signed message to %1@%2
    or
    click:
pt_BR: Para recebê-las novamente, renove seu certificado com sua autoridade certificadora
    e envie uma mensagem assinada para %1@%2
    ou
    clique :

en: Results of your commands
pt_BR: Resultados dos seus comandos

en: Command has been performed:
pt_BR: O comando foi executado:

en: These commands have been performed:
pt_BR: Os seguintes comandos foram executados :

en: Your message signature was successfully verified using S/MIME.
pt_BR: A assinatura da sua mensagem foi corretamente verificada utilizando S/MIME.

en: Your message contain a DKIM signature. It was succesfully verified
pt_BR: Sua mensagem contém uma assinatura DKIM. A mesma foi verificada com sucesso.

en: Your request to subscribe/unsubscribe has been forwarded to the list's
    owners for approval. You will receive a notification when you have
    been subscribed (or unsubscribed) to the list.
pt_BR: Sua solicitação para inscrever-se/desinscrever-se foi encaminhada para aprovação
    pelos proprietários da lista. Você receberá uma notificação assim que
    for inscrito (ou desenscrito) da lista.

note: (notice.email,notice.listname)
en: Information regarding user %1 has been updated for list %2.
pt_BR: Informações relacionadas ao usuário '%1' foram atualizadas na lista '%2'.

note: (notice.email,notice.listname)
en: User %1 is now subscriber of list %2.
pt_BR: Usuário '%1' agora é membro da lista '%2'.

note: (notice.email,notice.listname)
en: User %1 has been invited to subscribe in list %2.
pt_BR: O usuário %1 foi convidado a se inscrever na lista %2.

note: (notice.total,notice.listname)
en: Subscription reminder sent to each of %1 %2 subscribers.
pt_BR: Lembrete de inscrição enviado para cada um dos %1 %2 membros.

note: (notice.count)
en: The Reminder has been sent to %1 users.
pt_BR: O lembrete foi enviado para os usuários %1

note: (notice.email,notice.listname)
en: The user %1 has been removed from the list %2.
pt_BR: O usuário %1 foi removido da lista %2.

note: (notice.listname)
en: Your configuration regarding list %1 has been updated.
pt_BR: Sua configuração relacionada à lista %1 foi atualizada.

note: (notice.cmd)
en: Command '%1' found: ignoring end of message.
pt_BR: Comando '%1' encontrado: ignorando o fim da mensagem.

note: (notice.listname)
en: There is no message to moderate for list '%1'.
pt_BR: Não há mensagem para avaliação enviada para a lista '%1'.

en: Command has been rejected:
pt_BR: O comando foi rejeitado:

en: These commands have been rejected:
pt_BR: Os seguintes comandos foram rejeitados:

en: Command has failed:
pt_BR: Comando falhou:

en: These commands have failed:
pt_BR: Os seguintes comandos falharam:

en: Command not understood: ignoring end of message.
pt_BR: Comando não entendido: ignorando o fim da mensagem.

en: Your message was not a multipart/signed message or Sympa could not verify the signature 
    (be aware that Sympa can't check signature if you use the subject header to write a command).
pt_BR: Sua mensagem não foi do tipo "multipart/signed" ou o Sympa não pôde verificar a assinatura
    (esteja atento ao fato de que o Sympa não pode verificar a assinatura se você usar o cabeçalho de assunto para escrever um comando).

en: Command syntax error.
pt_BR: Erro de sintaxe no comando.

note: (u_err.listname) (glob.listname) (listname)
en: List '%1' does not exist.
pt_BR: A lista '%1' não existe.

note: (u_err.listname)
en: %1 mailing list does not provide subscriber preferences.
pt_BR: A lista %1 não fornece opções de inscrição.

note: (u_err.email,u_err.listname)
en: Your e-mail address %1 has not been found in the list %2. Maybe
    you subscribed from a different e-mail address ?
pt_BR: Seu endereço de e-mail %1 não foi encontrado na lista %2. Talvez você tenha se inscrevido com um endereço de e-mail diferente.

note: (u_err.email,u_err.listname)
en: E-mail address %1 has not been found in the list %2.
pt_BR: Endereço de e-mail '%1' não foi encontrado na lista '%2'.

note: (u_err.listname)
en: List %1 does not accept the DIGEST mode. 
    Your configuration regarding this command has not been updated.
pt_BR: A lista '%1' não aceita o modo RESUMO. 
    Sua configurtação com relação à este comando não foi atualizada.

en: This list archive is empty.
pt_BR: O arquivo desta lista está vazio.

en: Required file does not exist.
pt_BR: Arquivo necessário não existe.

note: (u_err.listname)
en: List %1 has no subscriber.
pt_BR: Lista '%1' não possui membros inscritos.

note: (u_err.email,u_err.listname)
en: The User '%1' is already subscriber of list '%2'.
pt_BR: O usuário '%1' já é membro da lista '%2'.

note: (u_err.command)
en: The authentication process failed.
    You probably confirmed your %1 using a different
    email address. Please try using your canonical address.
pt_BR: O processo de autenticação falhou.
    Você provavelmente confirmou seu %1 usando um endereço
    de e-mail diferente. Por favor, tente usar seu endereço canônico.

en: Command has failed because of an internal server error:
pt_BR: Comando falhou devido a um erro interno do servidor:

en: These commands have failed because of an internal server error:
pt_BR: Os seguintes comandos falharam devido a um erro interno do servidor:

en: Ignoring message body not in text/plain, please use text/plain only (or put your command in the subject).
pt_BR: Ignorando corpo de mensagem que não está em texto plano (não HTML), por favor, utilize texto plano apenas (ou insira seu comando no campo de assunto).

en: No command found in message.
pt_BR: Não há comandos na mensagem.

en: Ignoring message because of an internal server error.
pt_BR: Ignorando mensagens devido a um erro interno do servidor.

note: (conf.wwsympa_url)
en: For further information, check the mailing list web site %1
pt_BR: Para mais informações cheque o site da lista %1

en: Your document has been installed.
pt_BR: Seu documento foi instalado.

note: (filename,list.name,list.host,installed_by)
en: Your document %1 for list %2@%3
    has been installed by %4 list editor.
pt_BR: Seu documento %1 para a lista %2@%3
    foi instalado pelo editor da lista %4.

en: The list document repository:
pt_BR: O repositório de documentos da lista:

en: Your document has been rejected.
pt_BR: Seu documento foi rejeitado.

note: (filename,list.name,list.host,rejected_by)
en: Your document %1  for list %2@%3
    has been rejected by %4 list editor.
pt_BR: Sua documentação %1 __ para a lista %2@%3
    foi rejeitada pelo editor da lista %4.

note: (list.name,date)
en: %1 Digest %2
pt_BR: Sumário de %2 da lista %1

en: Table of contents:
pt_BR: Tabela de conteúdo:

note: (list.name,date)
en: End of %1 Digest %2
pt_BR: Fim do sumário %1 de %2

note: (list.name)
en: Removed from %1
pt_BR: Removido de %1

note: (user.email,list.name,list.host)
en: Your address (%1) has been removed from list
    %2@%3
    because you didn't confirm your subscription.
pt_BR: Seu endereço '%1' foi removido da lista
    '%2@%3'
    porque você não confirmou sua inscrição.

en: You can subscribe again:
pt_BR: Você pode inscrever-se novamente:

note: (list.name)
en: resubscription to %1
pt_BR: reinscrição para %1

note: (list.name,list.host,user.email)
en: You have been subscriber of list %1@%2 with email %3 for 1 year or more;
pt_BR: Você foi usuário da lista '%1@%2' com endereço de e-mail '%3' por um ano ou mais;

en: Everything about this list:
pt_BR: Tudo sobre esta lista:

en: Unsubscription:
pt_BR: Cancelamento de inscrição:

note: (list.name)
en: Archive of %1, file %2
pt_BR: Arquivo de '%1', documento %2

note: (list.name,date)
en: End of digest for list %1 - %2
pt_BR: Fim do sumário para a lista %1 - %2

en: Subscription summary
pt_BR: Sumário de inscrições

note: (user.email)
en: Summary of your subscription (using the e-mail %1).
pt_BR: Resumo de suas inscrições (usando o e-mail %1).

en: If you want to unsubscribe from some list, please save this mail.
pt_BR: Se você quer cancelar a inscrição em alguma lista, por favor grave este email

en: For each list here is a mail address to use if you want to unsubscribe.
pt_BR: Para cada lista aqui existe um endereço de e-mail para uso caso queira cancelar sua inscrição.

en: User guide
pt_BR: Guia do usuário

en:                        (Automatic Mailing System)
pt_BR:                        (Sistema de E-mail Automático)

en:                                 User's Guide
pt_BR:                                 Guia de Usuário

en: SYMPA is an electronic mailing-list manager that automates list management functions such as subscriptions, moderation, and archive management.
pt_BR: SYMPA é um gerenciador de listas de correio eletrônico que automatiza o gerenciamento de funções de listas como inscrições, moderação e gerenciamento de arquivos.

note: (conf.sympa)
en: All commands must be sent to the electronic address %1
pt_BR: Todos os comandos devem ser mandados para o endereço eletrônico %1

en: You can put multiple commands in a message. These commands must appear in the message body and each line must contain only one command.
pt_BR: Você pode inserir múltiplos comandos em uma mensagem. Estes comandos devem aparecer no corpo de mensagem e cada linha deve conter apenas um comando.

en: Available commands are:
pt_BR: Comandos disponíveis:

en: HELp                        * This help file
pt_BR: AJUDA                          * Esse arquivo de ajuda

en: INFO <list>                 * Information about a list
pt_BR: INFO <list>                  * Informação sobre a lista

en: LISts                       * Directory of lists managed on this node
pt_BR: LISts                       **Diretório de listas gerenciadas neste ponto

en: REView <list>               * Displays the subscribers to <list>
pt_BR: REView <list> * Mostra os membros para <list>

en: WHICH                       * Displays which lists you are subscribed to
pt_BR: QUAIS * Mostra em quais listas você está inscrito

en: SUBscribe <list> <name>     * To subscribe or to confirm a subscription to <list>.
pt_BR: SUBSCRIBE <list> <name>  *  Para se inscrever ou confirmar uma inscrição para <list>.

en: UNSubscribe <list> <EMAIL>  * To quit <list>. <EMAIL> is an optional email address, useful if different from your "From:" address.
pt_BR: UNSubscribe <list> <EMAIL>   * Para sair de <list>. <EMAIL> é um endereço de e-mail opcional, útil se for diferente do seu endereço de origem (From).

en: UNSubscribe * <EMAIL>       * To quit all lists.
pt_BR: Desinscrever * <EMAIL> * Para sair de todas as listas.

en: SET <list>|* NOMAIL         * To suspend the message reception for <list>
pt_BR: SET <list>|* NORMAL             Para suspender a recepção da mensagem para <list>

en: SET <list>|* DIGEST         * Message reception in compilation mode
pt_BR: SET <list>|* DIGEST                   * Recepção de mensagem no modo de compilação

en: SET <list|*> DIGESTPLAIN    * Message reception in compilation mode, sent as a plain text email with all attachments
pt_BR: SET <list|*> DIGESTPLAIN           * Recepção da mensagem no modo de compilação, enviada como um email de texto plano com todos os anexos

en: SET <list>|* SUMMARY        * Receiving the message index only
pt_BR: SET <list>|* SUMMARY               * Recebendo somente o índice de mensagem

en: SET <list>|* NOTICE         * Receiving message subject only
pt_BR: SET <list>|* NOTICE                  * Recebendo somente o assunto da mensagem

en: SET <list>|* MAIL           * <list> reception in normal mode
pt_BR: SET <list>|* MAIL           * <list> recepção em modo normal

en: SET <list>|* CONCEAL        * To become unlisted (hidden subscriber address)
pt_BR: SET <list> |* CONCEAL * para não ser listado (endereço de membro oculto)

en: SET <list>|* NOCONCEAL      * Subscriber address visible via REView
pt_BR: SET <list>|* NOCONCEAL      * Endereço do membro visivel por REView

en: INDex <list>                * <list> archive file list
pt_BR: INDex <list> * LIsta dos arquivos de <list>

en: GET <list> <file>           * To get <file> of <list> archive
pt_BR: GET <list> <file> * Para pegar <file> do arquivo de <list>

en: LAST <list>                 * Used to received the last message from <list>
pt_BR: ULTIMO <list> Usado para receber a ultima mensagem da <list>

en: INVITE <list> <email>       * Invite <email> for subscription in <list>
pt_BR: INVITE <list> <email> * Convidar <email> para se inscrever em <list>

en: CONFIRM <key>               * Confirmation for sending a message (depending on the list configuration)
pt_BR: CONFIRMA <key> * Confirmação para enviar mensagem (dependendo da configuração da lista)

en: QUIT                        * Indicates the end of the commands (to ignore a signature)
pt_BR: QUIT                                    * indica o fim dos comandos (para ignorar uma assinatura)

en: The following commands are available only for lists owners or moderators:
pt_BR: Os seguintes comandos estão disponíveis apenas para proprietários ou moderadores/as:

en: ADD <list> user@host Full name  * To add a user to a list
pt_BR: ADICIONAR <list> user@host Nome Completo * Para adicionar um usuário a uma lista

en: DEL <list> user@host            * To delete a user from a list
pt_BR: DEL <list> user@host          * Para remover um usuário da lista

en: STATS <list>                    * To consult the statistics for <list>
pt_BR: STATS <list>                    *  Para consultar as estatísticas de <list>

en: REMIND <list>                   * Send a reminder message to each subscriber (this is a way to inform anyone what is his real subscribing email).
pt_BR: REMIND <list> * Manda uma mensagem de lembrança para cada membro (esse é um modo para informar a todos qual é o seu real e-mail de inscrição).

en: DISTribute <list> <key>        * Moderation: to validate a message
pt_BR: Distribute <list> <key> * Moderação: para validar uma mensagem

en: REJect <list> <key>            * Moderation: to reject a message
pt_BR: REJect <list> <key> * Moderação: rejeitando uma mensagem

en: MODINDEX <list>                 * Moderation: to view the list of messages to moderate
pt_BR: Reject <list> * Avaliação: ver a lista de mensagens para avaliação

en: Powered by Sympa
pt_BR: Provido por Sympa

note: (list.name)
en: Archives index of list %1
pt_BR: Index de  arquivos da lista '%1'

note: (list.name,list.host)
en: Information regarding list %1@%2:
pt_BR: Informação sobre a lista '%1@%2':

note: (list.subject)
en: Subject          : %1
pt_BR: Assunto:          %1

note: (o.gecos)
en: Owner             : %1
pt_BR: Proprietário      :%1

note: (e.gecos)
en: Moderator         : %1
pt_BR: Moderador       :%1

note: (subscribe)
en: Subscription      : %1
pt_BR: Inscrição         :%1

note: (unsubscribe)
en: Unsubscription    : %1
pt_BR: Cancelamento de inscrição : %1

note: (send)
en: Sending messages  : %1
pt_BR: Enviando mensagens : %1

note: (review)
en: Review subscribers: %1
pt_BR: Revisar membros : %1

note: ('')
en: Reply to           : %1
pt_BR: Responder para : %1

note: (max_size)
en: Maximum size      : %1
pt_BR: Tamanho máximo : %1

note: (digest)
en: Digest            : %1
pt_BR: Resumo : %1

note: ('')
en: Receiving modes   : %1
pt_BR: Modos de recebimento   : %1

note: (url)
en: Homepage          : %1
pt_BR: Página pessoal : %1

note: (list.name)
en: Invitation to join list %1
pt_BR: Convite para entrar na lista '%1'

note: (list.subject)
en: This list is about %1, so you are probably concerned.
pt_BR: Essa lista é sobre %1, então você provavelmente se interessa.

en: To subscribe just hit the following link:
pt_BR: Para se inscrever clique no link abaixo:

note: (conf.sympa,subject)
en: Or send a message to %1 with subject: "sub %2"
pt_BR: Ou envie uma mensagem para %1 com assunto: "sub %2"

en: If you don't want to subscribe just ignore this message.
pt_BR: Se você não deseja se inscrever, ignore esta mensagem.

note: (list.name) (new_listname)
en: %1 mailing list creation
pt_BR: %1 criação de lista de email

note: (list.name,list.host)
en: %1@%2 mailing list has been activated by listmaster.
pt_BR: a lista %1@%2 foi ativada pelo administrador das listas.

en: homepage
pt_BR: pagina inicial

note: (list.name)
en: %1 admin page
pt_BR: %1 página de administração

note: (list.name,list.host)
en: %1@%2 mailing list has been rejected by listmaster.
pt_BR: a lista de emails %1@%2 foi rejeitada pela listmaster.

en: List unknown
pt_BR: Lista desconhecida

en: This is an automatic response sent by Sympa Mailing Lists Manager.
pt_BR: Esta é uma resposta automática mandada pelo Gerenciador de Listas de Correio Sympa

en: The following address is not a known mailing list:
pt_BR: O endereço a seguir não corresponde a uma lista de emails conhecida:

en: To find out the correct listname, ask for this server's lists directory:
pt_BR: Para descobrir o nome correto da lista, solicite pelo catálogo de listas deste servidor:

note: (conf.listmaster_email,conf.host)
en: For further information, please contact %1@%2
pt_BR: Para mais informações, por favor entre em contato com '%1@%2'

note: (list.name)
en: Shared document to be approved for %1
pt_BR: Documento compartilhado a ser aprovado para %1

note: (list.name,filename,who,conf.wwsympa_url)
en: There are new shared documents in list %1: 
    	%2
    
    	from %3
    
    To moderate these document: 
    %4/modindex/%1
pt_BR: Existem novos documentos compartilhados na lista '%1': 
    	'%2'
    
    	 de '%3'
    
    Para avaliar estes documentos: 
    %4/modindex/%1

note: (list.name,filename,who,conf.wwsympa_url)
en: There is a new shared document in list %1: 
    	%2 from %3
    
    To moderate this document: 
    %4/modindex/%1
pt_BR: Existem novos documentos compartilhados na lista '%1': 
    	 '%2 de '%3'
    
    Para avaliar estes documentos: 
    %4/modindex/%1

note: (list.name,type)
en: Moderators List %1 / %2
pt_BR: Lista de moderadores %1 / %2

note: (list.name,list.host,email)
en: List "%1@%2" creation request from %3
pt_BR: Requisição de criação da lista '%1@%2' de %3

note: (email,list.name)
en: %1 requested creation of list "%2"
pt_BR: %1 pediu para criar a lista "%2"

en: To activate/delete this mailing list:
pt_BR: Para ativar/remover esta lista:

note: (email,old_listname,new_listname)
en: %1 has copied list "%2" as a new list "%3"
pt_BR: %1 renomeou lista '%2' para '%3'

note: (list.name)
en: List "%1" renaming
pt_BR: Renomeando a lista "%1"

note: (email,old_listname,new_listname)
en: %1 has renamed list "%2" to "%3"
pt_BR: %1 renomeou lista '%2' para '%3'

en: No DataBase
pt_BR: Sem banco de dados

note: (db_name)
en: Cannot connect to database %1, still trying...
pt_BR: Não é possível conectar à base de dados %1, ainda tentando...

note: (db_type)
en: No DataBase Driver for %1
pt_BR: Sem driver de banco de dados para %1

note: (db_type)
en: No Database Driver installed for %1; you should download and install DBD::%1 from CPAN.
pt_BR: Não existe driver de banco de dados instalado para %1; você deve fazer o download e instalar DBD::%1 do CPAN

en: Previous process crashed
pt_BR: Página anterior travou

en: Previous process has died unexpectedly.
pt_BR: O processo anterior morreu inesperadamente.

note: (crash_date)
en: Date of crash: %1
pt_BR: Data do travamento: %1

en: Errors:
pt_BR: Erros:

en: Check log file for further details.
pt_BR: Verifique os registros para mais detalhes.

en: Upgrade procedures failed
pt_BR: Os procedimentos de atualização falharam

en: Sympa encountered the following error while running upgrade procedures:
pt_BR: O Sympa encontrou o seguinte erro durante os procedimentos de atualização:

en: Database structure updated
pt_BR: Estrutura do banco de dados atualizada

note: (db_name)
en: The database structure has been updated; check log file for further details:
pt_BR: A estrutura do banco de dados foi atualizada; verifique o arquivo de log para mais detalhes:

en: DataBase connection restored
pt_BR: Conexão ao banco de dados restaurada.

note: (db_name)
en: Connection to database %1 restored.
pt_BR: Conexão ao banco de dados '%1' restaurada.

en: Bulk mailer error
pt_BR: Erro no envio de e-mail em massa

note: (listname)
en: Sympa failed to store a message for list %1 in the bulk mailer. You should check log files !!
pt_BR: Sympa falhou ao armazenar a mensagem para lista '%1' no envio de e-mail em massa. Verifique os arquivos de log !!

en: Loop detected
pt_BR: Loop detectado

en: A loop has been detected with the following message
pt_BR: Um laço - loop - foi detectado na seguinte mensagem

en: Antivirus scan failed
pt_BR: Busca por vírus falhou

en: The antivirus scan has failed while processing the following file:
pt_BR: A procura do antivirus falhou ao processar o seguinte arquivo:

en: The returned error message:
pt_BR: Mensagem de erro retornada:

en: Parameter error
pt_BR: Erro de parâmetro

note: (par_name,par_value)
en: The value for parameter %1 was badly defined: %2
pt_BR: O valor para o parâmetro %1 foi mal definido: %2

note: (action)
en: %1 impossible.
pt_BR: %1 impossível.

en: See logs for more details.
pt_BR: Veja os registros da lista para mais detalhes.

en: Unable to create directory
pt_BR: Não foi possível criar a pasta

note: (dir)
en: Sympa could not create directory %1
pt_BR: Sympa não pode criar o diretório %1

en: A message archiving failed
pt_BR: O arquivamento de uma mensagem falhou

note: (file,bad)
en: Sympa could not archive message '%1'. Moving it into directory '%2'.
pt_BR: Sympa não pode arquivar a mensagem '%1'. Movendo-a para o diretório '%2'.

en: A bounce management failed
pt_BR: Gerenciamento de retornos falhou

note: (file,bad)
en: Sympa could not handle bounce message '%1'. Moving it into directory '%2'.
pt_BR: Sympa não pôde manipular mensagem de retorno '%1'. Movendo-a para o diretório '%2'.

note: (error)
en: Error: %1
pt_BR: Erro: %1

en: incorrect format of edit_list.conf
pt_BR: formato incorreto de edit_list.conf

en: edit_list.conf format has changed:
    'default' is no more accepted for a population.
pt_BR: o formato do arquivo edit_list.conf foi modificado:
    'default' não é mais aceito para uma população.

note: (param0)
en: Refer to documentation to adapt %1.
pt_BR: Consulte a documentação para adaptar %1.

note: (param0)
en: Until then we recommend your remove %1;
    default configuration will be used.
pt_BR: Até lá, recomendamos que você remova %1;
    configuração padrão será utilizada.

note: (listname)
en: subscribers update failed for list %1
pt_BR: atualização de membros falhou para lista '%1'

en: Sympa could not include subscribers from the following external data sources:
pt_BR: O Sympa não pôde incluir membros da fonte de dados externa:

note: (e.name,e.type)
en: Include of datasource %1 (type %2) failed.
pt_BR: Inclusão de fonte de dados %1 (tipo %2) falhou.

en: Check Sympa log files for more precise information
pt_BR: Verifique os arquivos de log do Sympa para informações mais precisas

note: (param0)
en: admins update failed for list %1
pt_BR: atualização de administração da lista %1 falhou

en: Sympa could not include admins from external data sources; the database or LDAP directory might be unreachable.
pt_BR: O Sympa não pôde incluir administradores da fonte de dados externa; o banco de dados ou diretório LDAP não está acessível.

note: (param0)
en: list %1 in status error_config
pt_BR: lista %1 no status de error_config

note: (param0)
en: No owner is defined for list %1.
pt_BR: Nenhum propprietário foi definido para a lista '%1'.

en: The list status has been set to error_config.
pt_BR: O status da lista foi ajustado ao error_config.

en: Check Sympa log files for more precise information.
pt_BR: Verifique os arquivos de log do Sympa para informações mais precisas.

note: (param0)
en: List owner/editor email changes
pt_BR: Alterações no proprietário ou editor de listas

note: (previous_email,new_email)
en: Member %1 has changed his owner/editor email address to %2. This change has been performed for the following lists:
pt_BR: Membro %1 alterou seu endereço de proprietário/editor para %2. Essa alteração foi realizada nas seguintes listas:

note: (list.name)
en: List %1: Failed to change admin email address
pt_BR: Lista %1: Falha ao alterar endereço de e-mail do administrador

note: (current_email,new_email,datasource)
en: Admin %1 could not change his admin email address (new email address is %2) because he is included via a the following data sources: %3.
    
    If you are able to do so, you should probably update these data sources with this person's new email address.
pt_BR: Administrador %1 não pôde alterar seu endereço de e-mail de administração (novo endereço de e-mail é %2) pois ele já está incluso por meio das seguintes fontes de dados: %3.
    
    Se você possui permissão, você provavelmente deveria alterar tais fontes de dados com o novo endereço de e-mail da pessoa.

note: (param0,param1)
en: Errors occured while copying family %2 file in list %1 directory.
pt_BR: Ocorreram erros ao copiar a família %2 no diretório da lista %1.

note: (param0,param1)
en: List %1 configuration does not respect family %2 rules.
pt_BR: A configuração da lista '%1' não respeita as regras da família '%2'.

note: (param0,param1)
en: Sympa could not check family %2 rules with list %1 param_constraint.conf file.
pt_BR: O Sympa não pôde verificar as regras da família %2 com a lista %1 do arquivo param_constraint.conf.

en: errors in param_constraint.conf file
pt_BR: erros no arquivo param_contraint.conf

note: (param0)
en: Error(s) found in the file %1.
pt_BR: Erro(s) encontrado(s) no arquivo %1.

en: File removed
pt_BR: Arquivo removido

note: (param0)
en: The following file has been removed: %1
pt_BR: O seguinte arquivo foi removido: %1

note: (param1)
en: A backup of the file has been made: %1
pt_BR: Um backup do arquivo foi criado: %1

note: (param0,param1)
en: Sympa could not load family %2 for list %1.
pt_BR: Sympa não pode carregar a família %2 para lista %1.

note: (param0,param1)
en: Failed to instantiate family %2 for list %1
pt_BR: Falha ao instanciar a família %2 para a lista %1

note: (param0,param1)
en: Sympa could not modify list %1 (Family %2)
pt_BR: Sympa não pode modificar a lista %1 (Família %2)

note: (list.name)
en: List %1 automatic bounce management
pt_BR: Administração automática de devolução da lista '%1'

note: (total,list.name)
en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    notified that they might be removed from list %2:
pt_BR: Devido ao fato de recebermos MUITOS relatórios de não entrega de mensagens, os %1 membros listados abaixo foram notificados de que podem ser removidos da lista '%2':

note: (total,list.name)
en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    removed from list %2:
pt_BR: Devido ao fato de recebermos MUITOS relatórios de não entrega de mensagens, os %1 membros listados abaixo foram removidos da lista '%2' :

note: (total,list.name)
en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    selected by Sympa as severe bouncing addresses:
pt_BR: Devido ao fato de recebermos MUITOS relatórios de não entrega de mensagens, os %1 membros listados abaixo foram selecionados pelo Sympa como fortes endereços inválidos :

en: Managing bouncing subscribers:
pt_BR: Gerenciar membros com problema de recebimento :

note: (list.name)
en: Listmaster: internal server error
pt_BR: Gerente Geral de Listas: erro interno no servidor

note: (who)
en:  User %1 has encountered an internal server error
pt_BR:  Usuário %1 encontrou um erro interno do servidor

note: (error)
en: The following error occurred while managing bounces: %1
pt_BR: O seguinte erro ocorreu enquanto gerenciando retornos: %1

en: Web interface
pt_BR: Interface web

en: Unable to change directory.
pt_BR: Impossível mudar de pasta.

en: The authentication server name is not defined.
pt_BR: O nome do servidor de autenticação não está definido.

en: auth.conf error: either email_http_header or ldap_host/ldap_get_email_by_uid_filter entries should be defined.
pt_BR: erro em auth.conf: uma das opções 'email_http_header' ou 'ldap_host/ldap_get_email_by_uid_filter' devem ser definidas.

note: (name)
en: Unkown authentication service %1.
pt_BR: Serviço de autenticação %1 desconhecido.

note: (user)
en: Add user '%1' in DB failed.
pt_BR: Não foi possível adicionar o usuário '%1' ao Banco de Dados

note: (user)
en: Update user '%1' in DB failed
pt_BR: Atualização do usuário '%1' no Banco de dados falhou

note: (old_email)
en:  (old email: %1)
pt_BR:  (e-mail antigo: '%1')

note: (sub)
en: Add subscriber '%1' in DB failed.
pt_BR: Não foi possível adicionar o membro '%1' ao Banco de Dados

note: (sub,old_email)
en: Update subscriber '%1' in DB failed
pt_BR: Falha na atualização do membro '%1' no banco de dados

note: (sub)
en: Delete subscriber '%1' in DB failed.
pt_BR: Falha ao remover o membro '%1' do banco de dados.

note: (old_email)
en: Delete user in DB for old email '%1' failed.
pt_BR: Remoção de usuário no banco de dados para email antigo '%1' falhou.

note: (email,list.name)
en: Subscriber '%1' is not found in list %2.
pt_BR: Membro '%1' não foi encontrado na lista '%2'.

note: (filepath)
en: Unable to read file: '%1'.
pt_BR: Não foi possível ler o arquivo: '%1'.

note: (filepath)
en: Unable to write file: '%1'.
pt_BR: Não foi possível gravar o arquivo: '%1'.

note: (file)
en: Unable to open file '%1'.
pt_BR: Não foi possível abrir '%1'.

note: (directory)
en: Unable to open directory '%1'.
pt_BR: Não foi possível abrir o diretório '%1'.

note: (dir)
en: Unable to create directory '%1'.
pt_BR: Impossível criar pasta '%1'.

note: (spool)
en: Unable to open spool '%1'.
pt_BR: Não foi possível abrir o spool '%1'.

note: (msg)
en: Unable to get message '%1'.
pt_BR: Não foi possível pegar a mensagem '%1'.

note: (old,new)
en: Unable to rename file '%1' into '%2'.
pt_BR: Não foi possível renomear o arquivo '%1' para '%2'.

note: (old,new)
en: Unable to rename directory '%1' into '%2'.
pt_BR: Não foi possível renomear o diretório '%1' para '%2'.

note: (file)
en: Unable to erase file '%1'.
pt_BR: Não foi possível apagar o arquivo '%1'.

note: (from,list.name)
en: Unable to send command DISTRIBUTE from '%1' to list '%2'.
pt_BR: Não foi possível enviar o comando DISTRIBUTE de '%1' para a lista '%2'.

note: (dir)
en: No HTML version of the message available in '%1'.
pt_BR: Nenhuma versão HTML da mensagem disponível em '%1'.

note: (list.name)
en: Unable to update file config_changes for list '%1'.
pt_BR: Não foi possível atualizar o arquivo config_changes para a lista '%1'.

note: (month,list.name)
en: Unable to find month '%1' for list '%2'
pt_BR: Não foi possível encontrar o mês '%1' para a lista '%2'

note: (dir) (path)
en: : unable to read '%1'.
pt_BR: : não é possível ler '%1'.

note: (arc_file,list.name,path)
en: Unable to find archive '%1' for list '%2'
pt_BR: Não foi possível encontrar o arquivo '%1' para a lista '%2'

note: (list.name)
en: Unable to find archive for list '%1'
pt_BR: Não foi possível encontrar o arquivo da lista '%1'

en: Unable to send archive: no message id found.
pt_BR: Não foi possível enviar o arquivo : não foi encontrado o id da mensagem.

note: (msgid)
en: No message found in archives matching Message-ID '%1'.
pt_BR: Não há mensagem nos arquivos que tenham a identificação '%1'.

note: (list.name)
en: Cannot save config file for list '%1'.
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo de configuração para a lista '%1'.

en: Failed to install aliases.
pt_BR: Falha na instalação de atalhos.

en: Failed to remove aliases.
pt_BR: Falha ao remover apelidos.

en: Internal scenario error for 'create_list'.
pt_BR: Erro interno para 'create_list'

en: Unable to create list.
pt_BR: Impossível criar lista.

note: (list.name)
en: Unable to get family for list '%1'.
pt_BR: Não foi possível obter a família para a lista '%1'.

note: (new_listname)
en: Unable to reload list with new listname '%1'.
pt_BR: Não foi possível recarregar a lista com o novo nome '%1'.

en: Unable to reload list
pt_BR: Não foi possível recarregar a lista

note: (list.name)
en: Failed to inlude members for list '%1'
pt_BR: Falha ao incluir membros para a lista '%1'

note: (list.name)
en: Failed to include list admins for list '%1'
pt_BR: Falha ao incluir administradores de lista para a lista '%1'

en: No owner is defined for the list '%1'
pt_BR: Não há responsáveis definidos para a lista '%1'

note: (list.name)
en: The exportation to an Ldap directory failed for list '%1'
pt_BR: A exportação para um diretório Ldap falhou para a lista '%1'

note: (new_listname)
en: Unable to check listname '%1' on SMTP server
pt_BR: Impossível encontrar a lista '%1' no servidor SMTP

note: (list.name)
en: Cannot create shared for list '%1'.
pt_BR: Não é possível criar o compartilhamento da lista '%1'.

note: (list.name)
en: Cannot restore shared for list '%1'.
pt_BR: Não é possível restaurar a área compartilhada para a lista '%1'

note: (list.name)
en: Cannot delete shared for list '%1'.
pt_BR: Não é possível excluir o compartilhamento da lista '%1'.

en: Impossible to browse shared documents for list '%1'.
pt_BR: Impossível navegar na pasta compartilhada da lista '%1'.

note: (path)
en: Cannot upload file '%1'.
pt_BR: Não foi possível subir o arquivo '%1'.

note: (name)
en: Errors while unzipping file '%1'.
pt_BR: Erros ao descompactar o arquivo '%1'.

note: (from,list.name)
en: Unable to send command REMIND from '%1' to list '%2'.
pt_BR: Não foi possível enviar o comando REMIND de '%1' para a lista '%2'.

note: (from,list.name)
en: Unable to send mail from '%1' to list '%2'.
pt_BR: Não foi possível enviar o email de '%1' para a lista '%2'.

note: (key,list.name)
en: Unable to access the message authenticated with key '%1' for list '%2'.
pt_BR: Não foi possível enviar a mensagem autenticada com a chave '%1' para a lista '%2'.

note: (sub)
en: Unable to delete subscription request for user '%1'.
pt_BR: Não foi possível apagar a requisição de assinatura para o usuário '%1'.

note: (file)
en: Unable to add file '%1' to archives.
pt_BR: Impossível adicionar documento '%1' ao arquivo.

note: (zipfile)
en: Unable to write file zip '%1'.
pt_BR: Não foi possível escrever o arquivo zip '%1'.

note: (path,list.name)
en: Unable to create a SharedDocument with path '%1' for list '%2'.
pt_BR: Não foi possível criar um SharedDocument com o caminho '%1' para a lista '%2'.

en: Parameter cookie undefined, authentication failure.
pt_BR: Cookie indefinido de parâmetro, falha na autenticação

note: (env)
en: Cookie error: '%1' undefined, authentication failure.
pt_BR: Erro de cookie: '%1' não definido, falha de autenticação.

note: (list.name)
en: Listmaster: system error
pt_BR: Gerente Geral de Listas: erro de sistema

note: (who)
en:  User %1 has encountered a system error
pt_BR:  Usuário %1 encontrou um erro do sistema

note: (list.name)
en: List %1 archive quota exceeded
pt_BR: Cota de arquivos da lista '%1' excedida

note: (list.name,list.host,size,conf.host,conf.listmaster_email)
en: %1 archive quota exceeded. 
    Total size used for %1@%2 archive is %3 Bytes. Messages
    are no longer being web-archived. Please contact %5@%4.
pt_BR: A cota de arquivos da lista %1 foi excedida. 
    O espaço usado pelos arquivos da lsita %1@%2 é de %3 bytes. Mensagens
    não serão mais arquivadas na web. Por favor contate %5@%4.

note: (list.name,rate)
en: List "%1" warning: archive %2% full
pt_BR: Alerta para a lista '%1' : arquivo %2% cheio

note: (rate2,list.name,list.host,rate)
en: %2@%3 archives use %4% of allowed disk quota.
pt_BR: Arquivos da lista %2@%3 %4% do espaço em disco autorizado.

note: (list.name,size)
en: Total size used for %1@%2 Bytes.
pt_BR: Espaço total utilizado para %1@%2 Bytes

note: (conf.host,conf.listmaster_email)
en: Messages are still archived but you should contact %2@%1
pt_BR: As mensagens continuam arquivadas mas você deve contatar '%2@%1'

note: (list.name)
en: List %1 is closed
pt_BR: Lista '%1' está fechada

note: (list.name,list.host,param0)
en: %1@%2 is no longer an instance of family %3.
    This list has been closed.
pt_BR: %1@%2 não é mais parte da família %3.
    Esta lista foi fechada.

note: (type,list.name,who,gecos)
en: FYI: %1 List "%2" from %3 %4
pt_BR: Para a sua informação: %1 lista "%2" de %3 %4

note: (who,gecos,list.name)
en: WARNING: %1 %2 failed to unsubscribe from %3 because his address was not found in the list.
    You may help this person looking for similar email in subscriber list using the following link :
pt_BR: ATENÇÃO: %1 %2 falhou ao remover inscrição de %3 pois seu endereço não foi encontrado na lista.
    Você pode ajudar esta pessoa procurando por endereço de e-mail semelhante na lista de inscritos usando o seguinte link:

note: (list.name)
en: List "%1" customizations have been removed
pt_BR: Personalizações da lista "%1" foram removidas

note: (list.name,list.host,param0,param1,param2)
en: List %1@%2 has been reinstantiated (family %3). 
    Some of the customizations have been removed because they no longer respect the family rules:
    
         Parameters: %4
pt_BR: Lista %1@%2 foi reinstanciada (familia %3). 
    Algumas customizações foram removidas pois eles não respeitam mais as regras da família:
    
         Parâmetros: %4

note: (total,list.name)
en: Because we received many non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    notified that they might be removed from list %2:
pt_BR: Por termos recebido muitos relatórios de não entrega de mensagens, os %1 membros listados abaixo
    foram notificados de que podem ser removidos da lista '%2':

note: (total,list.name)
en: Because we received many non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    removed from list %2:
pt_BR: Por termos recebido muitos relatórios de não entrega de mensagens, os %1 membros listados
    abaixo foram removidos da lista '%2' :

note: (total,list.name)
en: Because we received many non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been
    selected by Sympa as severe bouncing addresses:
pt_BR: Por termos recebido muitos relatórios de não entrega de mensagens, os %1 membros listados
    abaixo foram selecionados pelo Sympa como severos endereços inválidos:

note: (list.name)
en: Subscription request to list %1
pt_BR: Pedido de inscrição na lista %1

note: (list.name)-)
en: Dear owner of list %1,
     
    A user asked to be added as a subscriber to your list. In order to list and manage
    pending subscription requests you should click on the following link:
pt_BR: Caro proprietário da lista '%1',
     
    Um usuário pediu para ser inscrito em sua lista. Para listar e gerir
    pedidos de inscrição pendentes, clique na seguinte URL:

note: (replyto)
en: If prefered, you can accept this subscription request sending an email to %1 with the following subject:
pt_BR: Se preferível, você pode aceitar este pedido de inscrição enviando um e-mail para %1 com o seguinte assunto:

en: That can be done using this mailto link:
pt_BR: Pode ser feito usando esta URL de envio de e-mail:

en: The user has provided the following informations:
pt_BR: O usuário forneceu as seguintes informações:

note: (list.name)
en: UNsubscription request from list %1
pt_BR: Requisição de DESinscrição da lista %1

note: (list.name)-)
en: Dear owner of list %1,
    
    A user asked to be deleted from your list. If this is OK 
    with you, you should click on the following link:
pt_BR: Caro proprietário da lista '%1', 
    
    Um usuário pediu para ser removido de sua lista. Caso esteja
    de acordo, clique na seguinte URL:

note: (sympa)-)
en: 
    or send an email to %1 with the following subject:
pt_BR: 
    ou envie um e-mail para %1 com o seguinte assunto:

note: (list.name)
en: WARNING: bounce rate too high in list %1
pt_BR: AVISO: taxa de retorno de mensagens muito alta na lista '%1'

note: (list.name,rate)
en: Bounce rate in list %1 is %2.
    
    You should delete bouncing subscribers:
pt_BR: A taxa de retorno de mensagens da lista %1 é %2.
    
    Você deveria excluir os membros que provocam retorno:

note: (command,list.name,who,gecos)
en: FYI: %1 list %2 from %3 %4
pt_BR: Para sua informação: %1 lista %2 até %3 %4

note: (command,list.name,who,gecos)
en: FYI command %1 list %2 from %3 %4
pt_BR: Para a sua informação: comando %1 lista %2 de %3 %4

note: (by)
en:  validated by %1
pt_BR:  validado por '%1'

en: No action is needed on your side.
pt_BR: Nenhuma ação é necessário do seu lado.

note: (who)
en: FYI: automatic removal of user %1
pt_BR: Informação: remoção automática do usuário '%1'

note: (who,list.name)
en: User "%1" has been automatically removed from list %2.
pt_BR: O usuário '%1' foi automaticamente removido da lista '%2'.

note: (list.name)
en: List %1: Failed to change member email address
pt_BR: Lista %1: Falha ao alterar endereço de e-mail de assinante

note: (current_email,new_email,datasource)
en: User %1 could not change his member email address (new email address is %2) because he is included via a the following data sources: %3.
    
    If you are able to do so, you should probably update these data sources with this person's new email address.
pt_BR: Usuário %1 não pôde alterar seu endereço de e-mail de assinatura (novo endereço é %2) pois ele foi incluso por meio das seguintes fontes externas: %3
    
    Se você possui permissão, você deveria atualizar estas fontes externas com o novo endereço de e-mail da pessoa.

note: (list.name,type)
en: List %1 / %2
pt_BR: Lista %1 / %2

en: Public lists
pt_BR: Listas públicas

note: (conf.email,conf.host)
en: Here is the list of lists from %1@%2
pt_BR: Aqui está a lista da listas de %1@%2:

en: Message distribution: Internal server error
pt_BR: Distribuição de mensagem: Erro interno do servidor

note: (list.name,function)
en: Impossible to forward your message to '%1-%2' because of an internal server error.
pt_BR: Impossível encaminhar sua mensagem para '%1-%2' devido a um erro interno do servidor.

note: (list.name)
en: Impossible to distribute your message for list '%1' because of an internal server error.
pt_BR: Impossível distribuir sua mensagem para a lista '%1' devido a um erro interno do servidor.

note: (list.name,list.host)
en: For further information, please contact %1-request@%2
pt_BR: Para mais informações por favor entre em contato com %1-request@%2

en: Message distribution: User error
pt_BR: Distribuição de mensagem: Erro de usuário

note: (list.name)
en: Impossible to distribute your message for list '%1' for the following reason:
pt_BR: Não foi possível distribuir sua mensagem para a lista '%1' pelo seguinte motivo :

en: Impossible to distribute your message for the following reason:
pt_BR: Não foi possível distribuir sua mensagem pelo seguinte motivo:

note: (list.name,conf.sympa,list.host)
en: The following message was sent to list '%1' and it seems to contain
    one or more commands like subscribe, unsubscribe, help, index, get, ...
    
    If your message contained a command, please notice that 
    commands should never ever be sent to lists. Commands must be sent
    to %2 exclusively.
    
    If your message was really meant to be sent to the list, it was
    interpreted by the software as a command. Please contact the list owner:  
    %1-request@%3 so that he can take care of your message.
    
    Thank you for your attention.
pt_BR: A mensagem a seguir foi enviada para lista '%1' e parece conter
    um ou mais comandos como: SUBSCRIBE, UNSUBSCRIBE, HELP, INDEX, GET, ...
    
    Se sua mensagem contém um comando, atente-se ao fato de que
    comandos nunca devem ser enviados para listas. Comandos devem ser,
    exclusivamente, enviados para %2.
    
    Se sua mensagem foi realmente destinada para a lista, a mesma
    foi interpretada pelo programa como um comando. Por favor, entre em contato com
    o proprietário da lista pelo endereço: 
    %1-request@%3 para que encarregue-se de sua mensagem.
    
    Obrigado pela sua atenção.

note: (msg_size,max_size)
en: Your message could not be sent because its size (%1 kB) was over the maximum size (%2 kB) allowed on this list.
    
    Note: Because binary files have to be encoded in less-efficient ASCII format before being sent over email, the final size of an attachment is often significantly larger that the original file.
pt_BR: Sua mensagem não pôde ser enviada pois seu tamanho (%1 kB) excede o tamanho máximo (%2 kB) permitido nesta lista.
    
    Observação: Em decorrência de arquivos binários necessitarem ser codificados em formato ASCII menos eficiente antes de serem enviados por e-mail, o tamanho final do anexo é quase sempre significativamente maior do que seu tamanho original quando representado em arquivo.

note: (listname)
en: The %1 list could not be created.
pt_BR: A lista '%1' não pôde ser criada.

note: (list.name,key)
en: Unable to access the message on list %1 with  key %2.
    Warning: this message may already have been sent by one of the list's editor.
pt_BR: Não foi possível acessar a mensagem na lista %1 com a chave %2.
    Atenção: essa mensagem pode ter sido enviada por um dos editores da lista.

note: (key)
en: Unable to access the message authenticated with key %1. The message may already been confirmed.
pt_BR: Não foi possível acessar a mensagem autenticada com a chave %1.
    A mensagem pode já ter sido confirmada.

note: (key)
en: Unable to access the message authenticated with key %1 because of a wrong format. The message may already been confirmed.
pt_BR: Não foi possível acessar a mensagem autenticada com a chave %1 devido a um formato errado. A mensagem pode já ter sido confirmada.

note: (conf.host)
en: For further information, please contact listmaster@%1
pt_BR: Para mais infromações, favor contatar 'listmaster@%1'

en: Message distribution: Authorization denied
pt_BR: Distribuição de mensagem: Autorização negada

note: (list.name)
en: Your message for list '%1' (attached below) was rejected. 
    You are not allowed to send this message for the following reason:
pt_BR: Sua mensagem para a lista '%1' (anexada abaixo) foi rejeitada. 
    Você não está autorizado a enviar essa mensagem pelo seguinte motivo:

en: Message distribution
pt_BR: Distribuição de mensagens

note: (list.name)
en: Your message for list %1 has been forwarded to editor(s)
pt_BR: Sua mensagem para a lista %1 foi encaminhada para os/as moderadores/as

note: (key,list.name)
en: Message %1 for list '%2' has been distributed.
pt_BR: A mensagem %1 para a lista '%2' foi distribuída.

note: (key,list.name)
en: Message %1 for list '%2' has been validated; it will be distributed soon.
pt_BR: A mensagem %1 para a lista '%2' foi validada e será enviada em breve.

note: (key,list.name)
en: Message %1 for list '%2' has been rejected.
pt_BR: A mensagem %1 para a lista '%2' foi rejeitada.

note: (key,list.name)
en: Your message for list '%2' with the %1 ID has been confirmed and distributed.
pt_BR: Sua mensagem intitulada '%1' enviada para a lista '%2' foi validada e distribuída.

note: (key,list.name)
en: Your message for list '%2' with the %1 ID has been confirmed; it will be distributed soon.
pt_BR: Sua mensagem para lista '%2' com ID %1 foi confirmada e será enviada em breve.

note: (list.name,msg_from)
en: Article to be tagged for list %1 from %2
pt_BR: Artigo para ser marcado para a lista '%1' de '%2'

note: (list.name,msg_from)
en: Message for list %1 from %2 to be approved
pt_BR: Mensagem da lista '%1' para a lista '%2' foi aprovada

note: (list.name,msg_from)
en: One new message from list %1 from %2 arrived.
pt_BR: Chegou uma nova mensagem da lista '%1' para lista '%2'.

en: This message has been tagged as spam
pt_BR: Esta mensagem foi marcada como SPAM

note: (mod_spool_size)
en: They are %1 messages awaiting moderation.
pt_BR: Existem %1 mensagens na fila para serem moderadas.

en: To browse the awaiting messages, you should click on the following link:
pt_BR: Para navegar pelas mensagens pendentes, clique na seguinte URL:

note: (list.name)
en: To tag the message in list %1 for the appropriate topic, please use the following link:
pt_BR: Para marcar a mensagem na lista %1 para o tópico pertinente, por favor use a seguinte URL:

en: Because the new message is suspected to be a spam it is not attached to this one. You must use
    the web interface to reject or validate it.
pt_BR: Em decorrência da nova mensagem ser suspeita de conter SPAM, ela não encontra-se anexada a este e-mail. É necessário utilizar a interface WEB para rejeitá-la ou aceitá-la.

note: (list.name)
en: To distribute the attached message in list %1:
pt_BR: Para distribuir a mensagem anexada na lista %1

note: (conf.email,conf.host)
en: Or send a message to %1@%2 with the following subject:
pt_BR: Ou envie um e-mail para %1@%2 com o seguinte assunto:

en: To reject it (it will be removed):
pt_BR: Para rejeitar (será removido):

note: (conf.wwsympa_url)
en: The messages moderating documentation:
pt_BR: Documentação sobre moderação de mensagens:

note: (list.name)
en: Moderation spool for list %1
pt_BR: Fila de moderação para a lista '%1'

note: (total,list.name,list.host)
en: There are %1 messages to be moderated for list %2@%3
pt_BR: Existem %1 mensagens a ser moderadas para a lista %2@%3

en: Your message has been rejected.
pt_BR: Sua mensagem foi rejeitada.

note: (list.name,list.host,rejected_by)
en: Your message for list %1@%2
    has been rejected by the moderator (%3).
pt_BR: Sua mensagem para a lista %1@%2
    foi rejeitada pelo moderador (%3).

note: (subject)
en: (Subject of your mail: %1)
pt_BR: (Assunto do e-mail: %1)

note: (list.name)
en: Check %1 list usage:
pt_BR: Checar o uso da lista '%1':

note: (list.name)
en: Reminder of your subscription to %1
pt_BR: Lembrete da sua inscrição em '%1'

note: (list.name,list.host,user.email,user.password)
en: Your are subscriber of list %1@%2 with  email %3
pt_BR: Você é membro da lista '%1@%2' com email '%3'

note: (user.email,list.name,list.host)
en: Your address (%1) has been removed from list
    %2@%3, probably because we received
    non-delivery reports for your address.
pt_BR: Seu endereço (%1) foi removido da lista
    %2@%3, provavelmente porque nós recebemos
    relatórios indicando que as mensagens não puderam ser entregues no seu endereço.

note: (list.name)-)
en: You asked for your e-mail address to be removed from list '%1'.
pt_BR: Você solicitou que seu endereço de e-mail seja removido da lista '%1'.

note: (list.name)-)
en: You asked for your e-mail address to be added to list '%1'.
pt_BR: Você solicitou que seu endereço de e-mail seja adicionado à lista '%1'.

note: (list.name)-)
en: You requested a user subscription in list %1.
pt_BR: Você solicitou uma inscrição de usuário na lista '%1'.

note: (list.name)-)
en: You requested a user removal from list %1.
pt_BR: Você requisitou uma remoção de usuário da lista %1.

note: (list.name)-)
en: You requested a subscription reminder to be sent to each subscriber of list %1
pt_BR: Você requisitou que um lembrete de assinatura seja enviado para cada assinante da lista %1

note: (-)
en: You requested a subscription reminder to be sent to each subscriber of list '*'
pt_BR: Você requisitou que um lembrete de inscrição seja enviado para cada assinante da lista '*'

note: (conf.sympa,command)-)
en: If you want this action to be taken, please
    
    - reply to this mail
    OR
    - send a message to %1 with subject
     %2
    OR
    - hit the following mailto
pt_BR: Caso você queira que esta ação seja tomada, por favor
    
    - responda este email
    OU
    - mande uma mensagem para %1 com o assunto
     %2
    OU
    - clique no seguinte link

note: (-)
en: If you do not want this action to be taken, you can safely ignore this message.
pt_BR: Se você não quer que esta ação aconteça, você pode ignorar esta mensagem com segurança;

note: (list.name,list.host)
en: Here are the subscribers of %1@%2 mailing list:
pt_BR: Aqui estão os membros da lista '%1@%2' :

note: (total)
en: Total subscribers: %1
pt_BR: Total de membros: %1

note: (list.name)
en: Tag your message for list %1
pt_BR: Marcar sua mensagem para a lista %1

note: (list.name,conf.wwsympa_url,authkey)
en: List %1 allows you to tag your messages, using a set of defined topics. To tag the attached message go to the following page:
pt_BR: A lista %1 permite marcar suas mensagens usando um conjunto definido de tópicos. Para marcar a mensagem anexada entre na seguinte página:

note: (list.name)
en: To distribute the attached message in list %1, follow the link below:
pt_BR: Para distribuir a mensagem anexada na lista %1,clique na URL abaixo:

note: (conf.sympa)
en: Or send a message to %1 with the following subject:
pt_BR: Ou envie uma mensagem para %1 com o seguinte assunto:

note: (conf.title,list)
en: %1 / subscribing to %2
pt_BR: %1 / inscrevendo-se em %2

note: (conf.title,list)
en: %1 / unsubscribing from %2
pt_BR: %1 / cancelar a inscrição de %2

note: (conf.title)
en: %1 / your environment
pt_BR: %1 / seu ambiente

note: (list,conf.host,request_from_host)
en: Someone, probably you, requested to subscribe to list %1@%2. (This request came from host %3).
pt_BR: Alguém, provavelmente você, requisitou inscrição na lista '%1@%2'. (A requisição veio da máquina %3).

en: You may ignore this subscription request or click on the following link in order to confirm it
pt_BR: Você pode ignorar este pedido de inscrição ou clicar na URL a seguir para confirmá-lo

note: (list)
en: You asked to be unsubscribed from %1 mailing list.
pt_BR: Você solicitou cancelamento da inscrição na lista de e-mails %1.

en: To unsubscribe from the list, you need to provide the following password
pt_BR: Para desassinar da lista, você precisa fornecer a seguinte senha

note: (newuser.password)
en: password: %1
pt_BR: senha: %1

note: (conf.host,request_from_host)
en: Someone, probably you, requested to allocate or renew your password for your list server account %1. (This request came from host %2).
pt_BR: Alguém, provavelmente você, requisitou a criação ou renovação de sua senha para a conta no servidor de listas de e-mail %1. (Esta requisição veio da máquina %2).

en: You may ignore this request or click on the following link in order to choose your password.
pt_BR: Você pode ignorar esta requisição ou clicar na URL a seguir para escolher sua senha.

note: (base_url,path_cgi)
en: Help on Sympa: %1%2
pt_BR: Ajuda no Sympa: %1%2

en: To complete your account setup actions you need to confirm that you have 
    supplied a working email address.  Please follow the link below to complete your account configuration.
pt_BR: Para completar a configuração de sua conta, você precisa confirmar que forneceu
    um endereço de e-mail válido e operacional. Por favor, clique na URL abaixo para finalizar o processo.

note: (list.name)
en: Information regarding list %1
pt_BR: Informação sobre a lista '%1'

note: (stats.msg_rcv)
en: Number of received messages :      %1
pt_BR: Número de mensagens recebidas : %1

note: (stats.msg_sent)
en: Number of forwarded messages:      %1
pt_BR: Número de mensgens encaminhadas: %1

note: (stats.byte_rcv)
en: Received mega-bytes         :      %1
pt_BR: Mega-bytes recebidos : %1

note: (stats.byte_sent)
en: Forwarded mega-bytes        :      %1
pt_BR: Mega-bytes encaminhados : %1

note: (list.name)
en: Summary of list %1
pt_BR: Sumário da lista '%1'

note: (file_name)
en: The %1 file that was initially attached to this message has been stored on the mailing lists server:
pt_BR: O arquivo %1 que estava inicialmente anexado a essa mensagem foi armazenado no servidor de listas de emails:

note: (list.name)
en: Your bouncing address in list %1
pt_BR: Seu endereço que está retornando na lista %1

note: (list.name,to,subscriber.first_bounce)
en: Messages from list %1 that were sent to your address %2
    have generated non-delivery reports since %3. 
    If this problem persists, you will be automatically unsubscribed from the list.
pt_BR: Mensagens da lista '%1' que foram enviadas ao seu e-mail %2
    tiveram problemas para serem entregues desde %3. 
    Se este problema continuar, você será automaticamente desinscrito da lista.

en: You can contact list owner:
pt_BR: Você pode contatar o proprietário da lista:

note: (list.name)
en: Topics udpating in list %1
pt_BR: Assuntos atualizados na lista %1

note: (list.name)
en: Some of the topics you are subscribed to in the list '%1' have been deleted.
    Deleted topic(s) is(are):
pt_BR: Alguns dos tópicos nos quais você está inscrito à lista '%1' foram apagados.
    O(s) tópico(s) apagado(s) é(são) :

note: (url)
en: To update your topics subscription, go to the following page:
    %1
pt_BR: Para atualizar suas inscrições em tópicos, vá à seguinte página:
    %1

note: (list.name)
en: Management of list %1
pt_BR: Gerenciamento da lista %1

en: The list homepage:
pt_BR: Página da lista:

en: Owner and moderator guide:
pt_BR: Guia do moderador e proprietário:

en: Changing your subscriber email address
pt_BR: Alterando seu endereço de e-mail de inscrição

en: You have requested to change your subscriber email address. To confirm your new email address with the SYMPA server, please click the link below:
pt_BR: Você requisitou alteração do seu endereço de e-mail de inscrição. Para confirmar seu novo endereço no servidor de lista de e-mail, por favor, clique na URL abaixo:

note: (list.name)
en: Unsubscribing from list %1
pt_BR: Cancelando inscrição da lista %1

note: (list.name,ip)
en: Somebody (probably you) requested to unsubscribe you from list %1.
    This query was issued from the IP number '%2'.
    To confirm and get removed from the list, please click the link below:
pt_BR: Alguém (provavelmente você) requisitou o cancelamento de sua inscrição da lista %1.
    Esta solicitação foi originada do endereço de IP: %2.
    Para confirmar e ser removido da lista, por favor, clique na URL abaixo:

note: (list.name)
en: You have requested to be removed from list %1. To confirm and get removed from the list, please click the link below:
pt_BR: Você solicitou cancelamento de inscrição da lista %1. Para confirmar e ser removido da lista, por favor, clique na URL abaixo:

note: (family)
en: Unsubscribing from family %1
pt_BR: Cancelando inscrição da família de lista %1

note: (family,ip)
en: Somebody (probably you) requested to unsubscribe you from family %1.
    This query was issued from the IP number '%2'.
    To confirm and get removed from all the lists of this family, please click the link below:
pt_BR: Alguém (provavelmente você) requisitou o cancelamento de sua inscrição da família %1.
    Esta solicitação foi originada do endereço de IP: %2.
    Para confirmar e ser removido de todas as listas desta família, por favor, clique na URL abaixo:

note: (family)
en: You have requested to be removed from family %1. To confirm and get removed from all the lists of this family, please click the link below:
pt_BR: Você solicitou cancelamento de inscrição da família %1. Para confirmar e ser removido de todas as listas desta família, por favor, clique na URL abaixo:

note: (list.name)
en: Welcome to list %1
pt_BR: Bem vindo à lista %1

note: (list.name,list.host)
en: Welcome to list %1@%2
pt_BR: Bem vindo à lista %1@%2

note: (user.email)
en: Your subscription email is %1
pt_BR: Seu email de inscrição é '%1'

en: General informations about mailing lists:
pt_BR: Informações gerais sobre listas de e-mail:

en: Result of your command
pt_BR: Resultados dos seus comandos

en: Here are the lists you are currently subscribed to:
pt_BR: Estas são as listas nas quais você encontra-se inscrito:

en: Lists you are owner of:
pt_BR: Listas que você é proprietário:

en: Lists you are editor of:
pt_BR: Listas que você é editor:

note: (list.name,list.host)
en: encrypted message for list %1@%2
pt_BR: mensagem criptografada para a lista %1@%2

note: (mail.sender,mail.subject)
en: An encrypted message from %1 has been distributed to
    Subject: %2
pt_BR: Uma mensagem encriptada de %1 foi enviada para
    Assunto: %2

note: (user.email)
en: It was not possible to send you the message because the mailing list manager
    was unable to access your personal certificate (email %1).
pt_BR: Não foi possível mandar para você pois o gerente da lista
    não conseguiu acessar seu certificado pessoal (email %1).

note: (conf.email,conf.host)
en: Please, in order to receive future encrypted messages send a signed message
    to  %1@%2 .
pt_BR: Por favor, para receber mensagens encriptadas no futuro mande uma mensagem assinada
     para %1@%2 .

en: Information about this list:
pt_BR: Informação sobre esta lista:

en: A virus in your email
pt_BR: Um vírus no seu email

en: ***** V I R U S    A L E R T *****
pt_BR: ***** A L E R T A  D E  V Í R U S *****

note: (virus_name,recipient,from)
en: Our viruschecker found a virus named %1
    in a message addressed to %2 and that seems
    to be yours (From: %3).
pt_BR: Nosso programa para procurar vírus encontrou um vírus chamado %1
    em uma mensagem destinada a %2 e parece 
    ser su (De: %3).

en: We stopped delivery of this email.
pt_BR: Paramos de entregar este email.

en: It may be useful to check your system for viruses.
    
    Note, however, that many viruses fake sender's e-mail address, so it is possible that the virus didn't come from your computer. In that case, please disregard this message.
pt_BR: É recomendável procurar por vírus no seu sistema.
    
    Note, entretanto, que existem vírus que falsificam o campo de remetente em e-mails, portanto, é possível que o vírus não tenha originado do seu computador. Neste caso, por favor, ingore essa mensagem.

en: closed
pt_BR: fechado

en: restricted to local domain users
pt_BR: restrito a usuários do domínio local

en: listmaster
pt_BR: Gerente Geral de Listas

en: by owner
pt_BR: pelo proprietário

en: subscribers only
pt_BR: apenas membros

en: public
pt_BR: público

en: restricted to owner with authentication
pt_BR: restrito a proprietário com autenticação

en: restricted to owner without authentication if DKIM signature is OK.
pt_BR: restrito ao proprietário sem necessidade de autenticação caso a assinatura DKIM esteja correta

en: add impossible
pt_BR: impossível adicionar

en: add performed by list owner does not need authentication
pt_BR: adição executada pelo proprietário da lista não requer autenticação

en: add performed by owner does not need authentication (notification)
pt_BR: adição executada pelo proprietário não requer autenticação (notificação)

en: add performed by list owner does not need authentication if DKIM signature OK
pt_BR: adição executada pelo proprietário da lista não requer de autenticação caso a assinatura DKIM esteja correta

en: Restricted to people subscribed to the list of family owners.
pt_BR: Restrito a membros inscritos na lista de proprietários de famílias.

en: restricted to listmaster
pt_BR: restrito ao Gerente Geral de Listas

en: anybody. Be sure you know what you are doing
pt_BR: qualquer pessoa. Certifique-se de que sabe o que está fazendo

en: anyone from local domain
pt_BR: qualquer um de um domínio local

en: anybody by validation by listmaster required
pt_BR: obrigatório para qualquer um validado pelo gerente geral de listas

en: moderated for subscribers
pt_BR: moderado para membros

en: restricted to list owners
pt_BR: restrito aos proprietários da lista

en: restricted to subscribers
pt_BR: restrito a membros

en: restricted to subscribers authenticated with user cert
pt_BR: restrito a membros autenticados com certificado de usuário

en: public documents
pt_BR: documentos públicos

en: deletion performed only by list owners, need authentication
pt_BR: remoção feita somente por proprietários de lista, precisa de autenticação

en: deletion performed only by list owners, need authentication unless DKIM signature is OK
pt_BR: remoção feita somente por proprietários de lista, autenticação necessária a não ser que assinatura DKIM esteja correta

en: remove subscriber impossible
pt_BR: impossível remover membro

en: by owner without authentication
pt_BR: pelo proprietário sem autenticação

en: list owners, authentication not needed (notification)
pt_BR: lista de proprietários, autenticação não necessária (notificação)

en: just for listmaster
pt_BR: apenas para o Gerente Geral de Listas

en: restricted to subscribers - Silent rejection otherwise.
pt_BR: restrito a assinantes - Rejeição silenciosa para outros casos.

en: for anyone
pt_BR: para todos

en: invite perform by list owner do not need authentication
pt_BR: convite feito pelo proprietário da lista não precisa de autenticação

en: listmaster only
pt_BR: apenas Gerente Geral de Listas

en: listmaster only (do not require authentication if DKIM siganture is OK)
pt_BR: apenas gerente geral de listas (não requer autenticação caso assinatura DKIM esteja correta)

en: restricted to list owners (authentication is not required if a DKIM signature is OK)
pt_BR: restrito aos proprietários de lista (não requer autenticação caso assinatura DKIM esteja correta)

en: no one can review
pt_BR: ninguém pode revisar

en: restricted to subscribers or local domain users
pt_BR: restrito a membros ou usuários do domínio local

en: only owner (and listmaster)
pt_BR: apenas o proprietário (e o Gerente Geral de Listas)

en: anyone can do it !
pt_BR: qualquer um pode fazer !

en: Moderated, no authentication needed if DKIM signature from editor is OK
pt_BR: Moderado, não requer autenticação caso assinatura DKIM esteja correta

en: Moderated
pt_BR: Avaliado

en: Moderated, even for moderators
pt_BR: Moderado, mesmo para moderadores

en: Moderated, need  authentication  from editor
pt_BR: Moderado, requer autenticação do editor

en: restricted to local domain
pt_BR: restrito ao domínio local

en: restricted to local domain and subscribers
pt_BR: restrito ao domínio local e membros

en: Newsletter, restricted to moderators
pt_BR: Boletim de notícias, restrito aos moderadores

en: Newsletter, restricted to moderators after confirmation
pt_BR: Boletim de informações, restrito aos moderadores após confirmação

en: restricted to subscribers and checked smime signature
pt_BR: restrito a membros com checagem de assinatura S/MIME

en: Moderated, restricted to subscribers
pt_BR: Moderada, restrito a membros

en: Moderated, for non subscribers sending multipart messages
pt_BR: Moderada, para não permitir mensagens multipart de usuários não-inscritos

en: restricted to subscribers with previous md5 authentication
pt_BR: restrito a membros com autenticação md5

en: Moderated, for subscribers and even moderators themself
pt_BR: Moderada, para membros e inclusive os próprios moderadores

en: Private, moderated for non subscribers
pt_BR: Confidencial, moderada para não membros

en: Private, confirmation for non subscribers
pt_BR: Confidencial, confirmação para não membros

en: public list
pt_BR: lista pública

en: public list, Bcc rejected (anti-spam)
pt_BR: lista pública, Bcc rejeitado (anti-spam)

en: anyone no authentication if DKIM signature is OK
pt_BR: qualquer um sem autenticação caso assinatura DKIM esteja correta

en: public list multipart/mixed messages are forwarded to moderator
pt_BR: mensagens de listas públicas miltiparte/mistas são encaminhadas ao moderador

en: public list multipart messages are rejected
pt_BR: mensagens de listas públicas multiparte são rejeitadas

en: test x-spam-status  header
pt_BR: testar x-spam-status   cabeçalho

en: subscription request confirmed
pt_BR: pedido de inscrição confirmado

en: need authentication (notification is sent to owners)
pt_BR: requer autenticação (notificação é mandada aos responsáveis)

en: need authentication unless DKIM signature is OK. (notification is sent to owners)
pt_BR: requer autenticação a não ser que assinatura DKIM esteja correta (notificação é enviada aos proprietários)

en: requires authentication then owner approval
pt_BR: requer autenticação e então aprovação do proprietário

en: requires authentication unless DKIM signature is OK, then owner approval
pt_BR: requer autenticação a não ser que assinatura DKIM esteja correta, posteriormente aprovação do proprietário

en: subscribe is impossible
pt_BR: é impossível a inscrição

en: local domain users or owner approval
pt_BR: usuários do domínio local ou sob aprovação do proprietário

en: for anyone without authentication
pt_BR: para todos sem autenticação

en: anyone, notification is sent to list owner
pt_BR: qualquer um, notificação é mandada para o proprietário da lista

en: anyone, no welcome message
pt_BR: qualquer um, sem mensagem de boas vindas

en: owners approval
pt_BR: aprovação dos responsáveis

en: requires S/MIME signed
pt_BR: requer assinatura S/MIME

en: requires S/MIME signed or owner approval
pt_BR: requer assinatura S/MIME ou aprovação do proprietário

en: conceal unless for listmaster
pt_BR: reservado exceto para o Gerente Geral de Listas

en: conceal unless user is logged in
pt_BR: esconda exceto se o usuário estiver conectado

en: no conceal
pt_BR: não esconda

en: need authentication
pt_BR: requer autenticação

en: authentication requested, notification sent to owner
pt_BR: necessária a autenticação, notificação enviada ao proprietário

en: authentication requested unless DKIM signature is OK, notification sent to owner
pt_BR: requer autenticação a não quer que assinatura DKIM esteja correta, notificação enviada ao proprietário

en: need authentication unless DKIM signature is OK
pt_BR: requer autenticação a não quer que assinatura DKIM esteja correta

en: impossible
pt_BR: impossível

en: open
pt_BR: abrir

en: open with mail confirmation, owner is notified
pt_BR: abrir com confirmação de email, o proprietário é notificado

en: conceal except for subscribers
pt_BR: esconda exceto dos membros

en: intranet access
pt_BR: acesso à intranet

en: conceal even for subscribers
pt_BR: esconda mesmo para os membros

note: (year.value.item(month))
en: %1 message(s)
pt_BR: %1 mensagem(ns)

en: Advanced search
pt_BR: Busca avançada

en: mails
pt_BR: mensagem(ns)

en: Pages navigation:
pt_BR: Navegação de páginas:

note: ("$yyyy$/$mois$") This entry is a date/time format Check the strftime manpage for format details : http://docs.freebsd.org/info/gawk/gawk.info.Time_Functions.html
en: %Y/%m
pt_BR: %m/%Y

en: Archive powered by
pt_BR: Arquivo provido por

en: Chronological
pt_BR: Cronológico

en: Thread
pt_BR: Linha

note: ($PAGENUM$,$NUMOFPAGES$)
en: page # %1/%2
pt_BR: página # %1/%2

en: Tag messages for deletion
pt_BR: Marcar mensagens para exclusão

en: Do you really want to delete these messages ?
pt_BR: Você realmente deseja remover estas mensagens?

note: ("$YYYYMMDD$") This entry is a date/time format Check the strftime manpage for format details : http://docs.freebsd.org/info/gawk/gawk.info.Time_Functions.html
en: %m/%d/%Y
pt_BR: %d/%m/%Y

en: , <em>(continued)</em>
pt_BR: , <em>(continuado)</em>

en: &lt;Possible follow-up(s)&gt;
pt_BR: &lt;Possíveis continuação(ões)&gt;

en: <em>Message not available</em>
pt_BR: <em>Mensagem não disponível</em>

en: picture
pt_BR: avatar

en: Reply
pt_BR: Responder

note: (user.email)
en: send it back to %1
pt_BR: enviado de volta para %1

en: tag this mail for deletion
pt_BR: marcar essa mensagem para remoção

en: Do you really want to delete this message ?
pt_BR: Você quer realmente remover esta mensagem ?

en: view source
pt_BR: exibir código-fonte

note: ("$YYYYMMDD$") This entry is a date/time format Check the strftime manpage for format details : http://docs.freebsd.org/info/gawk/gawk.info.Time_Functions.html
en: %y/%m/%d
pt_BR: %d/%m/%y

en: Sunday:Monday:Tuesday:Wednesday:Thursday:Friday:Saturday
pt_BR: Segunda:Terça:Quarta:Quinta:Sexta:Sábado:Domingo

en: Sun:Mon:Tue:Wed:Thu:Fri:Sat
pt_BR: Segunda:Terça:Quarta:Quinta:Sexta:Sábado:Domingo

en: January:February:March:April:May:June:July:August:September:October:November:December
pt_BR: Janeiro:Fevereiro:Março:Abril:Maio:Junho:Julho:Agosto:Setembro:Outubro:Novembro:Dezembro

en: Jan:Feb:Mar:Apr:May:Jun:Jul:Aug:Sep:Oct:Nov:Dec
pt_BR: Janeiro:Fevereiro:Março:Abril:Maio:Junho:Julho:Agosto:Setembro:Outubro:Novembro:Dezembro

en: daily certificate expiration date checking; users are warned when their certificate has expired or expires within 3 days
pt_BR: checagem diária da validade do certificado; usuários são alertados caso seus certificados já estejam expirados ou expirem entre os próximos de três dias

en: daily update of the certificate revocation list
pt_BR: atualização diária da lista de certificado de revogação

en: Daily evaluation of bouncing users
pt_BR: Relatório diário de usuários/as com retorno de emails

en: daily delete logs
pt_BR: remoção diária de logs

en: daily delete tickets older than sympa.conf/one_time_ticket_table_ttl parameter
pt_BR: remoção diária de tickets mais velhos que o especificado no parâmetro de configuração: sympa.conf/one_time_ticket_table_ttl

en: delete monthly bounces for unsubscribed addresses
pt_BR: apagar mensamente retornos para endereços não inscritos

en: daily delete sessions older than sympa.conf/session_expiration_period parameter
pt_BR: remover diariamente sessões mais velhas que sympa.conf/session_expiration_period parameter

en: daily delete unusefull item from any table
pt_BR: remoção diária de itens inúteis de qualquer tabela

en: purge of orphan entries in user table every month
pt_BR: supressão mensal de entradas orfãs na tabela de usuários/as

en: expiration routine run yearly
pt_BR: rotina de validade roda anualmente

en: remind message sent to subscribers every 2 month
pt_BR: mensagem de lembrete enviada aos membros a cada 2 meses

en: remind message sent to subscribers every month
pt_BR: mensagem de lembrete enviada aos membros a cada mês

en: remind message sent to subscribers every year
pt_BR: mensagem de lembrete enviada aos membros a cada ano

en: Update of list members based on the TTL
pt_BR: Atualização da lista de membros baseada no TTL

en: Confidential list setup
pt_BR: Configurar lista confidencial

en: No subscription / unsubscription: only the list owner can add members
pt_BR: Sem inscrição / cancelamento de inscrição: apenas o dono da lista pode adicionar membros

en: private archives
pt_BR: arquivos privados

en: list visible to list members only
pt_BR: Lista visível apenas para membros da lista

en: Only list members can send messages. OTHER ARE SILENTLY REJECTED.
pt_BR: Apenas membros da lista podem enviar mensagens. OUTROS CASOS SERÃO REJEITADOS SILENCIOSAMENTE.

en: Public discussion mailing list
pt_BR: Lista e emails de discussão pública

en: public archives
pt_BR: arquivos públicos

en: only subscribers can post
pt_BR: apenas membros podem mandar mensagens

en: Hotline mailing list
pt_BR: Lista para linha direta (Hotline)

en: everyone can post
pt_BR: todos podem publicar

en: controlled subscription
pt_BR: Inscrição controlada

en: Mailing list configuration to be used for a news letter providing both text plain and HTML formats
pt_BR: Configuração da mailing list para ser usada para boletim informativo possibilitando ambos formatos, text plain e HTML

en: public and moderated list
pt_BR: lista pública e moderada

en: subscribers emails are protected
pt_BR: emails dos membros estão protegidos

en: default reception format is HTML
pt_BR: formato padrão para recepção é HTML

en: Mailing list for intranets
pt_BR: Lista de email para intranets

en: Mailing list configuration to be used for a news letter
pt_BR: Configuração da mailing list para ser usada para boletins informativos

en: Private working group setup
pt_BR: Criação de grupo de trabalho privado

en: Web forum ML
pt_BR: Lista do tipo fórum web

en: Messages can either be read via email (subscription) or
    via the web (web archives)
pt_BR: As mensagens podem ser lidas via e-mail (inscrição) ou
    pela web (arquivos da web)

note: This entry is a date/time format Check the strftime manpage for format details : http://docs.freebsd.org/info/gawk/gawk.info.Time_Functions.html
en: %d %b %Y  %H:%M
pt_BR: %d %b %Y %H:%M

en: Error at line %d: %s
pt_BR: Erro na linha %d: %s

en: Error at line %d: %s
pt_BR: Erro na linha %d: %s

note: This entry is a date/time format Check the strftime manpage for format details : http://docs.freebsd.org/info/gawk/gawk.info.Time_Functions.html
en: %d %b %Y at %H:%M:%S
pt_BR: %d %b %Y às %H:%M:%S

en: Account
pt_BR: Conta

en: Who can add subscribers
pt_BR: Quem pode adicionar membros

en: Anonymous sender
pt_BR: Remetente anônimo

en: frequency
pt_BR: freqüência

en: access right
pt_BR: direito de acesso

en: Text archives
pt_BR: Arquivos de texto

en: Archive encrypted mails as cleartext
pt_BR: Arquivar emails encriptados como texto

en: reception mode
pt_BR: modo de recebimento

en: Available subscription options
pt_BR: Opções de inscrição disponíveis

en: warn rate
pt_BR: taxa de alerta

en: halt rate
pt_BR: taxa de cancelamento

en: Bounces management
pt_BR: Gerenciamento de erros

en: threshold
pt_BR: limiar

en: action for this population
pt_BR: ação para essa população

en: notification
pt_BR: notificação

en: Management of bouncers, 1st level
pt_BR: Gerenciamento de devolvedores, 1o. nivel

en: Management of bouncers, 2nd level
pt_BR: Gerenciamento de devolvedores, 2o. nivel

en: Expiration of unmoderated messages
pt_BR: Expiração do prazo das mensagens não avaliadas

en: Secret string for generating unique keys
pt_BR: Frase secreta para geração de chaves únicas

en: epoch date
pt_BR: data da época

en: human readable
pt_BR: legível para humanos

en: who created the list
pt_BR: quem criou a lista

en: Creation of the list
pt_BR: Criação de lista

en: internal identifier
pt_BR: identificador interno

en: label
pt_BR: etiqueta

en: additional comment
pt_BR: comentário

en: type
pt_BR: tipo

en: possible attribute values (if enum is used)
pt_BR: lista dos valores possíveis  (se enum for usado)

en: is the attribute optional?
pt_BR: o atributo é opcional?

en: Custom user attributes
pt_BR: Atributos de usuários/as personalizados

en: Custom header field
pt_BR: Campo de cabeçalho personalizado

en: Subject tagging
pt_BR: Identificação do assunto

en: custom parameters
pt_BR: parâmetros personalizados

en: visibility
pt_BR: visibilidade

en: Subscription profile
pt_BR: Perfil de inscrição

en: Who can delete subscribers
pt_BR: Quem pode remover membros

en: Delivery time (hh:mm)
pt_BR: Hora de entrega (hh:mm)

en: days
pt_BR: dias

en: hour
pt_BR: hora

en: minute
pt_BR: minuto

en: Digest frequency
pt_BR: Frequência do sumário

en: Digest maximum number of messages
pt_BR: Número máximo de mensagens por resumo

en: Inclusions timeout for message distribution
pt_BR: Tempo de espera máximo para distribuição de mensagens

en: Insert DKIM signature to messages sent to the list
pt_BR: Insira a assinatura DKIM para mensagens enviadas a esta lista

en: The categories of messages sent to the list that will be signed using DKIM.
pt_BR: As categorias de mensagens enviadas para esta lista serão assinadas usando DKIM

en: File path for list DKIM private key
pt_BR: Caminho para o arquivo que possui a chave privada do DKIM da lista

en: Selector for DNS lookup of DKIM public key
pt_BR: Seleção para consultas DNS de chaves públicas DKIM

en: DKIM configuration
pt_BR: Configuração DKIM

en: email address
pt_BR: endereço de e-mail

en: name
pt_BR: nome

en: private information
pt_BR: informação confidencial

en: Periodical subscription expiration task
pt_BR: Tarefa de expiração de inscrição periódica

en: Attachment type
pt_BR: Tipo de arquivo anexado

en: Forced reply address
pt_BR: Endereço de resposta forçada

en: Internet domain
pt_BR: Domínio da internet

en: File inclusion
pt_BR: Inclusão de arquivo

en: data location URL
pt_BR: URL de localização dos dados

en: remote user
pt_BR: usuário remoto

en: remote password
pt_BR: senha remota

en: short name for this source
pt_BR: nome curto para esta fonte

en: Remote file inclusion
pt_BR: Inclusão de arquivo remoto

en: remote host
pt_BR: servidor remoto

en: remote port
pt_BR: porta remota

en: suffix
pt_BR: sufixo

en: filter
pt_BR: filtro

en: extracted attribute
pt_BR: atributo extraído

en: selection (if multiple)
pt_BR: seleção (se for múltipla)

en: search scope
pt_BR: escopo de busca

en: connection timeout
pt_BR: tempo limite de conexão

en: LDAP query inclusion
pt_BR: Inclusão de consulta LDAP

en: first-level suffix
pt_BR: sufixo de primeiro nível

en: first-level filter
pt_BR: filtro de primeiro nível

en: first-level extracted attribute
pt_BR: atributo extraído de primeiro nível

en: first-level selection
pt_BR: seleção de primeiro nível

en: first-level search scope
pt_BR: escopo de busca de primeiro nível

en: first-level connection timeout
pt_BR: tempo limite de conexão de primeiro nível

en: first-level regular expression
pt_BR: expressão regular de primeiro nível

en: second-level suffix template
pt_BR: sufixo de modelo de segundo nível

en: second-level filter template
pt_BR: modelo de filtro de segundo nível

en: second-level extracted attribute
pt_BR: atributo extraído de segundo nível

en: second-level selection
pt_BR: seleção de segundo nível

en: second-level search scope
pt_BR: escopo de busca de segundo nível

en: second-level connection timeout
pt_BR: tempo limite de conexão de segundo nível

en: second-level regular expression
pt_BR: expressão regular de segundo nível

en: LDAP 2-level query inclusion
pt_BR: Inclusão de consulta LDAP de 2° nível

en: List inclusion
pt_BR: Inclusão de lista

en: remote path of sympa list dump
pt_BR: caminho remoto do depósito da lista sympa

en: certificate for authentication by remote Sympa
pt_BR: certificado de autenticação pelo Sympa remoto

en: remote list inclusion
pt_BR: lista de inclusão remota

en: database type
pt_BR: tipo do banco de dados

en: database port
pt_BR: porta do banco de dados

en: database name
pt_BR: nome do banco de dados

en: connection options
pt_BR: opções de conexão

en: environment variables for database connection
pt_BR: variáveis de ambiente para a conexão com banco de dados

en: SQL query
pt_BR: Consulta SQL

en: Directory where the database is stored (used for DBD::CSV only)
pt_BR: Diretório onde a database é guardada (usado para DBD::CVS somente)

en: SQL query inclusion
pt_BR: Inclusão de consulta SQL

en: Notify subscribers when they are included from a data source?
pt_BR: Notificar usuários quando são inseridos por meio de fontes de dados externas?

en: Who can view list information
pt_BR: Quem pode ver informação da lista

en: Who can invite people
pt_BR: Quem pode convidar pessoas

en: Language of the list
pt_BR: Idioma da lista

en: Regular expression applied to prevent loops with robots
pt_BR: Expressões regulares aplicadas para prevenir loops com robôs

en: Maximum message size
pt_BR: Tamanho máximo da mensagem

en: Message topic name
pt_BR: Nome do tópico da mensagem

en: Message topic keywords
pt_BR: Palavras chaves do tópico da mensagem

en: Message topic title
pt_BR: Título do tópico da mensagem

en: Topics for message categorization
pt_BR: Assuntos para categorização da mensagem

en: Defines to which part of messages topic keywords are applied
pt_BR: Em qual parte das mensagens as palavras chaves de tópicos são aplicadas

en: Message tagging
pt_BR: Identificação da mensagem

en: profile
pt_BR: perfil

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Reject mail from automates (crontab, etc)?
pt_BR: Rejeitar e-mails automáticos (crontab, etc)?

en: Who can start a remind process
pt_BR: Quem pode iniciar um processo de lembretes

en: Return-path of the REMIND command
pt_BR: Caminho de retorno do comando REMIND

en: Reply address
pt_BR: Endereço de resposta

en: value
pt_BR: valor

en: other email address
pt_BR: outro endereço de e-mail

en: respect of existing header field
pt_BR: referente a cabeçalho existente

en: Who can review subscribers
pt_BR: Quem pode revisar membros

en: RFC 2369 Header fields
pt_BR: Campos cabeçalhos RFC 2369

en: Who can send messages
pt_BR: Quem pode mandar mensagens

en: Serial number of the config
pt_BR: Número de série da configuração

en: Who can view
pt_BR: Quem pode ver

en: Who can edit
pt_BR: Quem pode editar

en: quota
pt_BR: cota

en: email address protection method
pt_BR: método de proteção do endereço de e-mail

en: Status of the list
pt_BR: Status da lista

en: Timeout for fetch of include_sql_query
pt_BR: Tempo de expiração para executar include_sql_query

en: Subject of the list
pt_BR: Assunto da lista

en: Who can subscribe to the list
pt_BR: Quem pode se inscrever na lista

en: Topics for the list
pt_BR: Tópicos para a lista

en: Inclusions timeout
pt_BR: Acabou o tempo para inclusões

en: Who can unsubscribe
pt_BR: Quem pode cancelar a inscrição

en: Last update of config
pt_BR: Última atualização da configuração

en: User data source
pt_BR: Fonte de dados do usuário

en: Allow picture display? (must be enabled for the current robot)
pt_BR: Permitir exibição de foto? (precisa estar habilitado)

en: Allow message personnalization
pt_BR: Permitir personalização de mensagem

en: Visibility of the list
pt_BR: Visibilidade da lista

en: Maximum number of month archived
pt_BR: Número máximo de meses arquivados

en: Web archives
pt_BR: Arquivos na web

en: Welcome return-path
pt_BR: Caminho do return-path

en: percentage of list members in VERP mode
pt_BR: porcentagem de membros da lista no modo VERP

en: points
pt_BR: pontos

en: var name
pt_BR: nome da variável

en: var value
pt_BR: valor da variável

en: messages
pt_BR: mensagens

en: seconds
pt_BR: segundos

en: List of headers to be included ito the message for signature
pt_BR: Lista de cabeçalhos a serem inclusos na assinatura da mensagem

en: DKIM "d=" tag, you should probably use the default value
pt_BR: Tag DKIM "d=", é aconselhável usar o valor padrão

en: DKIM "i=" tag, you should probably leave this parameter empty
pt_BR: Tag DKIM "i=", é aconselhável deixar este parâmetro vazio

en: the data source
pt_BR: a fonte de dados

en: data source parameters
pt_BR: parâmetros da fonte de dados

en: Moderators defined in an external data source
pt_BR: Moderadores definidos por uma fonte de dados externa

en: Family name
pt_BR: Nome da família

en: use SSL (LDAPS)
pt_BR: usar SSL (LDAPS)

en: SSL version
pt_BR: Versão do SSL

en: SSL ciphers used
pt_BR: Chave cifrada utilizada pelo SSL

en: date
pt_BR: data

en: who ran the instantiation
pt_BR: quem fez essa instanciação

en: Latest family instantiation
pt_BR: Últimas instanciações de famílias

en: the datasource
pt_BR: a fonte de dados

en: datasource parameters
pt_BR: parâmetros da fonte de dados

en: Owners defined in an external data source
pt_BR: Proprietários definidos por uma fonte de dados externa

en: Periodical subscription reminder task
pt_BR: Tarefa de lembrança de inscrição periódica

en: Incoming SMTP header fields to be removed
pt_BR: Campos do cabeçalho SMTP a serem removidos de mensagens que chegam

en: Outgoing SMTP header fields to be removed
pt_BR: Campos do cabeçalho SMTP a serem removidos de mensagens que saem

en: who updated the config
pt_BR: quem atualizou a configuração

en: standard (direct reception)
pt_BR: padrão (recebimento direto)

en: digest MIME format
pt_BR: resumo em formato MIME

en: digest plain text format
pt_BR: resumo em formato de texto plano

en: summary mode
pt_BR: modo resumido

en: notice mode
pt_BR: modo de notificação

en: text-only mode
pt_BR: Modo apenas-texto

en: html-only mode
pt_BR: modo apenas-html

en: urlize mode
pt_BR: modo urlize

en: you do not receive your own posts
pt_BR: você não recebe suas próprias mensagens

en: listed in the list review page
pt_BR: usuário listado na página da lista

en: concealed
pt_BR: usuário reservado

note: This entry is a date/time format Check the strftime manpage for format details : http://docs.freebsd.org/info/gawk/gawk.info.Time_Functions.html
en: %a, %d %b %Y
pt_BR: %a, %d/%b/%Y

note: This entry is a date/time format Check the strftime manpage for format details : http://docs.freebsd.org/info/gawk/gawk.info.Time_Functions.html
en: %d %b %Y
pt_BR: %d/%b/%Y

en: ----- Malformed message ignored -----
pt_BR: ----- Mensagem mal-formada ignorada -----

en: [Unknown]
pt_BR: [Desconhecido]

en: 
    [Attached message follows]
    -----Original message-----
pt_BR: 
    [Mensagem anexada segue]
    -----Mensagem original-----

en: Date: %s
pt_BR: Data: %s

en: From: %s
pt_BR: De: %s

en: To: %s
pt_BR: Para: %s

en: Subject: %s
pt_BR: Assunto: %s

en: -----End of original message from %s-----
pt_BR: -----Fim da mensagem original de %s-----

en: ** Warning: Message part using unrecognised character set %s
        Some characters may be lost or incorrect **
pt_BR: ** Alerta: Parte da mensagem utiliza um CHARSET desconhecido %s
        Alguns caracteres podem ter sido perdidos ou estarem incorretos**

en: 
    [An attachment of type %s was included here]
pt_BR: 
    [Um anexo de tipo %s foi incluído aqui]

en: 
    -----Delivery Status Report-----
pt_BR: 
    ----- Relatório de Estado da Entrega -----

en: 
    -----End of Delivery Status Report-----
pt_BR: 
    ----- Fim do Relatório de Status da Distribuição -----

en: 
    [** Unable to process HTML message part **]
pt_BR: 
    [ ** Impossível processar porção HTML da mensagem ** ]

en: [ Text converted from HTML ]
pt_BR: [ Texto convertido do HTML ]

en: [ Image%s ]
pt_BR: [ Imagem%s ]

en: [Image%s]
pt_BR: [ Imagem%s ]

en: Your system does not conform to the POSIX P1003.1 standard, or
    your Perl system does not define the _SC_ARG_MAX constant in its POSIX
    library. You must modify the smtp.pm module in order to set a value
    for variable %s.
pt_BR: Seu sistema não se adéqua ao padrão POSIX P1003.1, ou
    seu sistema Perl não define a constante _SC_ARG_MAX na respectiva
    biblioteca POSIX. Você deve alterar o módulo smtp.pm e definir um valor
    para a variável %s.

en: Unable to create a channel in smtpto: %s
pt_BR: Não foi possível criar um canal em smtpto: %s

en: (unknown date)
pt_BR: (data desconhecida)

en: Your unsubscription request to list %s was sent to the list owner.
pt_BR: Sua solicitação de cancelamento de inscrição para a lista %s foi enviada ao proprietário da lista.

en: You were successfully unsubscribed from list %s.
pt_BR: Sua inscrição foi cancelada com sucesso da lista %s.

en: Unsubscription from list %s denied: Unsubscription from this list is closed.
pt_BR: Cancelamento de inscrição da lista %s foi negado: Cancelamento de inscrição desta lista está fechado.

en: Unsubscription from list %s failed.
pt_BR: Cancelamento de inscrição da lista %s falhou.

note: This entry is a date/time format Check the strftime manpage for format details : http://docs.freebsd.org/info/gawk/gawk.info.Time_Functions.html
en: %Y-%m-%d-%H-%M-%S
pt_BR: %d/%m/%Y %H:%M:%S

en: session
pt_BR: sessão

en: 10 minutes
pt_BR: 10 minutos

en: 30 minutes
pt_BR: 30 minutos

en: 1 hour
pt_BR: uma hora

en: 6 hours
pt_BR: 6 horas

en: 1 day
pt_BR: um dia

en: 1 week
pt_BR: uma semana

en: 30 days
pt_BR: 30 dias

en: welcome message
pt_BR: mensagem de boas vindas

en: unsubscribe message
pt_BR: mensagem de cancelamento de inscrição

en: deletion message
pt_BR: mensagem de apagamento

en: message footer
pt_BR: rodapé da mensagem

en: message header
pt_BR: cabeçalho da mensagem

en: remind message
pt_BR: mensagem de lembrete

en: editor rejection message
pt_BR: editar mensagem de rejeição

en: subscribing invitation message
pt_BR: mensagem de convite para inscrição

en: help file
pt_BR: arquivo de ajuda

en: directory of lists
pt_BR: diretório de listas

en: global remind message
pt_BR: mensagem lembrete global

en: summary message
pt_BR: mensagem de resumo

en: list description
pt_BR: descrição da lista

en: list homepage
pt_BR: Página da lista

en: list creation request message
pt_BR: mensagem de requisição de criação de lista

en: list creation notification message
pt_BR: mensagem de notificação de criação de lista

en: virus infection message
pt_BR: mensagem de infecção de vírus

en: list aliases template
pt_BR: modelo de apelido para lista

en: no mail (useful for vacations)
pt_BR: sem correio (útil em caso de férias)
